Polska W Dąbrowie recyklingują beton
ESGProces recyklingu betonu (ReConcrete) realizowany przez Heidelberg Materials łączy w sobie elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji i polega na odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). Technologia pozwala zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu i dzięki zastosowaniu materiału z recyklingu prowadzi do dalszej redukcji emisji CO₂.
Dla całej naszej grupy to kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością. Zgodnie z jej założeniami do 2030 roku 50 proc. produktów betonowych Heidelberg Materials będzie zawierało produkty z recyklingu. To także kolejny projekt realizowany w Polsce, przy udziale polskiej myśli technologicznej i z wykorzystaniem olbrzymiego doświadczenia polskich inżynierów – podkreśla Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.
Inwestycja w Dąbrowie Górniczej to nie tylko pierwszy tego typu obiekt w Polsce, ale także w całym regionie. Obiekt, znajdujący się obecnie w fazie rozruchu, oferuje możliwości separacji i sortowania niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów. Dzięki możliwości przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę Heidelberg Materials wprowadza recykling betonu na skalę przemysłową.
Już w pierwszych próbach pilotażowych programu ReConcrete wykazaliśmy, że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez utraty jakości. Nasz nowy zakład recyklingu stanowi kamień milowy we wdrażaniu technologii. Ten projekt realnie wzmacnia naszą wiodącą pozycję w branży w zakresie obiegu zamkniętego – mówi Jon Morrish, członek zarządu Heidelberg Materials.
W ramach opatentowanego przez firmę procesu ReConcrete odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębniane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać nie tylko piasek i żwir, ale także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu. Ten ostatni może być ponownie wykorzystany jako cenny surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec.
Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać CO₂.
Dzięki temu procesowi Heidelberg Materials docelowo zamierza trwale wiązać z tym materiałem dwutlenek węgla, który był wcześniej uwalniany podczas procesu produkcji cementu. W ramach pierwszego kroku, spółka buduje obecnie pilotażową instalację przemysłową w zakładzie w Górażdżach, która otrzymała już dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec 2024 roku. RCP uzyskany w nowo otwartym zakładzie recyklingu zostanie następnie przetransportowany do instalacji pilotażowej, gdzie specjalny reaktor będzie nasycał go CO₂ bezpośrednio z surowych gazów spalinowych z pieca.
Karbonatyzowane RCP (cRCP) działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla i jest w stanie zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Projekt może zmineralizować około 150 kg CO₂ na tonę RCP, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.
Heidelberg Materials (dawniej grupa Górażdże) jest producentem cementu, betonu towarowego i kruszyw. Firma ogłosiła niedawno zakończenie przejęcia firmy Mick George Limited, która obsługuje ponad 40 zakładów w Wielkiej Brytanii, w tym główne zakłady recyklingu, kamieniołomy kruszyw i wytwórnie betonu towarowego. Nastąpiło to po wcześniejszych przejęciach przez Heidelberg Materials firm Green Drop Rock Products i RMS Gravel (obie w USA), a także RWG Holding i SER Group (obie w Niemczech).
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...