EN

Polska Otwiera się okno okazji

Rynek inwestycyjny i finansowy
Eksperci zgromadzeni na dorocznej konferencji ULI Poland „Game Changers in the Real Estate World” zgodnie podkreślili, że obecne warunki rynkowe stwarzają okno możliwości dla inwestorów nieruchomościowych gotowych na szybkie i przemyślane działania. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Według obserwacji ekspertów, na rynku na razie dominują mniejsze transakcje dokonywane przez graczy regionalnych, ale pojawiają się też sporadycznie większe zakupy ze strony kapitału zachodniego. Daje to nadzieję na stopniowy powrót dużych międzynarodowych graczy na polski rynek nieruchomości.

Analitycy rynkowi prognozują na nadchodzące lata wzrost zainteresowania inwestycjami w nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a szczególnie w Polsce, która jest największym rynkiem nieruchomościowym na tym obszarze.

Mimo spowolnienia przepływu kapitału transgranicznego i generalnego pogorszenia płynności na rynkach globalnych region CEE pozostaje atrakcyjny dla inwestorów, a jego silne fundamenty pozwalają sądzić, że aktywność inwestycyjna będzie coraz większa. CEE było dużym beneficjentem boomu logistycznego w ostatniej dekadzie, jednak teraz nadszedł czas na dywersyfikację portfeli inwestycyjnych. Uwaga inwestorów kieruje się w stronę nieruchomości z szeroko rozumianego sektora mieszkalnego, pojawiają się zakupy biurowców, ale najważniejszym kryterium jest to, czy dany projekt spełnia wymogi ESG – twierdzi David Inskip, szef badań EMEA w CBRE Investment Management.

Dorota Strauch, CEE lead i head of research w Raiffeisen Bank International, zwraca z kolei uwagę na znaczenie konsumpcji dla odbudowy gospodarczej Polski, wspieranej przez fundusze unijne, które mają pozytywnie wpłynąć na inwestycje krajowe.

Skoncentrowanie się na konsumpcji i inteligentne wykorzystanie funduszy unijnych mogą pozytywnie wpłynąć na inwestycje w 2024 roku. Polska gospodarka, choć odzyskuje siły w niezbyt spektakularnym tempie, nadal prezentuje dość optymistyczne perspektywy w kontekście regionalnym z przewidywanym wzrostem PKB na poziomie 3,1 proc. w 2024 roku i 3,8 proc. w roku następnym – ocenia ekspertka Raiffeisen Bank International.

Zanim na polskim rynku inwestycyjnym rozgości się z powrotem duży globalny kapitał, swojej szansy upatrują na nim gracze z regionu i łowcy okazji.

Choć inwestorzy są obecnie ostrożniejsi, to jednak nadchodzące lata stwarzają wyjątkową okazję, jedną z tych, które zdarzają się raz na dekadę – podkreśla David Inskip.

Marginalny udział rodzimego kapitału instytucjonalnego i wycofanie się kapitału globalnego są sporym wyzwaniem dla polskiego rynku inwestycji w nieruchomości. Taka sytuacja jest jednak bardzo atrakcyjna dla inwestorów z naszego regionu Europy.

Było to bardzo dobrze widoczne zwłaszcza w ubiegłym roku. Nieco upraszczając, gdyby nie kapitał płynący z krajów regionu, który odpowiadał za większość transakcji nad Wisłą, rynek inwestycyjny zamarłby niemal na dobre – podkreśla Dorota Wysokińska-Kuzdra, senior partner w Colliersie.

Wśród aktywnych graczy na polskim rynku inwestycyjnym znajdują się m.in. inwestorzy z krajów bałtyckich.

Polska daje obecnie średniej wielkości kupującym atrakcyjne możliwości inwestycyjne i okazję do organicznego wzrostu. Jako regionalny inwestor korzystamy z tego, że zachodni kapitał jest dużo mniej aktywny. Jak każdego inwestora interesuje nas dobry wybór i jak najlepszy moment na wejście w inwestycje. Obecnie mamy do czynienia z rynkiem kupującego i nabywamy tu nieruchomości przy bardzo atrakcyjnych parametrach zwrotu – mówi Paulius Stulgaitis, dyrektor ds. inwestycji w litewskiej Eika Asset Management.

Oprócz inwestorów znad basenu Morza Bałtyckiego szukających okazji zakupowych w Polsce dużą aktywnością wykazują się podmioty z Czech.

Czeskie fundusze zainteresowane są zazwyczaj zakupami pojedynczych nieruchomości. Inwestują kilkanaście, kilkadziesiąt do może 100 mln euro i to często na rynku biurowym, który w Polsce jest szerszy i większy niż w Czechach. Ponadto stopy zwrotu z polskich nieruchomości są o 150–200 punktów bazowych wyższe niż w Czechach, co przyciąga fundusze, których udziałowcy poszukują dwucyfrowych zwrotów. W Polsce jest wystarczająco dużo atrakcyjnych nieruchomości i jeśli inwestorzy nie znajdą okazji w Warszawie, to znajdą je np. w Gdańsku bądź innych miastach regionalnych – uważa Radek Kucera, założyciel i partner zarządzający w czeskim Grafton Property Partners.

Obecna sytuacja na rynku jest bardzo sprzyjająca do zakupów oportunistycznych i niektóre zachodnie fundusze dokonują już takich transakcji.

To, że dotychczasowi gracze przestali być aktywni, stanowi dla nas okazję, ale dokonując nowych inwestycji, zawsze myślimy o horyzoncie wyjścia. Nie możemy na razie liczyć w tym względzie na miejscowy kapitał, dlatego płynność rynku jest dla nas bardzo istotna. Polski rynek ma bardzo dobre fundamenty makroekonomiczne i w ostatniej dekadzie wykazywał atrakcyjność inwestycyjną – mówi Colman McCarthy, partner w Signal Capital Partners. W ostatnim czasie zainwestowaliśmy oraz zobowiązaliśmy się do zainwestowania około 120 mln euro i mamy apetyt na więcej. Tworzymy z lokalnymi partnerami m.in. platformę akademików. Jesteśmy także obecni w dobrych projektach, których wspólnym mianownikiem są problemy płynnościowe. Sektor mieszkaniowy, ze względu na solidne podstawy, pozostaje w kręgu naszych zainteresowań, są w nim też wszelkie oportunistyczne możliwości inwestycyjne o dobrych fundamentach – dodaje McCarthy.

Zakupy graczy z regionu i podmiotów oportunistycznych nie przywrócą od razu rynku inwestycyjnego do pełnej świetności. Na to będziemy musieli jeszcze poczekać, ale symptomy poprawy są już widoczne.

Chociaż stopy procentowe mają potencjał do przejścia w trend spadkowy, to nadal pozostają na relatywnie wysokim poziomie, co sprzyja działaniom oportunistycznym. Równocześnie obserwujemy zmniejszanie się rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami kupujących a możliwościami sprzedających – mówi Marcin Juszczyk, partner zarządzający i wiceprezes zarządu Capital Park oraz przewodniczący Urban Land Institute Poland. – Rynek inwestycyjny w Polsce przeżywa fazę aktywności, która charakteryzuje się zarówno licznymi mniejszymi transakcjami, jak i sporadycznymi dużymi operacjami, które często wspierane są przez amerykański kapitał. Te większe inwestycje są iskrą nadziei na powrót dużych międzynarodowych graczy na polski rynek nieruchomości – dodaje przewodniczący ULI Poland.

Szczegółowa relacja z konferencji ULI Poland „Game Changers in the Real Estate World” dostępna jest w języku angielskim pod tym linkiem.

Ostatnie nowości

Eurobuild FM

Polska Jarosław Szanajca i Marcin Rams o krakowskim rynku mieszkaniowym

schedule 24 czerwca 2024
Magda Rachwald

O specyfice krakowskiego rynku mieszkaniowego w kolejnym odcinku Eurobuild FM rozmawiamy z  Jarosławem Szanajcą i Marcinem Ramsem, prezesami spółek Dom Development i Dom Development Kraków.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Litwa Business Garden Vilnius przechodzi do II etapu

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Vastint Lithuania otrzymała pozwolenie na budowę II fazy Business Garden Vilnius. W planowanym etapie powstaną dwa budynki biurowe i wielopoziomowy parking. Inwestycja rozpocznie się od budowy parkingu na ponad 1,1 tys. miejsc postojowych.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Słowacja Fundusz kupuje fabrykę

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

ZDR Investment nabyło zakład przemysłowy w miejscowości Vráble na Słowacji. To druga akwizycja dla najmłodszego funduszu grupy, który koncentruje się na lekkiej produkcji i logistyce podmiejskiej.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska CBRE skomercjalizuje Skylinera

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Karimpol Polska rozszerza swoją współpracę z CBRE. Od czerwca 2024 roku polski oddział firmy pełni rolę wyłącznego agenta przy komercjalizacji Skylinera II.

