Kreowanie wartości nieruchomości pomaga w jej komercjalizacji
Walter Herz
Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany, jeśli chodzi o usługi świadczone w zakresie reprezentacji wynajmującego. Właściciele budynków biurowych oczekują dziś kompleksowości obsługi, niestandardowych rozwiązań i poszukiwania możliwości w drodze do efektywnego promowania nieruchomości na rynku. Komercjalizacja obiektu, poza pracą z najemcami, wymaga teraz szerszej inicjatywy i wdrożenia długofalowych procesów kreowania jej wartości. Większość podmiotów poszukuje doradców, którzy potrafią całościowo zrealizować założenia strategiczne w tym zakresie.
Na przestrzeni minionych lat zmieniło się również podejście do aranżowania przestrzeni do pracy. Nie rozmawiamy dziś już tylko o kompleksach biurowych w kontekście oferowanej powierzchni do wynajęcia. Ale o biurach i budynkach, jako o przyjaznych ludziom miejscach pracy, które zapewniają realizację codziennych spraw i możliwość relaksu, niosąc jednocześnie wartości dodane, którymi lokalizacje wyróżniają się na coraz bardziej. Funkcjonowanie w biurze, budynku, czy kompleksie biurowym ułatwia też pracownikom wdrażanie i realizacja strategii najmu i komunikacji, która powinna uwzględniać ich oczekiwania.
Główne trudności, jakie stoją przed wynajmującymi to przede wszystkim szybkie dopasowanie do potrzeb najemców, zarówno w zakresie zwiększania, jak i redukcji zajmowanej powierzchni. Najważniejszym aspektem w realizacji tych zadań jest zabezpieczenie stabilnych najemców budynku, którzy zainteresowani są zawieraniem długoterminowych kontraktów i chcą w przyszłości rozwijać się w ramach nieruchomości. Otwiera się wtedy szereg możliwości, pozwalających odpowiednio zadbać o najemców i ich pracowników, umożliwiających podniesienie jakości miejsca pracy.
Ewolucja rynku biurowego przyniosła wyraźną różnicę, związaną z wymaganiami stawianymi przez najemców. Firmy poszukujące nowych lokalizacji przykładają coraz większą uwagę do funkcjonalności przestrzeni. Potrafią szybko ocenić, czy dana powierzchnia spełnia ich cele i założenia. Najemcy dysponują dziś znacznie szerszą wiedzą na temat tego, czego mogą oczekiwać od wynajmującego i czego spodziewać się po oferowanych biurach. To sprawia, że chętniej inwestują w powierzchnię. Porównują opcje, nie tylko pod kątem stawek czynszowych, ale również parametrów efektywności, czy poziomu obsługi w budynku. Wynajmujący z kolei w ramach pakietów zachęt proponują coraz ciekawsze rozwiązania, w tym także badania środowiska pracy, pokrycie kosztów relokacji, czy dodatkowe bonusy usprawniające adaptację, aby najemcy mogli skupić się na swoim biznesie.
Ważnymi aspektami, charakteryzującymi projekty biurowe w Polsce są wprowadzane dziś dodatkowe funkcje, takie jak przestrzenie coworkingowe, ogólnodostępne multifunkcyjne części wspólne, czy miejsca relaksu. Rola lesing managera polega więc teraz także na zapewnieniu najemcy wielu funkcji towarzyszących i poszukiwaniu takich opcji dla obecnych i przyszłych najemców. Praca po stronie wynajmującego oznacza też działanie komunikacyjne pomiędzy wszystkimi podmiotami związanymi z nadzorem nad nieruchomością, czyli właścicielem, asset managerem, czy zarządcą.
Najskuteczniejszym sposobem na sprawną komercjalizację budynków jest aktywne działanie marketingowe, przyciągające uwagę potencjalnych klientów. Komunikowanie projektów skierowane, zarówno do szeroko rozumianego rynku, jak i najemców już obecnych w biurowcach. Działania powinny więc opierać się na współpracy pomiędzy wszystkimi stronami projektu.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Polski Związek Firm Deweloperskich
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Powerdot Polska
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
PMR Market Experts