EN

Polska Koszty rosną, ale wolniej

Biura i projekty wielofunkcyjne
Ostatnie lata znacząco zmieniły krajobraz najmu powierzchni biurowej, czego wynikiem jest rosnąca wysokość opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców. Jak wynika z danych Colliersa, rekordowy pod tym względem był rok 2023, gdy średnie miesięczne stawki wzrosły aż o 26 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Opłaty eksploatacyjne obejmują szeroki wachlarz usług i działań niezbędnych do właściwego funkcjonowania wynajmowanych biur, takich jak utrzymanie czystości, ochrona obiektów czy konserwacja instalacji technicznych, dostawa mediów, a także opłaty za zarządzanie nieruchomością i opłaty publicznoprawne. Są one standardowo naliczane w złotówkach, jako comiesięczne zaliczki za każdy mkw. brutto wynajmowanej powierzchni. Rozliczenie tych opłat następuje po zakończeniu roku budżetowego.

Badanie Colliersa przeprowadzone zostało na około 50 budynkach zlokalizowanych w Warszawie oraz 50 obiektach znajdujących się na głównych rynkach regionalnych. W 2023 średnie miesięczne stawki wzrosły z 21,90 zł/mkw. do 27,70 zł/mkw., co oznacza łączny wzrost o 26 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Ponadto na podstawie zebranych danych eksperci ustalili, że stawki w 2024 roku rosną w znacznie wolniejszym tempie. Ich wzrost w porównaniu do roku 2023 wyniósł około 6 proc. w Warszawie i 7 proc. na rynkach regionalnych.

Wzrost opłat jest efektem czynników zarówno globalnych, jak i lokalnych, w tym zmian w cenach energii elektrycznej i cieplnej, a także rosnących wymagań dotyczących utrzymania standardów ekologicznych i technologicznych budynków. Przykładowo, w 2023 roku koszty utrzymania czystości wzrosły średnio o 13 proc., by w 2024 roku podrożeć o kolejne 22 proc. Podobna dynamika cechowała koszty ochrony budynku – w 2023 i 2024 podrożały one odpowiednio o 16 i 26 proc. Koszt utrzymania technicznego obiektu utrzymuje się w tym roku na poziomie zbliżonym do 2023 roku (wzrost zaledwie o 1 proc.) – wtedy jednak podrożał on o 13 proc. w porównaniu do stawek rok wcześniej. Najbardziej uderzająca była jednak zmiana w kosztach mediów, które w 2023 wzrosły aż o 88 proc. w stosunku do 2022. Akurat w tej kategorii w 2024 roku odnotowano jednak spadek cen o 10 proc., co wynika z bezpiecznych założeń budżetowych w tej kategorii w roku ubiegłym i utrzymania zamrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw do czerwca 2024, jak również korzystnych cen energii w przypadku klientów, którzy zdecydowali się na zakup energii metodą SPOT.

Poziom wzrostu opłat eksploatacyjnych w 2024 jest znacznie niższy w stosunku do roku ubiegłego, co wynika m.in. z ustabilizowania cen energii elektrycznej. W dalszym ciągu jednak koszty te stanowią dla najemców duże obciążenie związane z prowadzeniem biura, a perspektywa ich dalszego wzrostu wymusza na właścicielach nieruchomości szukania sposobów na optymalizację kosztów operacyjnych – mówi Agnieszka Milczarek, dyrektorka w dziale Asset Services w Colliersie.

Najemcy mogą dążyć do negocjacji warunków umów najmu, które pozwolą na większą transparentność i kontrolę nad składnikami opłat eksploatacyjnych, na które wynajmujący mają wpływ. Z kolei właściciele nieruchomości, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najemców, mogą inwestować w modernizację budynków i wdrażanie rozwiązań technologicznych, które przyczynią się do optymalizacji kosztów eksploatacji i zarazem zwiększenia efektywności energetycznej obiektów.

Analiza i weryfikacja wydatków, jakie ponosi właściciel nieruchomości na poczet jej utrzymania, a którymi obciążani są najemcy, możliwa jest poprzez audyt kosztów eksploatacyjnych. Odbywa się on w oparciu o dokumentację związaną z najmem, a także dokumenty finansowe dostarczone przez właściciela. W wyniku przeprowadzonej analizy można wykryć ewentualne nieprawidłowości w zakresie przygotowanego rozliczenia oraz potwierdzić lub zakwestionować zasadność poniesionych wydatków. Takie działania pozwalają na optymalizację polityki najmu oraz zarządzania wynajętymi powierzchniami biurowymi, a tym samym stanowią użyteczne narzędzie kontrolne dla najemcy.

Z racji tego, że koszty eksploatacyjne stanowią znaczący procent całościowego kosztu najmu, a jednocześnie należą do tej kategorii kosztów, w której na rynku panuje spora dowolność, już na etapie wyboru budynku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, kluczowe jest dobre zrozumienie, które pozycje kosztowe wchodzą w skład oferowanej opłaty eksploatacyjnej, a po drugie uzgodnienie z wynajmującym zapisów chroniących najemcę przed niespodziewanym lub nieuzasadnionym wzrostem tych kosztów w trakcie najmu – radzi Michał Proński, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliersie.