Hotele

Chorwacja Pierwszy Curio Collection w Chorwacji

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Opatiji został otwarty pierwszy w Chorwacji obiekt pod marką Curio Collection by Hilton - Keight Hotel Opatija. Chorwacja to 40. kraj, w którym marka jest obecna.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska AGD i RTV w Bielsku-Białej

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by JC

W Comfy Parku Bielik otworzy się sklep sieci Media Expert. Elektromarket zajmie w obiekcie ponad 800 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Olimpijczyk pod wiechą

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Na szczycie jednego z dwóch budynków Osiedla Olimpijczyk w Łodzi została zawieszona wiecha. Z około 130 mieszkań oferowanych w ramach II etapu tej inwestycji prawie 40 proc. zostało już sprzedanych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Będą nadawać z Liget Center

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Liget Center Auditorium w Budapeszcie otrzymało pozwolenie na użytkowanie. Swoją nową siedzibę niedługo zajmie najemca budynku, węgierski oddział telewizji RTL. Inwestycję realizuje Wing.

Infrastruktura

Polska Rośnie trójmiejska obwodnica

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Trwa budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Budimex zrealizował już m.in. wszystkie konstrukcje nośne obiektów inżynieryjnych, a prace skupione są obecnie na układaniu warstw konstrukcji nawierzchni z mieszanek mineralno-asfaltowych.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Mirbud zbiera pieniądze na rozwój i przejęcia

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Mirbud pozyskał prawie 202 mln zł z emisji nowych akcji serii L. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na rozwój w obszarze budownictwa infrastruktury kolejowej i drogowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama na Celników

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Białej Podlaskiej przy ul. Celników Polskich otworzyła się 105. w Polsce Castorama. Powierzchnia nowego marketu to 6,6 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska BGK finansuje w Rudzie Śląskiej

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Panattoni uzyskało finansowanie w wysokości 16,5 mln euro od Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację projektu Panattoni Park Ruda Śląska IV. Inwestycja, której budowa ruszyła w marcu, obejmuje 34 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wynajmują przy berlińskim lotnisku

schedule 24 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Szwedzka firma Lyko Services wynajęła 1 tys. mkw. w Segro Parku Berlin Airport. Umowę podpisano na 10 lat.

Rynek mieszkaniowy

Polska W Gdańsku powstaje Off Miasto

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Invest Komfort zapowiada realizację nowego projektu w Gdańsku. Off Miasto ma powstać na działce o powierzchni około 56 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa mieszkań wyniesie niemal 55 tys. mkw. Budowa I etapu już się rozpoczęła. Realizacja całej inwestycji potrwa kilkanaście lat. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozrywka i moda w Bydgoszczy

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Do najemców zarządzanej przez Sierra Balmain Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy dołączył punkt Strefa Rozrywki. W bydgoskim centrum handlowym został również otwarty nowy, większy salon modowej marki Monnari.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Douglas startuje w Grójcu

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Grójcu został otwarty kolejny nowy budynek w ramach parku handlowego Dekada Grójec. W nowej części znalazła się m.in. perfumeria Douglas, która zajęła około 200 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Modne zmiany w tarnowskim Gemini

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Gemini Park Tarnów został ponownie otwarty salon Reserved. Lokal zyskał nową lokalizację w obiekcie i zajmuje obecnie większą o 300 mkw. powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Skechers jest w Manufakturze

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Sportowa marka obuwnicza Skechers otworzyła nową placówkę w łódzkiej Manufakturze. Salon sieci zajął lokal o powierzchni 150 mkw. na pierwszym piętrze.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Optymistyczna perspektywa dla logistyki

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Poprawiają się perspektywy dla logistyki i łańcucha dostaw w Polsce. Wskaźnik optymizmu w sektorze w 2024 roku wynosi 52,2, co jest najwyższym poziomem od pięciu lat – wynika z raportu Confidence Index 2024, zrealizowanego przez CBRE i P3.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ostrów pełen Multiboksów

schedule 21 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Budrem rozpoczął budowę kolejnego parku handlowego pod marką Multibox w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycja między ulicami Serwańskiego i Ofierskiego jest realizowana we współpracy z RG Leasing.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 24 czerwca 2024

Fundusz kupuje fabrykę

ZDR Investment nabyło zakład przemysłowy w miejscowości Vráble na Słowacji. To druga akwizycja dla najmłodszego funduszu grupy, który koncentruje się na lekkiej produkcji i logistyce podmiejskiej.

schedule 24 czerwca 2024

Mirbud zbiera pieniądze na rozwój i przejęcia

Mirbud pozyskał prawie 202 mln zł z emisji nowych akcji serii L. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na rozwój w obszarze budownictwa infrastruktury kolejowej i drogowej.

schedule 24 czerwca 2024

BGK finansuje w Rudzie Śląskiej

Panattoni uzyskało finansowanie w wysokości 16,5 mln euro od Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację projektu Panattoni Park Ruda Śląska IV. Inwestycja, której budowa ruszyła w marcu, obejmuje 34 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

schedule 20 czerwca 2024

190 mln od Archicomu

Archicom ruszył z kolejną emisją obligacji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę banku ziemi i realizacje nowych inwestycji.

