EN

Polska Najszybsi w Europie

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
W Polsce budowie znajduje się obecnie 2,32 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co plasuje nas w czołówce rynków europejskich – wskazują w raporcie „At a Glance – Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, I kwartał 2024 roku” analitycy BNP Paribas Real Estate Poland.

Na koniec marca 2024 roku całkowite zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej w Polsce osiągnęły poziom 32,7 mln mkw., co oznacza wzrost o prawie 10 proc. r-d-r. Jak zauważają autorzy raportu, wielkość powierzchni w budowie w sektorze magazynowym na początku 2024 roku spadła względem IV kwartału 2023 roku o około 0,49 mln mkw., nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rośnie najszybciej w Europie.

Najwięcej inwestycji nadal powstaje w strefie „Wielkiej Piątki” oraz w rejonie Gdańska i Krakowa. Wzrost aktywności deweloperskiej można również zauważyć na mniejszych rynkach tj. w strefie Bydgoszcz/Toruń czy Szczecin – podkreśla Martyna Kajka, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W okresie styczeń-marzec 2024 roku najwięcej budowanej powierzchni magazynowej znajdowało się w strefach: Dolny Śląsk (586 tys. mkw.), Polska Centralna (396,7 tys. mkw.) oraz Warszawa II (301,5 tys. mkw.). Z kolei najwięcej nowej powierzchni magazynowej w I kwartale dostarczono w strefach: Dolny Śląsk (272 tys. mkw.), Trójmiasto (167,2 tys. mkw.) oraz Poznań (121,1 tys. mkw.).

W I kwartale 2024 roku deweloperzy magazynowi dostarczyli na rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce ponad 850 tys. mkw. powierzchni. To o ponad 270 tys. mkw. więcej niż w ostatnim kwartale 2023 roku.

Popyt w tym sektorze z kolei spada. W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku wynajęto ponad 870 tys. mkw. powierzchni, co jest wynikiem o około 25 proc. mniejszym niż w analogicznym kwartale 2023 roku. Jak wskazują analitycy BNP Paribas Real Estate Poland jest to najniższy poziom popytu zarejestrowany od II kwartału 2019 roku. Według analityków wynika to w dużej mierze ze spowolnienia gospodarczego oraz szeroko pojętego wzrostu kosztów operacyjnych czy finansowania. Spadek popytu na powierzchnie przemysłowo-logistyczne został zaobserwowany nie tylko w Polsce, ale również w całym CEE.

Najwięcej umów najmu podpisano w strefie Polski Centralnej – w regionie Łodzi wynajęto ponad 178 tys. mkw., a w strefie Warszawa II w ręce najemców oddano 168 tys. mkw. powierzchni. Trzecie miejsce zajął Poznań z 165 tys. mkw. wynajętej przestrzeni. Do największej transakcji kwartału należy wynajęcie 62 tys. mkw. przez firmę z sektora handlowego w obiekcie Hillwood Łódź II Chocianowice.

Współczynnik pustostanów znajduje się w trendzie wzrostowym od 2021 roku, kiedy to osiągnął najniższą wartość w historii rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, tj. 3,3 proc. W okresie styczeń-marzec 2024 roku wyniósł 8,2 proc., co stanowi z kolei najwyższy poziom od września 2020 roku (8,5 proc.). W ujęciu rocznym zanotował wzrost o 1,7 p.p.

Po I kwartale 2024 roku wolumen powierzchni niewynajętej wzrósł do 2,61 mln mkw., na co duży wpływ miała podaż nowej powierzchni (852 tys. mkw.). Najniższy poziom pustostanów przypada w Trójmieście, Rzeszowie i Krakowie, gdzie nie przekracza 4 proc., a najwyższy w centrum oraz na zachodzie kraju, w regionie Wrocławia, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie sięga ponad 10 proc.

Raport BNP Paribas Real Estate Poland zwraca uwagę na nową ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która przewiduje do 2025 roku zastąpienie dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nowymi planami ogólnymi, co oznacza, że do tego czasu nie będzie możliwa zmiana MPZP. Kluczowym elementem tych planów będą obszary uzupełnienia zabudowy (OUZ), które miały umożliwiać realizację określonych typów inwestycji.

