Polska Kolejny wysokościowiec w Warszawie
Biura i projekty wielofunkcyjneZgodnie z raportem bieżącym dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie umowa pomiędzy Cavatiną a Pocztą Polską opiewa na 147 mln brutto.
Obecnie trwają prace koncepcyjne, przed deweloperem konsultacje z miastem i innymi podmiotami. Na ostateczny efekt tych działań trzeba poczekać, ale Cavatina prezentuje wstępne wizualizacje, aby pokazać klimat kompleksu, jaki zamierza stworzyć. Koncepcja zakłada powstanie zielonego, otwartego dziedzińca otoczonego zróżnicowanymi co do wysokości i funkcji budynkami.
Metropolitarny charakter Al. Jerozolimskich, sąsiedztwo Chmielnej 89, Warta Tower, a dalej Varso, czyli najwyższego budynku w UE, uzasadnia, aby zaproponować dominantę wysokościową powyżej 100 m w narożniku działki od Al. Jerozolimskich. Drugi mocniejszy akcent tej zróżnicowanej zabudowy chcielibyśmy zaprojektować w przeciwległym narożniku na skrzyżowaniu ulic Chmielnej i Żelaznej – podkreśliłby narożnik zabudowy i korespondowałby z budynkiem hotelowym na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Złotej. Wszystkie te elementy zostałyby wpisane w wielofunkcyjny i otwarty dziedziniec wewnątrz kompleksu, w którym znalazłaby się także np. scena i inne przestrzenie dla kultury i sztuki – tłumaczy Piotr Jasiński, dyrektor Działu Projektowania w Cavatina Group.
Na objętym umową terenie Poczta Polska planowała budowę kiedyś 130-metrowej wieży, jednak koncepcja nie została zrealizowana. W planach był również kompleks Implant, jednak odpowiedzialna za realizację spółka Nowa Epoka Handlu zbankrutowała. Ponad hektarowa działka u zbiegu ulic Chmielnej i Żelaznej na warszawskiej Woli to jeden z ostatnich tak atrakcyjnych, niezagospodarowanych do tej pory gruntów w stolicy.
Chcemy przy ul. Chmielnej 75 stworzyć zrównoważony, wielofunkcyjny projekt, na który zasługuje ta lokalizacja. Wprowadzimy jakość przestrzeni w tej okolicy na nowy, wyższy poziom – miks mieszkań, punktów usługowo-handlowych oraz biur chcemy połączyć z przestrzeniami kulturotwórczymi i rekreacyjnymi. Jest tam duże zapotrzebowanie na otwarte na miasto i jego mieszkańców, zielone i funkcjonalne części wspólne. Przy tworzeniu koncepcji wykorzystujemy nasze najlepsze praktyki zdobyte przy budowie innych inwestycji, a w fazie projektowej rozważamy współpracę naszych architektów z renomowanym biurem architektonicznym, po to, aby wspólnie stworzyć wyjątkowy projekt – zapowiada Rafał Malarz, prezes zarządu Cavatina Holding.
Zgodnie z intencją grupy Cavatina część zysków z planowanej inwestycji – nawet 10 mln zł – ma być przeznaczone na program rozwoju innowacyjnych rozwiązań i narzędzi dydaktycznych, wspierających zmianę priorytetów w nauczaniu w szkołach podstawowych w Polsce i na świecie. Bliska założeniom grupy Cavatina idea edukacji interdyscyplinarnej, stawiającej ucznia i jego indywidualny, całościowy rozwój w centrum procesu edukacyjnego, realizowana jest przez założony w 2021 roku ośrodek myśli edukacyjnej – Holistic Think Tank.
Chmielna 75 jest drugim projektem, jaki grupa Cavatina będzie realizować w Warszawie. Wcześniej deweloper wybudował, skomercjalizował i w 2020 roku sprzedał 65 proc. udziałów w projekcie Chmielna 89. Krakowska grupa deweloperska planuje również realizować inwestycje mieszkaniowe i PRS w innych częściach stolicy.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...