Polska Nowa strategia Colliersa
ESG
Strategia stanowi odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów i inwestorów, którzy poszukują partnerów działających w sposób przejrzysty, odpowiedzialny i zgodny z wymogami regulacyjnymi. Jej treść została oparta na globalnych założeniach Colliersa, jednak została dostosowana do lokalnej specyfiki rynkowej i oczekiwań klientów. Założeniem strategii jest operacyjność: w wersji krajowej firma określiła konkretne inicjatywy, mierniki i osoby odpowiedzialne za ich realizację, co czyni dokument narzędziem do rzeczywistego zarządzania zrównoważoną transformacją w firmie.
Przyjęta strategia zrównoważonego rozwoju wyraża naszą dbałość o fundamenty organizacji: tworzenie przyjaznego i rozwijającego talenty środowiska pracy, ograniczanie wpływu na środowisko oraz doskonalenie standardów ładu korporacyjnego – mówi Monika Rajska-Wolińska, CEO na region CEE w Colliersie.
Zrównoważona transformacja działalności własnej
W pierwszym obszarze firma koncentruje się na ograniczaniu własnego wpływu na środowisko, wdrażaniu zasad ładu korporacyjnego oraz edukacji wewnętrznej. Symbolem wewnętrznej transformacji firmy jest nowe biuro Colliersa w Warszawie, zrealizowane wg koncepcji „Newffice”. Przestrzeń została zaprojektowana zgodnie z zasadami obniżonego wbudowanego śladu węglowego, inkluzywności i biofilicznego designu. Aranżacja wnętrza uwzględniała zasady cyrkularności, wykorzystując 30 proc. mebli z poprzedniego biura. Przestrzeń otrzymała również precertyfikację WELL i została przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
Biuro – zarówno dla nas, jak i naszych klientów – to fundament działalności biznesowej. To przestrzeń, w której realizujemy kluczowe procesy i wspieramy naszych partnerów. Rolą odpowiedzialnego lidera jest stworzenie takiego środowiska pracy, które sprzyja zaangażowaniu zespołu, dba o dobrostan pracowników i wspiera realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Właśnie z takim podejściem zaprojektowaliśmy nasze własne biuro – i do takiej postawy zachęcamy również naszych klientów – wyjaśnia Monika Rajska-Wolińska.
Kompleksowe wsparcie klientów
Drugim filarem strategii jest wspieranie klientów w transformacji ich organizacji i nieruchomości – od planowania po wdrażanie. Jako doradca rynku nieruchomości Colliers wspiera klientów w całym procesie transformacji zrównoważonego rozwoju – pomaga w opracowaniu strategii, przeprowadza analizy zgodności z regulacjami, rekomenduje działania dekarbonizacyjne oraz wspiera we wdrożeniu tego typu projektów.
Firma jest partnerem dla swoich klientów w zakresie certyfikacji, doradztwa zrównoważonego rozwoju, finansowania transformacji energetycznej, doradztwa energetycznego oraz zarządzania projektami modernizacji budynków. Pomaga w pozyskiwaniu finansowania i wdrażaniu technologii niskoemisyjnych. Działania te nie wspierają klientów w spełnieniu wymogów taksonomii UE, CRREM, SBTi i SFDR.
Wśród projektów zrealizowanych już przez Colliersa warto wspomnieć np. doradztwo przy transformacji energetycznej sieci Green Caffe Nero, która dzięki tej współpracy zawarła umowę PPA na pozyskanie zielonej energii dla 34 lokalizacji w Polsce. Inny przykład to nowa siedziba firmy Medicover, zaprojektowana zgodnie z ideą „less waste”. Minimalizacją wpływu na środowisko Colliers kierował się również projektując biuro dla Roche, gdzie skupił się na wykorzystaniu naturalnego oświetlenia, dotychczasowych materiałów i mebli oraz minimalizacji zużycia energii w ramach funkcjonowania biura.
Ważnym elementem strategii, zarówno w kontekście transformacji własnej działalności, jak i wsparcia klientów jest wykorzystanie nowych technologii. Colliers wdraża m.in. rozwiązania pozwalające na pomiar śladu węglowego organizacji, identyfikację tzw. stranding events (moment utraty wartości przez nieruchomość z powodu niezgodności z przyszłymi standardami efektywności energetycznej lub oczekiwaniami rynku) oraz platformy optymalizujące zarządzanie energią.
Obecnie dużą wagę przywiązujemy do szkoleń technologicznych naszych pracowników. Inwestowanie w kompetencje technologiczne to inwestycja w przyszłość – umożliwia nie tylko projektowanie efektywnych procesów wewnętrznych, ale także tworzenie nowoczesnych rozwiązań dla naszych klientów – wyjaśnia Marta Machus-Burek, senior partner, board vice president Strategic Advisory w Colliers.
Trzecim obszarem strategicznym jest promowanie zrównoważonego rozwoju w całym sektorze nieruchomości. Colliers aktywnie angażuje się w działania edukacyjne i partnerskie, których celem jest budowanie świadomości oraz rozwój kompetencji ESG w branży. Firma należy do Science-Based Targets Initiative, a także do UN Global Compact, gdzie corocznie raportuje postępy w realizacji Dziesięciu Zasad UNGC.
Zespół Colliersa publikuje raporty tematyczne, prowadzi webinary i szkolenia dla partnerów, dzieli się wiedzą podczas wydarzeń branżowych i stale rozwija swoją obecność w organizacjach tematycznych. Od 2023 roku firma realizuje także regularne badania KYS (Know Your Supplier), analizując poziom świadomości swoich dostawców w obszarze zrównoważonego rozwoju. 64 proc. partnerów spółki wdrożyło działania z zakresu ESG, a kolejne 15 proc. planuje je wprowadzić w ciągu trzech lat.
Zrównoważony rozwój to nie zadanie dla jednej osoby, lecz gra zespołowa, wymagająca zaangażowania wielu partnerów. Dlatego aktywnie współpracujemy z organizacjami branżowymi, środowiskami akademickimi oraz naszymi klientami, dzieląc się wiedzą i praktycznymi doświadczeniami w zakresie dekarbonizacji i poprawy dobrostanu miejsca pracy – mówi Aleksandra Trojanowska, Sustainability Transformation lead, associate director w Colliersie.
Regionalizacja zastąpi globalizację, czyli jaki wpływ na rynek magazynowy będą mieć cła wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone
Regionalizacja zastąpi globalizację, czyli jaki wpływ na rynek magazynowy będą mieć cła wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone
CBRE
Wprowadzenie nowych, zwiększonych ceł importowych, ogłoszone przez Stany Zjednoczone, z pewnością w krótkim okresie spowoduje liczne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i log ...
Retail potrzebuje innowacji
Retail potrzebuje innowacji
PM Projekt
Rynek nieruchomości handlowych przechodzi obecnie głęboką transformację. Zmieniające się zachowania konsumentów, postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość ekologiczna wymuszają ...
Wzrost logistyki na rynku mody zagrożony wojną celną
Wzrost logistyki na rynku mody zagrożony wojną celną
ID Logistics
Świat mody odchodzi od produkcji w Chinach. Na tym odwrocie zyskają głównie inne kraje zlokalizowane w Azji, dlatego region ten pozostanie centrum rynku logistycznego pracującego n ...