Początkowo magazyny miały być uwzględnione w procedurze OUZ, co pozwalałoby na ich łatwiejszą budowę. Jednak rząd w ostatniej chwili wykreślił magazyny z listy inwestycji objętych tą procedurą. Oznacza to, że nowe przepisy znacznie utrudnią budowę nowych magazynów w Polsce, co może mieć negatywne konsekwencje dla rynku nieruchomości i logistyki, w szczególności w kontekście rosnącego zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe, które napędza e-commerce oraz rozwój sektora logistycznego. W obawie przed nowymi przepisami deweloperzy uzupełniają banki ziemi – podkreśla Robert Pawłowski, dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ostatnim czasie CTP powiększyło swój bank gruntów o 0,5 mln mkw. powierzchni, co łącznie daje im około 3 mln mkw. gruntów z pozwoleniem na budowę lub będących w trakcie jej uzyskiwania. Z kolei Satoia od 2023 roku posiada w swoim banku ziemi około 1,2 mln mkw. powierzchni, z czego większość to grunty produkcyjne. Firma do końca roku chce zakupić kolejny minimum 1 mln mkw. Również Prologis w ostatnim czasie powiększył swój bank ziemi o ponad 23 ha w gminie Żabia Wola.

Prognozy pokazują, że sprzedaż detaliczna online w całej Europie pomiędzy 2022 a 2027 rokiem ma wzrosnąć aż o 42 proc. Według danych Globaldata rynek e-commerce w Polsce ma urosnąć do 2027 roku o 38 proc., wyprzedzając pod względem skali wzrostu Belgię, Holandię czy Austrię, a sprzedaż przez internet osiągnie wartość ponad 24 mld euro. Rosnąca popularnością e-handlu oznacza dalszy wzrost częstotliwości dostaw oraz dalsze inwestycje w sieć logistyczną i infrastrukturę magazynową w obszarach miejskich i ich bezpośrednim otoczeniu.

E-commerce znajduje się wciąż na fali wznoszącej. Świadczą o tym chociażby wyniki osiągane przez InPost. W ubiegłym roku operator dostarczył aż 589,5 mln przesyłek, o 16 proc. więcej niż w 2022 roku. 19 grudnia 2023 roku firma obsłużyła rekordową liczbę paczek – prawie 11 mln w ciągu jednego dnia, podczas gdy w 2019 roku był to tylko 1 mln, a w 2016 roku niecałe 500 tys. Osiągnięte wyniki pokazują, że Polacy są zainteresowani dostawą zamówienia do aparatu paczkowego. To ważne również z punktu widzenia minimalizowania śladu węglowego i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska San Park stawia na Piaseczno

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Największy obecnie budowany retail park w województwie mazowieckim zmienia nazwę. Projekt funkcjonujący dotychczas jako San Park Mysiadło przyjmuje oficjalną nazwę San Park Piaseczno.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska RedDeer u Wolfa na Zielnej

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

RedDeer.Games, spółka z portfela inwestycyjnego grupy PMPG Polskie Media, ma nową siedzibę w centrum Warszawy. Nowe biuro znajduje się w budynku Wolf Zielna i ma powierzchnię 600 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Letnie roszady w Wola Parku

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

W ostatnim czasie w warszawskiej galerii handlowej Wola Park kilka marek otworzyło nowy lokal, zmieniło lokalizację lub przeszło rearanżację. Nowym najemcą jest butik Lilou, salon Tous ma większy sklep, a sieć Martes Sport podwoiła zajmowaną powierzchnię. Nowi najemcy pojawili się również w strefie restauracyjnej centrum.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Jak pracują rodzice?

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z najnowszych badań JLL przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, większość kobiet, które mają dzieci wymagające opieki jest obecna w biurze raz w tygodniu lub pracuje całkowicie zdalnie (łącznie 59 proc.). W przypadku mężczyzn w podobnej sytuacji rodzinnej, 47 proc. pracuje w biurze jeden dzień lub mniej. Posiadanie potomstwa ma zauważalny wpływ na frekwencję w biurze, szczególnie w przypadku kobiet.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Empik wchodzi do Nowych Bielaw

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Greenman Poland podpisał umowę najmu z siecią Empik. Najnowszy salon marki zadebiutuje w centrum handlowym Nowe Bieklawy w Toruniu na przełomie III i IV kwartału tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi jedzie na Mazury

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Aldi otworzył drugi sklep w Ełku. Nowa placówka, zlokalizowana przy ul. Parkowej, jest dziewiątym marketem w woj. warmińsko-mazurskim i 319 w całym kraju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Szykują się na duże powierzchnie

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum E.Leclerc w Jeleniej Górze pojawią się nowe marki – swoje sklepy uruchomią tu m.in. Hebe, Sinsay, debiutująca na jeleniogórskim rynku marka Woolworth oraz sieć rozrywkowa Jump Heaven.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska moda w Bonarce

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Odzieżowa marka Naree otwiera swój sklep w centrum handlowym Bonarka. To drugi sklep polskiego brandu w Krakowie.