schedule 19 czerwca 2024

Wszystkie zalety Łodzi

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

schedule 18 czerwca 2024

CTPark Warsaw West będzie większy

CTP zakupił działkę inwestycyjną o powierzchni 85 tys. mkw. w podwarszawskiej gminie Wiskitki, nabycie terenu pozwoli firmie rozbudować kompleks CTPark Warsaw West o dodatkowe 36 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

schedule 17 czerwca 2024

Kredyt na Park Zgierz

Panattoni uzyskało finansowanie bankowe na inwestycję Panattoni Park Zgierz. Kredytu w wysokości 23,3 mln euro udzielił PKO Bank Polski.

schedule 17 czerwca 2024

Nowy właściciel i nowa koncepcja Liberty Residence

Resi Capital, spółka z grupy deweloperskiej Cavatina Group, nabyła działkę u zbiegu ul. Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie. Zgodnie z przedstawioną wstępną koncepcją, Liberty Residence ma być projektem wysokościowym i dostarczyć około 500 mieszkań.

schedule 14 czerwca 2024

Immofinanz sprzedał biurowce na Mordorze

Immofinanz sfinalizował sprzedaż trzech budynków biurowych na warszawskim Mokotowie firmie Archicom z grupy Echo Investment. Cena transakcji wyniosła 28,5 mln euro. Kompleks ma około 43 tys. mkw. powierzchni użytkowej, Archicom planuje jego wyburzenie i budowę budynków mieszkalnych.

schedule 12 czerwca 2024

W oczekiwaniu na kolejne transakcje

Całkowity wolumen transakcji ogłoszonych na polskim rynku inwestycyjnym w ciągu ostatnich pięciu miesięcy kształtuje się obecnie na poziomie około 885 mln euro, co zbliża nas do ubiegłorocznego wyniku – podają eksperci Avison Young.

schedule 11 czerwca 2024

Szwedzi na zakupach w Poznaniu

Skanska sprzedała poznański biurowiec Nowy Rynek E szwedzkiej firmie Eastnine AB, skupiającej się na wybranych rynkach w krajach bałtyckich i w Polsce. Wartość transakcji wyniosła ponad 79 mln euro.

schedule 11 czerwca 2024

Odbicie na rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych spodziewa się odbicia – takie wnioski płyną z raportu „Investing in Poland 2024” przygotowanego przez analityków BNP Paribas Real Estate Poland.  

schedule 10 czerwca 2024

Kupili sobie szpital

Grupa Lux Med kupiła krakowski szpital Ortopedicum. To 16. szpital działający w ramach struktur grupy w Polsce.

schedule 10 czerwca 2024

Kasa płynie do Cityflow

Okam Academicus, spółka należąca do grupy Okam Capital, podpisała umowę z PKO BP. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na finansowanie realizacji II etapu warszawskiej inwestycji Cityflow.

schedule 10 czerwca 2024

mBank finansuje Karuzelę

Mitiska REIM pozyskała od mBanku refinansowanie w wysokości 40 mln euro dla czterech obiektów: we Wrześni, Turku, Lublińcu i Wodzisławiu Śląskim. Centra typu convenience zajmują łącznie niemal 34 tys. mkw. GLA.

schedule 06 czerwca 2024

Pozytywne prognozy na drugie półrocze 

W raporcie „At A Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, I kwartał 2024 roku”, analitycy BNP Paribas Real Estate Poland zauważają, że pomimo trudnego początku roku, rynek wykazuje oznaki stabilizacji, a prognozy wskazują na wzrost aktywności inwestycyjnej w II połowie 2024.

schedule 06 czerwca 2024

Park handlowy w Bielsku-Białej sprzedany

Powstający w miejscu sklepu Tesco, przy ul. Warszawskiej, park handlowy w Bielsku-Białej ma nowego właściciela. Redkom Development odpowiedzialny za budowę i komercjalizację obiektu sprzedał projekt firmie Newgate Investment.

schedule 05 czerwca 2024

Polska w pierwszej trójce

Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych będzie stopniowo odżywać w II połowie 2024 roku. Skorzystać na tym może Polska, znajdująca się w pierwszej trójce europejskich krajów, w których inwestorzy oczekują najwyższego zwrotu z nieruchomości – wynika z raportu CBRE.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy projekt LCP

LCP Properties, należący do grupy M Core inwestor i deweloper na polskim rynku parków handlowych, sfinalizował zakup działki od Genesis Property. Inwestor rozpoczyna budowę kolejnego M Parku.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie