Europa Polska będzie się bogacić
Wydarzenia
Podczas wydarzenia wielokrotnie podkreślano, że Polska nie tylko odrobiła dystans wobec Zachodu, ale też w wielu wymiarach zaczyna go wyprzedzać.
Od 1989 roku dochód narodowy na mieszkańca Polski wzrósł o 250 proc., podczas gdy w Niemczech – o 50 proc. W tym samym okresie Polska wyprzedziła wszystkie azjatyckie tygrysy, a jedynymi krajami, które rozwijały się szybciej, były znacznie uboższe wtedy Chiny i Wietnam – mówi prof. Marcin Piątkowski, ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego i doradca Banku Światowego.
Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego już w 2026 roku Polska – pod względem parytetu siły nabywczej – stanie się gospodarką bogatszą od Japonii i Hiszpanii (biorąc pod uwagę PKB na osobę). W ciągu kolejnych dziesięciu lat dochód na głowę ma osiągnąć poziom Włoch i Wielkiej Brytanii. To oznacza, że Polska wejdzie do grona piętnastu najbogatszych państw świata, a według prof. Piątkowskiego, jeśli tylko utrzyma dotychczasową trajektorię, może celować jeszcze wyżej. Ekspert podkreślił również, że Polska potrzebuje strategicznej wizji rozwoju i konieczne będą duże inwestycje w infrastrukturę, energetykę, cyfryzację, naukę i przyciąganie talentów.
Myślę, że inwestorzy są silnie zdezorientowani przez sytuację makroekonomiczną. Potrzeba jeszcze trochę czasu, zanim globalny kapitał zacznie wracać do gry. Do tego dochodzi ogromny problem z niesprzedanymi aktywami o wartości bilionów dolarów, co z kolei wpływa na możliwości reinwestowania. Polska wypada dobrze na tle innych krajów, ale na razie to nie wystarcza, by podjąć szybkie decyzje inwestycyjne. Myślę, że przez najbliższe dwa kwartały będzie nadal dominować podejście „poczekamy, zobaczymy – prognozuje Maciej Dyjas, co-owner i managing partner w Griffin Capital Partners.
Polska wprawdzie przyciąga uwagę inwestorów, ale zarówno przed rynkiem nieruchomości w naszym kraju, jak i przed samymi inwestorami pojawiają się nowe wyzwania. To kwestie transformacji energetycznej, adaptacji istniejących budynków, cyfryzacji przestrzeni pracy oraz roli miast w procesie dekarbonizacji. Eksperci zwrócili uwagę, że wartość nieruchomości będzie coraz częściej zależeć nie tylko od lokalizacji, ale od tego, na ile aktywa są przygotowane na przyszłość – energetycznie, technologicznie i społecznie. Szczególne miejsce zajmuje koncepcja Net Zero.
Nie sposób też pominąć coraz bardziej strategicznego znaczenia sektora energetycznego w kontekście decyzji inwestycyjnych. Rozmowa o energii w nieruchomościach to już nie tylko kwestia kosztów operacyjnych czy śladu węglowego – to element przewagi konkurencyjnej i warunek długoterminowej stabilności aktywów. Eksperci na konferencji ULI Poland podkreślali rolę zarówno transformacji w stronę OZE, jak i zrównoważonego miksu energetycznego, który uwzględnia także rolę konwencjonalnych źródeł, energetyki jądrowej i systemów hybrydowych. Przyszłość systemu energetycznego leży zdaniem ekspertów w rozwiązaniach lokalnych i elastycznych.
Musimy zdecentralizować system. Przyszłość to zbilansowane lokalnie podsystemy energetyczne – niezależne, odporne, oparte o konkretne odbiory i umowy typu offtake. Deweloperzy nieruchomości mogą odegrać tu ważną rolę – te same kompetencje, które pozwalają realizować duże inwestycje, będą coraz bardziej potrzebne również w sektorze energii – mówi Tomoho Umeda, założyciel Hynfry.
W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu kluczowe staje się budowanie infrastruktury i przestrzeni, które będą elastyczne, zdolne do adaptacji i cyfrowo zarządzane.
Nasza wizja miast musi opierać się na rozwiązaniach, które potrafią dynamicznie reagować na gwałtowne zmiany klimatyczne i społeczne. Integracja nowoczesnych narzędzi cyfrowych, takich jak digital twins oraz inteligentne systemy monitoringu, pozwala nie tylko optymalizować koszty operacyjne, ale także stale dostosowywać funkcjonowanie budynków. To inwestycja, która podnosi komfort użytkowników oraz znacząco zwiększa wartość aktywów w długoterminowej perspektywie. Współczesne miasta powinny ewoluować w kierunku zrównoważonych, zdecentralizowanych systemów – twierdzi Signe Kongebro, global director, Future Resilient Design, Rambøll.
Taka wizja miast to nie tylko przyszłość urbanistyki, ale także kierunek, w którym coraz częściej podąża strategia inwestycyjna. Coraz więcej inwestorów dostrzega, że wartość aktywów będzie zależeć nie tylko od lokalizacji czy stopy zwrotu, ale również od zdolności do adaptacji w zmiennym świecie.
Jeszcze 10 lat temu Polska była krajem, który dopiero starał się przyciągnąć uwagę globalnych inwestorów. Dziś nie tylko jesteśmy obecni na ich radarach – stajemy się punktem odniesienia, przykładem dynamicznego rozwoju i stabilności. To duży sukces, ale jednocześnie zobowiązanie. Naszym kolejnym krokiem powinno być inwestowanie w jakość – budynków, przestrzeni, relacji z miastami i mieszkańcami – i w odporność na wyzwania przyszłości naszych aktywów, bo to one zdecydują, czy ten sukces będzie trwały – podsumowuje Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI Poland.
Konferencja ULI Poland 2025 „Back to the Future” zgromadziła w dniach 9-10 kwietnia 2025 roku w Warszawie ponad 200 liderów rynku nieruchomości, inwestorów, urbanistów i analityków. "Eurobuild CEE" był patronem medialnym wydarzenia.
Rosnący rynek europejskiego e-commerce napędza polską logistykę
Rosnący rynek europejskiego e-commerce napędza polską logistykę
ID Logistics Polska
Europejski rynek e-commerce, według amerykańskiej Administracji Handlu Międzynarodowego, osiągnął w 2023 roku wartość przekraczającą 631 mld dolarów. Instytucja ta szacuje, że do 2 ...
Reforma planistyczna może zdezorganizować rynek gruntów inwestycyjnych
Reforma planistyczna może zdezorganizować rynek gruntów inwestycyjnych
Rodzinne Inwestycje
Pakiet zmian legislacyjnych dotyczących planowania przestrzennego oznacza dla rynku gruntów inwestycyjnych wiele zmiennych o charakterze cenotwórczym. Przed inwestorami stoją w zwi ...
Europa mnoży wyzwania, ale wciąż przyciąga
Europa mnoży wyzwania, ale wciąż przyciąga
JLL Polska
Jednym z aspektów, który pozwala firmom nieruchomościowym z optymizmem patrzeć w przyszłość, bez wątpienia są informacje o wolumenie przepływów inwestycji odnotowanym w ubiegłym ro ...