Rynek mieszkaniowy

Polska ZAM do zamieszkania

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Archicom ukończył inwestycję ZAM Apartments w krakowskiej dzielnicy Podgórze. W ramach drugiej fazy projektu powstał budynek oferujący 100 lokali. Łącznie inwestycja obejmuje 215 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można się wprowadzać do Quorum C

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Spółka Resi Capital, należąca do grupy deweloperskiej Cavatina Group, uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla 23-piętrowego budynku mieszkalnego Quorum C we Wrocławiu.

Eurobuild CEE

Polska Wakacyjny "Eurobuild" już w obiegu!

schedule 19 lipca 2024
Eurobuild CEE

Ukazał się już letni, lipcowo-sierpniowy numer "Eurobuildu" – publikacja jest jak zwykle pełna ciekawych artykułów i fachowych analiz, a ich tytuły nieomylnie wlewają otuchę w serca całej branży!

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal wraca do Ursusa

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Atal wprowadził na stołeczny rynek projekt Warszawska 58A w dzielnicy Ursus. Inwestycja to dwa budynki z łącznie około 80 mieszkaniami.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Wielkie zakupy WDP

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

WDP nabyło w Rumunii portfel obejmujący nieruchomości o powierzchni najmu około 136 tys. mkw. oraz dużą działkę pod przyszłą inwestycję o łącznej potencjalnej powierzchni GLA ponad 300 tys. mkw. Wartość transakcji to około 110 mln euro.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Mają kontrakt na Archiwum

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Przedstawiciele Mota-Engil Central Europe oraz Województwa Mazowieckiego podpisali umowę na budowę nowej siedziby Archiwum Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania powstanie budynek o powierzchni całkowitej niemal 13 tys. mkw. Wartość umowy to ponad 110 mln zł brutto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w podziemiach Norblina

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

Fabryka Norblina wzbogaciła się o kolejny koncept gastronomiczny. Z początkiem lipca w warszawskim kompleksie przy Żelaznej otworzył się Chocobon. Deserownia zajęła ponad 660 mkw. na poziomie -1, tuż obok Smart Kids Planet.

Infrastruktura

Polska GDDKiA gotowe wydawać miliardy

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA planuje do końca tego roku wydać na inwestycje około 20 mld rocznie. Podobny poziom wydatkowania przewidywany jest na kolejne lata.

ESG

Czechy Outstanding w Pilznie

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Firma AEW uzyskała ocenę BREEAM New Construction na poziomie Outstanding z wynikiem 88,1 proc. dla niedawno ukończonej inwestycji logistycznej The Platform. Nieruchomość o powierzchni 36,4 tys. mkw. powstała w czeskim Pilznie.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nova Marina dla żeglarzy w Gdyni

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Gdyni, w historycznej lokalizacji Mola Południowego i przy porcie jachtowym Ghelamco wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zbuduje wielofunkcyjny budynek z centrum żeglarskim.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Cyfrowe dokumenty w ekspansji u Hillwooda

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

ArchiDoc, firma oferująca usługi z obszaru cyfryzacji procesów biznesowych BPO, zarządzania dokumentami i obsługi back-office, powiększyła wynajmowaną powierzchnię w centrum magazynowym Hillwood Janki Sokołów do 12,6 tys. mkw. 

Style i wnętrza

Polska To jest to! w całym biurze

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

Biuro firmy Coca-Cola HBC w warszawskim budynku Business Garden rozlokowane zostało na trzech piętrach o łącznej powierzchni 5,5 tys. mkw. Inwestor do współpracy przy projekcie wnętrza zaprosił architektów z pracowni Bit Creative.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 18 lipca 2024

Cyfrowe dokumenty w ekspansji u Hillwooda

ArchiDoc, firma oferująca usługi z obszaru cyfryzacji procesów biznesowych BPO, zarządzania dokumentami i obsługi back-office, powiększyła wynajmowaną powierzchnię w centrum magazynowym Hillwood Janki Sokołów do 12,6 tys. mkw. 

schedule 18 lipca 2024

DHL Express pod Bukaresztem

DHL Express otworzy nowe centrum logistyczne w VGP Park Bucharest North, parku zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Bukaresztu, w mieście Ștefănești. Nowe centrum o powierzchni 4,1 tys. mkw. będzie wykorzystywane do sortowania i przetwarzania przesyłek przybywających drogą lotniczą.

schedule 17 lipca 2024

Lecangs bierze więcej w Werne

Garbe podpisało z firmą logistyczną Lecangs długoterminową umowę najmu na powierzchnię magazynową w Werne, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Nowy najemca, spółka zależna Flexispot, będzie korzystać z około 21 tys. mkw. powierzchni magazynowej i około 1 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 17 lipca 2024

Rośnie City Point Targówek

Spółka joint venture utworzona przez firmę inwestycyjną Partners Group oraz Peakside Capital Advisors rozpoczęła budowę obiektu C2 w City Point Targówek w Warszawie. 

schedule 17 lipca 2024

Non-profit pod Wiedniem

Austriacka organizacja non-profit została kolejnym najemcą powstającego MLP Business Park Vienna. Firma będzie korzystała łącznie z 3,5 tys. mkw. powierzchni. 

schedule 16 lipca 2024

Notino otwiera pierwszy magazyn w Polsce

Notino, europejski e-sprzedawca kosmetyków i produktów zdrowotnych, uruchomił swój pierwszy magazyn w Polsce. Inwestycja o powierzchni 25 tys. mkw. powstała w Głuchowie, niedaleko Łodzi.

schedule 16 lipca 2024

Do pełna w Zabrzu

Fortress Logistics Park Zabrze pozyskał nowego najemcę. Firma Innpro, dystrybutor elektroniki, zajmie w obiekcie około 11,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowo-socjalnej.

schedule 15 lipca 2024

Fiege wynajmuje pod Szczecinem

Firma Fiege wynajęła ponad 16 tys. mkw. w Panattoni Park Goleniów I. Tym samym cały park o powierzchni 60 tys. mkw. został skomercjalizowany.

schedule 15 lipca 2024

Timisoara gotowa na przyjęcie opon

VGP ukończyło budowę magazynu dla Continental Tires Timisoara i przekazało halę o powierzchni 20 tys. mkw. najemcy. Obiekt jest ósmym budynkiem w VGP Parku Timisoara.

schedule 12 lipca 2024

Skład celny u Hillwooda

Firma Hatrans Logistics, która działa w sektorze usług logistycznych i transportowych, wynajęła 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku Hillwood Łódź Chocianowice.

schedule 12 lipca 2024

Garbe buduje po Zeusie

Garbe Industrial Real Estate i Bremer Projektentwicklung świętują ceremonię zawieszenia wiechy na projekcie w Duisburgu. W ramach przedsiewzięcia joint venture obu spółek powstają tam trzy hale o łącznej powierzchni

schedule 11 lipca 2024

AI rządzi w magazynie LPP

LPP Logistics uruchomiło nowy magazyn do obsługi zamówień internetowych. Obiekt o powierzchni ponad 100 tys. mkw. zlokalizowany jest w gminie Białe Błota w powiecie bydgoskim.

schedule 11 lipca 2024

Biżuteria i medycyna pod Hamburgiem

Duńska firma jubilerska Pandora i międzynarodowa grupa logistyczna Kühne+Nagel będą długoterminowymi najemcami centrum logistycznego w Hamburgu-Billbrook, zrealizowanego przez grupę ECE.

schedule 11 lipca 2024

TPL wynajmuje więcej

Firma TPL Logistic wynajęła blisko 3,7 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w podwarszawskim parku P3 Błonie, tym samym powiększając dotychczas zajmowaną przestrzeń do 5 tys. mkw. w dwóch magazynach.

schedule 10 lipca 2024

E-commerce na sportowo w Bieruniu

Panattoni rozpoczyna budowę Panattoni Park Bieruń I. Pierwszym najemcą inwestycji o powierzchni prawie 20 tys. mkw. jest Sport-Shop.pl.

schedule 10 lipca 2024

Magazyny zamiast motocykli

Panattoni realizuje projekt magazynowy w Eltmann w Bawarii, na terenie, gdzie kiedyś testowano samochody i motocykle. Panattoni Park Unterfranken zaoferuje około 22 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 09 lipca 2024

Książki zostają w Gliwicach

Firma H-Logistyka przedłużyła umowę najmu na prawie 3,3 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Segro Logistics Parku Gliwice. Spółka jest obecna w obiekcie od 2007 roku.

schedule 09 lipca 2024

Zostają w Pomorskim Centrum Logistycznym

Terramar Transport Forwarding Logistics przedłużył umowę najmu w należącym do GLP Pomorskim Centrum Logistycznym. Firma specjalizująca się w transporcie międzynarodowym zajmuje około 7,4 tys. mkw. 

schedule 08 lipca 2024

Crane zamieszka w Aradzie

Firma Crane ChemPharma & Energy, spółka zależna Crane Company, podpisała umowę najmu 3 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej w Industra Parku Arad w Rumunii. Obiekt zrealizowany został przez Oresa Industra.

schedule 08 lipca 2024

Panattoni po raz pierwszy w Indiach

Panattoni oficjalnie rozpoczęło budowę Panattoni Park NH71 w Delhi NCR. Kompleks osiągnie powierzchnię 32 tys. mkw. i powstanie na działce o powierzchni 66 tys. mkw. 

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie