EN

Polska W poszukiwaniu złotego środka

Biura i projekty wielofunkcyjne
Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

Obecnie w biurze spędzamy 60 proc. czasu sprzed pandemii. Według 58 proc. pracowników praca z domu sprzyja zadaniom wymagającym koncentracji, a 45 proc. twierdzi, że pracując zdalnie są bardziej produktywni, dlatego oczekują większej elastyczności i autonomii w tym, jak i gdzie pracują. Pracodawcy natomiast starają się znaleźć optymalną równowagę pomiędzy wydajnością i spełnieniem tych oczekiwań.

Zgodnie z wynikami globalnego badania JLL, 87 proc. pracodawców wprowadziło politykę zachęcającą do powrotu do biura, a 33 proc. nałożyło na pracowników obowiązek obecności w siedzibie firmy w różnej formie. Pracodawcy coraz częściej stawiają pod znakiem zapytania przyrost produktywności tak chętnie przypisywany pracy zdalnej w poprzednich latach. Jako najważniejszy powód, dla którego pracodawcom zależy na powrocie do biura wskazują na bezpośrednią współpracę w zespole (87 proc.), budowanie kultury organizacyjnej (61 proc.), a także budowanie relacji w zespole (47 proc.). Wynikiem pracy zdalnej jest ich zdaniem pogorszeniem kreatywności i innowacyjności oraz osłabieniem relacji między współpracownikami.

Perspektywa pracowników prezentuje się odmiennie. Dotyczy to w szczególności elastyczności w zakresie sposobu i miejsca wykonywania pracy. Kiedyś miejscem pracy było po prostu biuro, dziś może to być też salon, kuchnia lub pobliska kawiarnia. Zmianie uległo także spojrzenie na to, gdzie i które zadania można wykonywać efektywniej. Według 58 proc. pracowników zacisze domowe umożliwia większe skupienie, a 45 proc. uważa, że pracując z domu można być bardziej produktywnym. Natomiast biuro pozostaje miejscem, które w pierwszej kolejności daje możliwość porozmawiania na żywo z drugą osobą, szybką wymianę myśli czy uchwycenie tzw. wiedzy ukrytej niezmiernie istotnej w wielu branżach.

Z naszego badania wynika jednoznacznie, że większość pracowników sektora prywatnego w Polsce preferuje model hybrydowy. Chęć pracy z biura do trzech dni w tygodniu wyraziło łącznie 75 proc. ankietowanych. Najwięcej, bo ponad 40 proc. pracowników, wybrałoby pracę w biurze jeden dzień w tygodniu lub mniej, a kolejne 19 proc. chciałoby wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie dwa dni w tygodniu. Co ciekawe, istnieje również duża grupa zainteresowana pracą stacjonarną w pełnym lub prawie pełnym wymiarze godzin (tj. cztery-pięć dni) – ci pracownicy stanowili łącznie 25 proc. ankietowanych. Pracodawcy natomiast mają zdecydowanie inny pogląd na obecność w biurze. 38 proc. z nich uważa, że pracownicy powinni być na miejscu cztery lub pięć razy w tygodniu, z naciskiem na pełną pracę stacjonarną. Tak duży rozdźwięk w oczekiwaniach jest przyczyną spięć między pracodawcami a pracownikami. W wielu przypadkach, pracownicy nie stosują się w pełni do narzuconej z góry obowiązkowej frekwencji w biurze. Musimy mieć jednak na uwadze, że praca hybrydowa na tak masową skalę jest dość nową koncepcją, a wszelkie wzory i schematy są na bieżąco ulepszane, aby coraz lepiej odpowiadać nowej rzeczywistości – mówi Mateusz Polkowski, szef Działu Badań Rynku w JLL.

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nawet przed pandemią polscy pracownicy nie przebywali w biurze pełne pięć dni w tygodniu. Z naszych analiz wynika, że przed 2020 rokiem obecność w biurze wynosiła przeciętnie 4,1 dnia, co przekłada się na frekwencję na poziomie 82 proc. Taka obecność w biurze była argumentem dla firmy do zapewnienia biurka do pracy dla każdego pracownika, każdego dnia tygodnia – dodaje Jakub Zieliński, szef Działu Strategii Miejsca Pracy i Zarządzania Zmianą w JLL.

Obecnie, czyli cztery lata po wybuchu pandemii, frekwencja w biurze wynosi około 50 proc., a pracownicy spędzają w siedzibie firmy przeciętnie 2,4 dnia, co plasuje Polskę pomiędzy Wielką Brytanią (2,2 dnia) a Holandią (2,6 dnia) i Niemcami (2,9 dnia). Taki sposób korzystania z powierzchni biurowej niesie diametralnie inne podejście do planowania zapotrzebowania na biura oraz projektowania przestrzeni niezbędnych do pracy.

Wprowadzenie pracy zdalnej na szeroką skalę wymusiło implementację nowego modelu współpracy. Dość szybko okazało się jednak, że tu również nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, a każda organizacja musi znaleźć własny „złoty środek”. Nasze analizy potwierdzają, że pracownicy wciąż cenią biuro, jednak równie mocno zależy im na utrzymaniu elastyczności w zakresie miejsca wykonywania pracy. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb i wypracowanie rozwiązań, które będą akceptowane przez obie strony. Wbrew pozorom, wdrożenie dobrze funkcjonującego systemu pracy hybrydowej wymaga czasu jak i poznania specyfiki danej organizacji. Tylko 36 proc. pracodawców globalnie monitoruje, jak pracownicy korzystają z biura. Powoduje to trudności z optymalizacją zapotrzebowania i wykorzystania powierzchni – dodaje Jakub Zieliński.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowe emocje na Powiślu

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W hotelu Barceló Warsaw, w kompleksie Elektrowni Powiśle, otwarto Champs Sports Bar, w którym na siedmiu ekranach panoramicznych transmitowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe. Kibice czekający na Euro 2024 zyskali nową przestrzeń do dopingowania Biało-Czerwonych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Złoty Róg ma pozwolenie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie otrzymał pozwolenie na budowę – na terenie inwestycji trwają już prace przygotowawcze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, manga, gry i odżywki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Opolska galeria handlowa Solaris Center w II kwartale wzmocniła tenant-mix o cztery nowe marki: Bytom, Pixel Games, Satori oraz Bio TechUSA. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fonmix wzmocni segment elektroniki

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W warszawskiej Galerii Północnej niebawem zostanie otwarty sklep sieci Fonmix, oferującej smartfony i urządzenia mobilne, urządzenia do nawigacji i monitoringu GPS oraz serwis pogwarancyjny telefonów GSM.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Colossyan wybrał Academię

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej designu pod kasztanami

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Colliers wkracza do Ursusa

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Colliers przejął zarządzanie warszawskim Ora Shopping Center. Centrum handlowo-usługowe znajduje się w Ursusie i składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 6,8 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowo w Klifie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

ESG

Polska Fundacja pod skrzydłami kolibra

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Robert Dobrzycki, polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop powołał do życia nową fundację. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest realny wpływ na rozwój społeczny oraz promocję Polski i polskiej przedsiębiorczości na światowej scenie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa debiuty RTV Euro AGD

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W czerwcu RTV Euro AGD otwiera dwa nowe sklepy, w śląskim Jastrzębiu Zdroju i Grójcu na Mazowszu. Tym samym marka ma już 334 salony sprzedaży w 225 miastach w Polsce.

Eurobuild CEE

Polska Czerwcowy numer "Eurobuildu" już jest!

schedule 13 czerwca 2024
Eurobuild CEE

Ostatni numer magazynu przed wakacjami właśnie wyjechał z drukarni! Przeczytacie o niebanalnych sposobach na zawojowanie magazynowego biznesu, o metodach poprawienia swojej sytuacji zawodowej w ciężkich czasach, a także o rynku nieruchomości Ukrainy, gdzie pod bombami się buduje, sprzedaje i wynajmuje.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Smacznie przy lotnisku w Goleniowie

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Spółka PGD, dystrybutor produktów dla piekarni, cukierni i lodziarni, zajęła około 2 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym w inwestycji Waimea Airport Logistics Park Szczecin-Goleniów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tetra Pak z widokiem na jezioro

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Oto Park powstanie w Morągu

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Fundusz inwestycyjny Falcon Investment Management zakupił grunt przy ul. Żeromskiego w Morągu. Na działce powstanie nowy projekt handlowy firmy pod marką Oto Park. Prace projektowe trwają, a realizacja obiektu mogą rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Media Expert zostaje na dłużej

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Media Expert, sieć elektromarketów RTV/AGD, przedłużyła umowę ze spółką Greenman Poland na najem powierzchni w Parku Handlowym Włocławek. Marka, obecna od lat we włocławskim retail parku, będzie nadal zajmować dotychczasowy lokal.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska LX Pantos dobiera do setki

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 tys. mkw. w Prime Logistics Wrocław. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Froo, czyli Żabka po rumuńsku

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otworzyła pierwsze sklepy w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca w Bukareszcie powstało pięć placówek pod szyldem Froo.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Niskie domy, wysoki standard

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rozpoczyna się realizacja kompleksu mieszkaniowego Bellemonde w dzielnicy Pipera w Bukareszcie. Projekt zajmie ponad 41 tys. mkw. i będzie obejmował 93 wille i 71 apartamentów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Oliwska Vita będzie większa

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Develia uruchomiła sprzedaż II etapu inwestycji Oliwska Vita, która powstaje w warszawskiej dzielnicy Targówek. Projekt zakłada realizację około 200 mieszkań. Termin ukończenia prac zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 14 czerwca 2024

Colossyan wybrał Academię

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

schedule 13 czerwca 2024

Tetra Pak z widokiem na jezioro

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

schedule 13 czerwca 2024

Kolejna Panorama w Kościelnej Wsi

W Kościelnej Wsi koło Kalisza rozpocznie się wkrótce budowa nowego obiektu usługowo-handlowego Panorama Park II, również z powierzchniami biurowymi. Inwestorem projektu jest spółka FM Invest Bydłowscy, która podpisała umowę o generalne wykonawstwo z grupą Antczak.

schedule 12 czerwca 2024

Koreańczycy zostają na Powiślu

Centrum Kultury Koreańskiej zdecydowało się pozostać w należącym do Globalworth biurowcu Nordic Park w Warszawie. Instytucja zajmuje w budynku ponad 1,1 tys. mkw. powierzchni.

schedule 12 czerwca 2024

IWG otwiera się w Hanzie

International Workplace Group, globalna firma zajmująca się pracą hybrydową i właściciel takich marek jak Spaces i Regus, otworzy w szczecińskiej Hanza Tower nową przestrzeń coworkingową. To 30. lokalizacja sieci w Polsce.

schedule 11 czerwca 2024

W biurach liczy się prostota

Cushman & Wakefield opublikował raport "UX Office w Polsce. Biura przyjazne użytkownikom. Kwestie wpływające na użyteczność i odbiór środowiska pracy”. Z zebranych danych wynika, że 84 proc. pracowników odwiedza biura przynajmniej raz w tygodniu, a 61 proc. z nich działa wyłącznie stacjonarnie.

schedule 11 czerwca 2024

Modernizacja i rebranding w Pradze

Kompleks biurowo-handlowy Charles Square Center w centrum Pragi przejdzie modernizację. Zyskał też nową nazwę – Karlák Shopping Square. Właścicielem budynku jest KGAL.

schedule 11 czerwca 2024

Webcon wybiera Dot Park

Webcon wynajął około 1,6 tys. mkw. w krakowskim kompleksie Dot Park. Siedziba firmy będzie zlokalizowana na drugim piętrze budynku D. Webcon wprowadzi się do należącego do Golden Star Group parku biurowego w październiku tego roku.

schedule 10 czerwca 2024

Fort 7 i Lakeside II pod opieką JLL

JLL będzie odpowiedzialne za wynajem kolejnych projektów firmy Atenor w Polsce. Deweloper zdecydował się powierzyć agencji komercjalizację dwóch projektów - Lakeside II, czyli zmodernizowanego budynku UBC II, oraz Fortu 7.

schedule 07 czerwca 2024

Fern z restauracją na dachu

Restauracja Rooftop to pierwszy najemca wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center, zarządzanym przez OPG Property Professionals. 

schedule 06 czerwca 2024

Młodzi w domu, silversi w biurze

Według raportu JLL, różnice w podejściu do pracy z biura między baby boomersami i pokoleniem X a milenialsami i pokoleniem Z są bardzo widoczne.

schedule 06 czerwca 2024

Skyliner ma nowego najemcę

Warszawski biurowiec Skyliner należący do Karimpol Polska zostanie nową siedzibą firmy Process Solutions. Najemca zajmie około 1 tys. mkw. na trzecim piętrze i wprowadzi się do nowego biura na początku 2025 roku.

schedule 06 czerwca 2024

Biurowe Puzzle w Fabryce Norblina

Puzzle Office to nowy operator biur serwisowanych. W kompleksie obiektów Fabryki Norblina, Puzzle Office udostępni na wynajem blisko 3,9 tys. mkw. powierzchni klasy A.

schedule 05 czerwca 2024

Orlęta pod skrzydłami BNM

Biurowiec Centrum Orląt trafia pod skrzydła BNM - Real Estate Advisory. Firma jest odpowiedzialna za najem powierzchni w zmodernizowanym budynku.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy lokator w Unity

Grupa Masterlease dołącza do grona najemców kompleksu Unity Centre. Firma zajmie 160 mkw. powierzchni na parterze biurowca Unity Tower, najwyższego budynku w Krakowie.

schedule 05 czerwca 2024

EY zostaje w Imagine

EY przedłużył umowę najmu ponad 1,4 tys. mkw. powierzchni w kompleksie biurowym Imagine w Łodzi.

schedule 04 czerwca 2024

K2 przyciąga inżynierów

Semco Maritime, międzynarodowa firma inżynieryjno-wykonawcza zajmująca się projektami w sektorze energetycznym, przenosi swoją siedzibę w Gdyni do biurowca K2. Firma zajmie powierzchnię ponad 1,2 tys. mkw.

schedule 04 czerwca 2024

Wybrali Oxygen Park

Toshiba Global Commerce Solutions przenosi swoją siedzibę do warszawskiego biurowca Oxygen Park. Firma wynajęła 322 mkw. powierzchni, a jej biuro zlokalizowane będzie na trzecim piętrze budynku A w kompleksie należącym do Golden Star Group.

schedule 03 czerwca 2024

MEDiF wybrał Life Building

MEDiF, dostawca specjalistycznych rozwiązań dla stomatologii, medycyny estetycznej i weterynarii, wynajmie prawie 900 mkw. powierzchni biurowej w warszawskim biurowcu Life Building.

schedule 03 czerwca 2024

Elastyczna wieża w Łodzi

Warimpex poszerzył ofertę coworkingową w łódzkim budynku Red Tower. Na 11 piętrze funkcjonuje teraz 600 mkw. elastycznej przestrzeni, którą zarządza firma Memos.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie