EN

Dobrze urządzone biuro atutem w walce o pracowników

W dobrze urządzonym biurze chcemy, a nie musimy przebywać. Jak wynika z raportu Grupy Nowy Styl „Jak stworzyć dobre biuro?”, mimo nasilającej się walki o specjalistów, pracodawcy wciąż tym zapominają o istotnej roli biura w przyciąganiu talentów.

Z naszego raportu wynika, że aż 75 proc. kandydatów bierze pod uwagę atrakcyjność biura przy wyborze nowego pracodawcy. Punktem wyjścia w tworzeniu raportu było pięć istotnych potrzeb pracowników, które zostały wybrane na podstawie rozmów i wywiadów z 2,5 tys. osób. Wybrane potrzeby szczegółowo przeanalizowaliśmy: pokazaliśmy, na jakim etapie popełniane są błędy oraz jak ich uniknąć lub naprawić.

Listę „grzechów” otwiera kwestia głodu. Aż jedna trzecia ankietowanych uznała, że kuchnia w ich biurze jest zbyt mała. Często spotykamy się z tym, że kuchnia to niewielkie, upchnięte gdzieś w kącie pomieszczenie. Takie rozwiązanie kompletnie nie spełnia swojej roli. Kuchnia w biurze to przecież nie tylko miejsce do jedzenia, ale także do odpoczynku i luźniejszych rozmów ze współpracownikami, które przyczyniają się do zacieśnienia więzi w zespole i efektywniejszej współpracy.

Drugi na liście problemów jest hałas. Przy braku rozwiązań akustycznych, rozmowy, telefony oraz odgłosy pracujących sprzętów tworzą mieszaninę dźwięków, która znacznie utrudnia skupienie się na zadaniach.

Mimo że narzekania na hałas są częstsze, wpływ braku światła na produktywność jest jeszcze większy. Niedostateczny dostęp do niego w trakcie pracy przekłada się negatywnie również na życie prywatne, m.in. na gorszą jakość snu. Ta z kolei jest przyczyną trudności w skupieniu się, a więc ma bezpośredni wpływ na produktywność.

Źródłem konfliktów między pracownikami bywa z kolei klimatyzacja Przy tej samej temperaturze jednym jest za ciepło, a innym za gorąco. Sytuację może dodatkowo pogorszyć usytuowanie nawiewów bezpośrednio nad biurkami, a stąd już prosta droga do przeziębienia i absencji pracowników.

Zestawienie zamykają miejsca spotkań. Z raportu wynika, że choć najczęściej potrzebne są niewielkie pomieszczenia dla 4, maksymalnie 8 osób, w firmach przeważają duże sale konferencyjne, których powierzchnia wykorzystywana jest w niewielkim procencie. To marnotrawstwo przestrzeni.

Jakość miejsca pracy wpływa na zadowolenie i produktywność pracowników, a tym samym na konkurencyjność firmy. Bo w dobrze urządzonym biurze chcemy, a nie musimy przebywać. Zatem inwestycja w biuro może być ogromną wartością dodaną. To jasna wskazówka dla pracodawców, zwłaszcza dzisiaj, gdy trwa walka o najlepszych specjalistów.

Kategorie