Polska Akademiki pilnie potrzebne

Rynek mieszkaniowy
Jak podaje JLL, zapotrzebowanie na mieszkania studenckie w Polsce wynosi około 400 tys. miejsc, a w samej Warszawie około 60 tys., co czyni ją czwartym miastem w Europie pod względem niedoboru tego typu lokali.
Czytasz ten materiał, ponieważ objęty jest darmowym limitem. Kup pełny dostęp!

Brak wystarczającej liczby miejsc w akademikach publicznych i niedostosowanie istniejącej infrastruktury do współczesnych standardów stwarzają potencjał dla rozwoju prywatnych akademików. Raport JLL wskazuje na znaczące wyzwania rynku PBSA, ale także szerokie perspektywy dla inwestorów zainteresowanych tym sektorem.

Obecnie akademiki publiczne oferują jedynie około 115 tys. miejsc, co zaspokaja potrzeby zaledwie 9 proc. studentów w Polsce. Dostępność miejsc jest zróżnicowana regionalnie, wahając się od 5 proc. w Warszawie do 15 proc. w innych ośrodkach akademickich. To stymuluje rozwój obiektów PBSA. Istniejące akademiki publiczne często są przestarzałe, a dostęp do nich jest ograniczony restrykcyjnymi kryteriami. Prywatny rynek wynajmu również nie zapewnia wystarczającej liczby odpowiednich mieszkań, a studenci zagraniczni napotykają dodatkowe trudności w znalezieniu zakwaterowania. Inwestorzy, którzy zdecydują się na rozwój nowoczesnych akademików, mogą liczyć na stabilny i rosnący popyt ze strony studentów.

Niedobór miejsc w akademikach

Według danych JLL w roku akademickim 2023/2024 liczba studentów zagranicznych wyniosła 107 tys., co stanowi 8,6 proc. całej społeczności. Zgodnie z prognozą, liczba osób uczących się w szkołach wyższych w Polsce do 2030 roku wyniesie 1,4 mln, co wskazuje na potrzebę dalszego rozwoju rynku PBSA. Tymczasem podaż akademików nie nadąża za rosnącym popytem. Obecnie na rynku dostępnych jest zaledwie 13 tys. miejsc w funkcjonujących prywatnych akademikach, a kolejne 11,8 tys. jest w fazie realizacji. Porównując Polskę z innymi krajami, widać sporą różnicę: na 100 studentów zagranicznych w Polsce przypada tylko 13 miejsc w akademikach, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to aż 75, a w Hiszpanii 47. Pomimo goszczenia około 30 proc. międzynarodowej populacji studentów w Polsce, Warszawa boryka się z najbardziej dotkliwym niedoborem, z zaledwie 5-procentowym pokryciem dla studentów zagranicznych. Nawet po uwzględnieniu projektów budowy nowych akademików, pozostanie to niewystarczające, aby sprostać rosnącemu popytowi. Te dane wyraźnie wskazują na ogromny potencjał wzrostu i pilną potrzebę dalszego rozwoju infrastruktury akademickiej w Polsce, szczególnie w kluczowych ośrodkach akademickich.

Warszawa liderem wzrostu, ale z największym deficytem

Stolica Polski pozostaje najważniejszym ośrodkiem akademickim, z 260 tys. studentów oraz 76 uczelniami. Jednocześnie Warszawa zmaga się z największym niedoborem miejsc w akademikach. To skłania operatorów PBSA do intensyfikacji działań zarówno na rynku stołecznym, jak i innych głównych rynkach w Polsce. W 2024 roku rozpoczęto budowę kilku nowych inwestycji, które jednak nie są w stanie zaspokoić wysokiego zapotrzebowania. Według analiz JLL, dla pokrycia obecnego deficytu konieczne byłoby dodanie ponad 400 tys. nowych miejsc, co stanowi wyzwanie, ale i ogromną szansę dla inwestorów.

W dużych miastach studenckich popyt na zakwaterowanie sprawił, że rynek wynajmu prywatnego stał się bardzo konkurencyjny i drogi. Wielu studentów preferuje specjalnie zbudowane akademiki, jednak dostępnych miejsc jest zdecydowanie za mało. Akademiki należące do uniwersytetów mogą pomieścić jedynie do 10 proc. studentów, a uwzględniając prywatne domy studenckie, liczba ta wzrasta tylko marginalnie – mówi Patrick Pospiech, director, Living Investments, JLL.

PBSA jako konkurencyjna alternatywa do najmu

W kontekście rosnących kosztów najmu w Polsce, akademiki stanowią coraz bardziej atrakcyjną opcję dla studentów. Z analizy JLL wynika, że w Warszawie wybór akademika zamiast kawalerki oferowanej w ramach PRS pozwala na oszczędność rzędu 825 zł miesięcznie. Różnica cenowa w zależności od miasta waha się od 5 proc. we Wrocławiu do nawet 28 proc. w Warszawie.

Biorąc pod uwagę potencjalną różnicę przychodów z wynajmu dla inwestorów, warto podkreślić, że średnie czynsze za mkw. w PBSA są wyższe niż w PRS o około 40 zł/mkw. w sześciu największych miastach, głównie ze względu na mniejsze metraże jednostek oraz dostęp do dedykowanych udogodnień, takich jak siłownie, strefy relaksu czy pokoje do nauki. Pomimo wyższych stawek, poziom obłożenia prywatnych akademików utrzymuje się na poziomie powyżej 95 proc., co świadczy o silnym popycie na ten typ nieruchomości.

Inwestorzy coraz aktywniejsi

Polski rynek akademików wkracza w fazę dojrzałości, co potwierdza rosnąca aktywność inwestorów w tym segmencie. W 2024 roku zaobserwowano wzrost inwestycji w sektorze living, w tym w PBSA. W największych ośrodkach akademickich, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, realizowane są nowe projekty prywatnych akademików, jednak skala wyzwania związanego z deficytem miejsc pozostaje znacząca.

Jednocześnie Polska, dzięki relatywnie łagodnym regulacjom rynku najmu, pozostaje jednym z bardziej atrakcyjnych rynków dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Z raportu JLL wynika, że inwestycje w sektorze PBSA w Europie wykazują jedną z najwyższych stóp zwrotu, co dodatkowo wzmacnia zainteresowanie tym segmentem.

W 2024 roku w Warszawie i Poznaniu uruchomiono dwa instytucjonalne projekty PBSA. Dodatkowo w budowie jest kilka kolejnych projektów, takich jak Wenedów Solida & Xior i Puławska 1AM & Solida w Warszawie, Racławicka Zeitraum w Krakowie oraz Polonez 2 Student Depot w Poznaniu. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę studentów w Polsce oraz niedobór miejsc w akademikach, rynek ten w nadchodzących latach będzie przyciągał coraz więcej inwestorów – prognozuje Krystyna Pietruszyńska, director, Living Investments, JLL.

Perspektywy rozwoju rynku PBSA

Eksperci JLL podkreślają, że przyszłość polskiego rynku akademików będzie zależała od kilku kluczowych czynników, m.in. dalszego wzrostu liczby studentów zagranicznych, którzy generują rosnące zapotrzebowanie na akademiki o wysokim standardzie, oraz wzrostu inwestycji w nowe projekty PBSA, zwłaszcza w największych ośrodkach akademickich. Ważną zmienną jest też prawdopodobieństwo dalszego wzrostu stawek czynszowych, które – pomimo dynamicznych wzrostów w ostatnich latach – wciąż są niższe niż
w Europie Zachodniej. Kluczowe znaczenie dla długoterminowego bezpieczeństwa inwestycji w obszarze PBSA ma też stabilność makroekonomiczna oraz regulacyjna. Dzięki sprzyjającym warunkom inwestycyjnym i rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości zakwaterowanie studenckie, Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów z tego sektora.

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Porr wydrąży w Łodzi

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by MR

Centralny Port Komunikacyjny rozstrzygnął przetarg na drążenie tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Spośród pięciu ofert w postępowaniu spółka wybrała tę złożoną przez konsorcjum budowlane Porr.

Eurobuild CEE

Polska Wiosenna lektura z "Eurobuild CEE"!

schedule 11 kwietnia 2025
Eurobuild CEE

"Eurobuild CEE" zapowiada wiosenne ożywienie! W najnowszym wydaniu naszego magazynu dużo optymizmu, najnowsze wiadomości z branży nieruchomości, analizy i wywiady!

Architektura i urbanistyka

Polska Wawelska zamiast Skry

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by MR

W Warszawie mieszkańcy będą mogli niedługo korzystać z nowej przestrzeni parkowej z infrastrukturą sportową, która powstaje na dawnej Skrze.

Style i wnętrza

Polska W dobrym świetle

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by MR

Marka Trilux otworzyła w Świdniku swoją trzecią fabrykę w Europie, a pierwszą w Polsce. Workplace zaprojektowało towarzyszącą fabryce część biurową o powierzchni 3 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowacja Transakcja w sektorze domu i ogrodu

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by MR

Slate Asset Management sprzedało trzy markety Obi na Słowacji. Nabywcą jest grupa Lindner z Niemiec. Strony uzgodniły, że nie ujawnią wartości transakcji.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Stará Celnice w portfelu czeskiego funduszu

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by MR

Invesco Real Estate w imieniu niemieckiego funduszu emerytalnego BVK sprzedało wielofunkcyjny budynek Stará Celnice w centrum Pragi. Kupujący to czeski fundusz nieruchomości Fio, należący do Fio Banku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska mBank wspiera zakupy Hillwooda

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by MR

Hillwood Polska i mBank podpisały umowę refinansowania na kwotę 25 mln euro, dotyczącą zakupu parku logistycznego w Gdańsku o powierzchni 43 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska DIY w Bielsku-Białej

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by ANZ

W centrum handlowym Gemini Park Bielsko-Biała otwarto sklep malezyjskiej sieci Mr. DIY, oferujący artykuły do domu, majsterkowania i dekoracji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Orska na Śląsku

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by ANZ

Orska, polska marka biżuterii artystycznej, otworzyła butik w centrum handlowym Silesia City Center.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska S’portofino debiutuje w Manufakturze

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców Manufaktury dołączyła marka S’portofino – multibrandowy koncept łączący świat mody i sportu. To pierwszy butik tej marki w Łodzi i regionie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nr 11 na Dolnym Śląsku

schedule 11 kwietnia 2025
Opr./edited by ANZ

Na pograniczu Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju, przy ul. Gen. Józefa Łączyńskiego, otwarto nowy hipermarket Leroy Merlin. To 11. obiekt sieci w woj. dolnośląskim i 82. w Polsce. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Okam z rekordową transakcją

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Okam Capital sfinalizował sprzedaż etapów D, E i F inwestycji Bohema - Strefa Praga w Warszawie na rzecz AFI Poland. To największa jednorazowa transakcja sprzedaży w historii spółki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Akademiki pilnie potrzebne

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, zapotrzebowanie na mieszkania studenckie w Polsce wynosi około 400 tys. miejsc, a w samej Warszawie około 60 tys., co czyni ją czwartym miastem w Europie pod względem niedoboru tego typu lokali.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Miliony od mBanku

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Panattoni pozyskało finansowanie z mBanku na realizację nowej inwestycji w Małopolsce. Środki w wysokości 26 mln euro zostaną przeznaczone na budowę kompleksu logistycznego Panattoni Park Kraków East V.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Do pełna w Berlinie

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by ANZ

Kompleks Panattoni Campus Berlin Centre jest w pełni wynajęty. Na prawie 57 tys. mkw. powierzchni w dzielnicy Lichtenberg działa łącznie 10 najemców reprezentujących branżę handlową, przemysł kreatywny i spożywczy, inżynierię mechaniczną, farmację, logistykę i e-commerce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wczoraj Miasteczko, dzisiaj Campus

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Kompleks biurowy przy Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie, znany dotychczas jako Miasteczko Orange, zmienia nazwę na Campus 160. Na najemców czeka jeszcze blisko 8,7 mkw. wolnej powierzchni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Finisz pod Gdańskiem

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Ukończono I etap inwestycji 7R Park Gdańsk IV. Docelowa łączna powierzchnia kompleksu w Barniewicach to 40 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Garbe kupuje ziemię

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate nabyło w Bawarii działkę budowlaną o powierzchni 27,5 tys. mkw. Zakup jest wspólnym przedsięwzięciem z funduszem zarządzanym przez BlackRock.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska CTP rośnie w Zabrzu

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by JC

Zakończyła się budowa kolejnej hali wchodzącej w skład CTParku Zabrze. Budynek o powierzchni 11,2 tys. mkw. otrzymał już pozwolenie na użytkowanie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Stabilnie w Łodzi

schedule 10 kwietnia 2025
Opr./edited by ANZ

Axi Immo prezentuje analizę rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych w publikacji „Łódzka migawka rynkowa”. W 2024 roku woj. łódzkie osiągnęło rekordowy wolumen transakcji najmu na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61 proc. rok do roku.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 10 kwietnia 2025

Akademiki pilnie potrzebne

Jak podaje JLL, zapotrzebowanie na mieszkania studenckie w Polsce wynosi około 400 tys. miejsc, a w samej Warszawie około 60 tys., co czyni ją czwartym miastem w Europie pod względem niedoboru tego typu lokali.

schedule 09 kwietnia 2025

W duchu literackich tradycji

Marka Archicom Collection rozpoczyna realizację Apartamentów Gutenberga, inwestycji premium powstającej w ramach projektu Towarowa 22.

schedule 08 kwietnia 2025

Wykupią od spółdzielni

Startuje budowa pierwszych mieszkań lokatorskich w Wielkopolsce. Osiedle Grono w Lesznie zaoferuje możliwość uzyskania własności bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego.

schedule 04 kwietnia 2025

Mint dorzuci pięćsetkę

Fundusz mieszkaniowy Mint w 2025 roku planuje rozszerzyć swoje portfolio o 500 mieszkań na wynajem i zwiększyć wartość aktywów netto do 4,5 mld czeskich koron.

schedule 01 kwietnia 2025

Dynamiczny rozwój rynku PRS

Na koniec 2024 roku w Polsce funkcjonowało ponad 22,3 tys. lokali w sektorze PRS, z czego około 26 proc. wprowadzono na rynek w ubiegłym roku. Eksperci z JLL  przewidują wzrost sektora do ponad 35 tys. lokali w ciągu najbliższych trzech lat.

schedule 31 marca 2025

Pół tysiąca od AFI

Platforma AFI Home, realizująca kompleksowe usługi zakwaterowania, powiększy swoją ofertę o nowe lokale w okolicach ul. Lazurowej w Warszawie. W ramach kompleksu na rynek trafi ponad 500 mieszkań.

schedule 28 marca 2025

Otworzą Wierzeje dla seniorów

W Piotrkowie Trybunalskim powstanie kompleks Wierzeje z 200 mieszkaniami dla seniorów, licznymi udogodnieniami i ośrodkiem badawczym prowadzonym razem z Politechniką Łódzką. Budowa wkrótce się rozpocznie, a jej zakończenie zaplanowano na 2029 rok.

schedule 28 marca 2025

Polska na wynajem

Całkowite zasoby rynku Build-To-Rent w Polsce wyniosły 21,3 tys. lokali. W 2025 roku do użytku planowo trafi kolejne 9,5 tys. mieszkań – podaje Knight Frank.

schedule 27 marca 2025

Przy Łąkach Nowohuckich wyrośnie SIM

W Krakowie powstanie osiedle w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM), oferujące dostępne cenowo i energooszczędne mieszkania na stabilnych warunkach najmu. 

schedule 26 marca 2025

To będzie dobry rok akademicki

Rynek PBSA stanowi atrakcyjną możliwość inwestycyjną, choć nadal pozostaje rynkiem niszowym – oceniają autorzy raportu przygotowanego przez firmę doradczą Savills.

schedule 26 marca 2025

PRS ma perspektywy

W Polsce dostępność mieszkań na sprzedaż pozostaje ograniczona. Za to sektor mieszkań na wynajem może urosnąć o 37 proc. – oceniają eksperci CBRE.

schedule 20 marca 2025

Można mieszkać na Ostrobramskiej

G City otrzymało pozwolenie na użytkowanie swojej inwestycji zlokalizowanej przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie, obok centrum handlowego Promenada. Inwestycja obejmuje około 250 mieszkań na wynajem.

schedule 20 marca 2025

Rynek dojrzewa 

Zdaniem ekspertów z Walter Herz, rynek nieruchomości premium w Polsce stale rośnie, choć wolniej niż w poprzednich latach. Rosną również ceny luksusowych domów i mieszkań, na co wpływ ma szereg czynników. Zmienia się też myślenie o luksusie. 

schedule 19 marca 2025

Wielofunkcyjna bryła na Twardej

Grupa Antczak realizuje w Warszawie inwestycję Twarda 7. Budynek będzie mieć 105 m wysokości. Znajdą się w nim głównie mieszkania, ale także powierzchnie handlowo-usługowe i biura.

schedule 19 marca 2025

PRS rośnie w siłę

Sektor najmu instytucjonalnego w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł w Polsce pięciokrotnie. W ocenie ekspertów Avison Young, prognozy na najbliższe lata wskazują na stabilny rozwój PRS w Polsce.

schedule 18 marca 2025

Mieszkania, usługi i inwestycje

Archicom uruchomił przedsprzedaż nowej krakowskiej inwestycji. W ramach I etapu projektu 29L na rynek trafi blisko 400 lokali mieszkalnych i inwestycyjnych, a także przestrzenie usługowe usytuowane na parterze.

schedule 12 marca 2025

Na Pradze im się upiekło

Ofertę gastronomiczną projektu Soho by Yareal poszerzyły marki Bułkę przez Bibułkę, Polypizza Neopolitan i Baken. Lokale zajmą w warszawskim kompleksie 930 mkw. powierzchni.

schedule 10 marca 2025

Wspólnie wybudują 750 mieszkań

BPI Real Estate Poland i Speedwell w ramach współpracy joint venture zrealizują inwestycję mieszkaniową klasy premium w Gdańsku.

schedule 05 marca 2025

Pokolenia w Dworze Bojarów

W podwarszawskim Otwocku ruszyła rewitalizacja Dworu Bojarów – obiektu należącego do zabytków Mazowsza. Grupa Arche planuje powstanie osiedla, w którego skład oprócz odnowionego dworku wejdzie 130 mieszkań i około 40 lokali dla seniorów. 

schedule 03 marca 2025

Jak się mieszka w Krakowie?

Kraków jest największym rynkiem prywatnych akademików w Polsce oraz trzecim co do wielkości rynkiem najmu instytucjonalnego. Oba sektory rozwijają się bardzo dynamicznie, a inwestorzy nie planują zwalniać tempa – wynika z raportu Knight Franka.

Czytaj wersję flipbook

Wydanie 4 (297) kwiecień 2025

Ostatnie komentarze

Kategorie

Twoje zamówienie
Twoje dane
Ilość kont dostępowych
Każde konto zapewnia niezależy dostęp na jednym urządzeniu. Dodatkowe konta dostępowe będziesz mógł utworzyć w ustawieniach konta.
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Net price
Kont dostępowych #
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Bezpiecze płatności zapewnia

Nie przegap najnowszego wydania