W procesie optymalizacji kosztów kluczowe stają się też regulacje dotyczące raportowania ESG. Przepisy te wymuszają na właścicielach obniżenie zużycia energii pochodzącej z paliw kopalnych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków, co przekłada się na konieczność stosowania nowocześniejszych technologii i modernizacji.

Raportowanie ESG, poprzez regulacje i dyrektywy, skłoni właścicieli do wprowadzenia zmian technicznych w budynkach, umożliwiających monitorowanie zużycia mediów i odpadów, które w dalszej perspektywie pozwolą na osiągnięcie oszczędności przez najemców. Dodatkowo, okresowe zbieranie danych oraz analiza ich zmian i dokładniejsze pomiary wpłyną na zmniejszenie opłat dla obu stron – podsumowuje Aleksandra Trojanowska, associate director, Sustainability Transformation Lead, Colliers.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals po raz pierwszy w parku handlowym

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Marka Rituals jesienią tego roku zadebiutuje w nowym formacie w San Parku Mysiadło pod Warszawą. Będzie to pierwszy lokal Rituals w Polsce otwarty w parku handlowym.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydarzenia

Polska Zmieniaj świat z ULI

schedule 12 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Urban Land Institute (ULI) Poland zaprasza na konferencję „Game Changers in the Real Estate World”, która odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2024 roku w hotelu Raffles Europejski w Warszawie. "Eurobuild" objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwsza taka drogeria dm

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podwrocławskich Dobrzykowicach przy ul. Wrzosowe Łąki 1 otwarto kolejną drogerię dm. Jest to 27 sklep sieci w Polsce i zarazem pierwszy zrealizowany zgodnie z najnowszym konceptem marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Żerniki Na Novo po raz drugi

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Relokacje z rozbudową w tle

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Designer Outlet Gdańsk dwie polskie marki, Lancerto i Ryłko, zmieniły lokalizacje i wprowadziły się do większych lokali. Zmodernizowano też salon Pierre Cardin.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowości w Offercie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sphinx wraca do Gliwic

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

Technologie

Polska Przez węgiel do OZE

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Rafako i Energotherm pracują nad wprowadzeniem na rynek nowej technologii zwiększającej elastyczność bloków energetycznych bazujących na węglu. Rozwiązanie powinno być gotowe w II półroczu 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dekada dla kucharzy

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Dekada Nysa poszerzy swoją ofertę o nową markę, specjalizującą się w rozwiązaniach AGD do kuchni i jadalni. Sklep marki Ambition zajmie w obiekcie powierzchnię 120 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Change w Tarnowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów otwarto salon z damską bielizną Change Lingerie. Lokal zajmowany przez markę ma powierzchnię 100 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzechsetny Jysk

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Północnej w Warszawie otwarto sklep międzynarodowej marki Jysk. Salon zajmie powierzchnię 1,5 tys. mkw. To już trzechsetna placówka sieci w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Allegro koło lotniska

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W kompleksie handlowym Karuzela w Białej Podlaskiej otwarto sklep Bricomarché. To pierwsza placówka sieci w mieście. Salon zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. mkw., ogród zewnętrzny łącznie 1,5 tys. mkw., a specjalna wiata budowlana kolejne 600 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Własne M w Piastowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Totalbud rozpoczyna budowę kolejnej inwestycji mieszkaniowej, w której firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawcą. Budynek mieszkalny Viva Piastów stanie w Piastowie przy ul. Emilii Plater.

Wydarzenia

Polska Zapraszamy do Łodzi!

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Już po raz trzeci 18 kwietnia w Łodzi odbędzie się ogólnopolska konferencja „Miasta i Deweloperzy”. Eksperci, menedżerowie i deweloperzy porozmawiają o rynku nieruchomości mieszkaniowych, "Eurobuild" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Eurobuild CEE

Polska Kwietniowy "Eurobuild" już do poczytania!

schedule 11 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Kolejna edycja miesięcznika jest już dostępna w wersji papierowej i online! Tradycyjnie nowy numer trafił w pierwszej kolejności do Gości naszej konferencji, a zaraz później – do wszystkich Czytelników!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrównoważony projekt pod Warszawą

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

ESG

Polska Echo zmniejsza emisję

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać w Oceanie

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ocean Apartments, część wielofunkcyjnego kompleksu Ocean Resi Capital, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Dwa siedmiopiętrowe budynki na krakowskim Zabłociu dostarczyły łącznie 120 mieszkań.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 12 kwietnia 2024

Nowości w Offercie

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

schedule 12 kwietnia 2024

Sphinx wraca do Gliwic

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

schedule 10 kwietnia 2024

Sikora ma miejsce w Dyrekcji

Pracownia Sikora Wnętrza została nowym najemcą w budynku Dyrekcja w Gdańsku. Historyczny obiekt jest teraz w pełni skomercjalizowany.

schedule 09 kwietnia 2024

Wielki biznes w Bułgarii

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w kompleksie biurowym Business Park Sofia podpisano nowe i odnowione umowy najmu na łączną powierzchnię 30 tys. mkw. 

schedule 09 kwietnia 2024

Cisza w Business Linku

Sieć Business Link otworzyła drugą lokalizację w stolicy, w biurowcu Studio B na warszawskiej Woli. Operator elastycznych biur premium udostępni przyszłym najemcom blisko 2,9 tys. mkw. powierzchni.

schedule 08 kwietnia 2024

Tertio Ponte już gotowy

We Włocławku oficjalnie otwarto budowany w ramach Programu Fabryka budynek Tertio Ponte. Pierwszy biurowiec klasy A w tym mieście oferuje około 5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 08 kwietnia 2024

Śródziemnomorskie i węgierskie pyszności

W kompleksie H2Offices w Budapeszcie otworzyła się restauracja Gourmenza. Lokal ma 690 mkw. powierzchni, dysponuje też tarasem o powierzchni 123 mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

Rynek pozostaje płynny i elastyczny

Sektor biurowy w Bukareszcie wykazał w I kwartale 2024 pozytywne wahania pod względem całkowitej aktywności leasingowej, osiągając poziom o 71 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

schedule 05 kwietnia 2024

Kamień węgielny pod Boosterem

LemonTree we współpracy z Commercecon położyło kamień węgielny pod projektem Booster Zabrze – inwestycją mix use, która docelowo zaoferuje ponad 100 tys. mkw. powierzchni usługowej, logistycznej i biurowej, otoczonej terenami zielonymi dostępnymi zarówno dla najemców, jak i okolicznych mieszkańców.

schedule 03 kwietnia 2024

Hop do nowej siedziby

Do grona najemców biurowca Hop, należącego do portfolio Syrena Real Estate, dołączyła firma Atas. Dotychczasową umowę najmu przedłużyła również firma ERM.

schedule 03 kwietnia 2024

Przedszkolaki w The Park Kraków

Do grona najemców kompleksu The Park Kraków dołącza przedszkole Maple Bear. Sieć edukacyjna pod kanadyjskim szyldem zajmie ok. 650 mkw. powierzchni na parterze budynku B2. Placówka rozpocznie działalność 1 września.

schedule 03 kwietnia 2024

Business Link wprowadzi się do Nowego Rynku

Nowy Business Link powstanie w poznańskim kompleksie biurowym Nowy Rynek. Operator powierzchni biurowej premium kontynuuje tym samym ekspansję w biurowcach Skanska. Oddanie lokalizacji do użytku zaplanowano na listopad 2024 roku.

schedule 29 marca 2024

DL Prime może być większy

DL Invest planuje rozbudowę kompleksu DL Prime. Projekt koncepcyjny dotyczy ewentualnych możliwości zagospodarowania terenu po dawnej hucie i niedoszłym Focus Parku.

schedule 28 marca 2024

Reply repetuje w DL Piano

Firma Reply przedłużyła umowę najmu w budynku DL Piano należącym do DL Invest Group. Spółka zwiększyła też zajmowaną w katowickim biurowcu powierzchnię.

schedule 26 marca 2024

Trident zostaje pod Stocznią

Spółka Trident BMC w dalszym ciągu będzie najemcą budynku C200 Office. Firma zwiększyła jednocześnie zajmowaną powierzchnię biurową – w rezultacie do swojej dyspozycji ma ponad 2,2 tys. mkw.

schedule 25 marca 2024

Ogrody na dachu Europy

HB Reavis, właściciel warszawskiego drapacza chmur Varso Tower, wybrał firmę Magnicity do obsługi trzech ostatnich pięter budynku, na których powstanie przestrzeń rekreacyjna z panoramicznym tarasem widokowym.

schedule 25 marca 2024

Praca z domu nie dla każdego

Cztery lata po wybuchu pandemii widać, że praca w modelu hybrydowym pozostanie z nami na długo. Jak pokazały wyniki badania firmy Cushman & Wakefield, 27 proc. Polaków łączy pracę w biurze z home office, a odsetek ten w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców wynosi aż 36 proc.

schedule 25 marca 2024

Quorum A otwiera podwoje

Cavatina Holding uzyskała pozwolenie na użytkowanie biurowca Quorum A, jednego z pięciu budynków wchodzących w skład wielofunkcyjnej inwestycji nad brzegiem Odry. Obiekt dostarcza na wrocławski rynek biurowy 18 tys. mkw. powierzchni rozlokowanej na 12 kondygnacjach.

schedule 22 marca 2024

Nowi najemcy w And2

Na otwarcie biura w najwyższym budynku Poznania decydują się kolejne firmy. W budynku And2 swoją siedzibę będzie miała m.in. działająca w branży IT grupa cyber_Folks oraz sieć Enel-Med.

schedule 21 marca 2024

Koszty rosną, ale wolniej

Ostatnie lata znacząco zmieniły krajobraz najmu powierzchni biurowej, czego wynikiem jest rosnąca wysokość opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców. Jak wynika z danych Colliersa, rekordowy pod tym względem był rok 2023, gdy średnie miesięczne stawki wzrosły aż o 26 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie