EN

Nowe marki, proptech i nie tylko

Poszerzanie doświadczeń zakupowych, wprowadzanie nowych marek i rozwiązań w zakresie oferty gastronomicznej, umiejętne wykorzystanie synergii sprzedaży online i offline, proptech i powiązane z nim technologie oraz wzrost świadomości ekologicznej klientów – to właśnie te trendy można wymienić jako mające największy wpływ na rynek handlowy w 2020 roku.

Miejsce retailtainment w doświadczeniu zakupowym
Ddostrzegamy obecnie zmianę oczekiwań klientów wobec oferty handlowo-rozrywkowej. Obiekty handlowe przeobrażają się w miejsca, od których klienci oczekują dodatkowego zestawu wrażeń i doświadczeń, obejmujących m.in. możliwość ciekawego spędzania czasu, rozrywki czy rozwijania ich pasji i talentów. Dlatego w niedziele niehandlowe w centrach handlowych EPP stawiamy na organizację aktywności związanych z zainteresowaniami, integrujące ludzi w różnym wieku (np. dni gier planszowych, sportu czy muzyki). Takie wydarzenia organizujemy również w naszej najnowszej inwestycji – Galerii Młociny. Już wkrótce pojawi się tam też wyjątkowy najemca: Warsztatowa Akademia Musicalowa z własnym teatrem stanowiąca dopełnienie oferty rozrywkowo-artystycznej tego obiektu.

Food & Beverage
Ewolucja przestrzeni gastronomicznej w centrach handlowych wiąże się z jej powiększaniem i rozbudową tenant miksu, tak aby zaproponować atrakcyjną i unikalną dla klientów ofertę kulinarną, serwowaną w ciekawie zaprojektowanej, wielofunkcyjnej przestrzeni. Coraz ważniejszy staje się design oraz aranżacja food courtów, które ewoluują w kierunku food halls ze strefami pozwalającymi na zaspokojenie różnorodnych potrzeb, np. znalezienia miejsca na kameralne spotkanie. Przy tego rodzaju projektach ważna jest autentyczność, dlatego każdy projekt EPP jest wyjątkowy – we Wrocławiu stworzyliśmy Foodstację, w której wkomponowane są elementy charakterystyczne dla tego miasta. Nasz najnowszy food hall, Foodport w szczecińskim Galaxy, to kolejna „szyta na miarę” przestrzeń, w której postawiliśmy z kolei na marynistyczne i industrialne elementy np. kontenery.

Umiejętne połączenie zakupów online i offline
Internet nie zastąpi sklepów stacjonarnych, dlatego świadome tego faktu marki rozwijają sprzedaż wielokanałową. Konsumenci jeszcze przez długi czas będą preferować rzeczywisty kontakt z produktem i szukać rekomendacji w miejscu sprzedaży. Dostrzegamy to na przykładzie naszej Galerii Młociny, gdzie wiosną pojawi się największy w Polsce, stacjonarny salon internetowej marki e-obuwie. Podczas rozmów z najemcami często pada stwierdzenie, że e-commerce wyraźnie poprawia wyniki ich działań w offline. Dane z zachodnich rynków, gdzie 70 proc. sprzedaży online jest realizowana w modelu click & collect, pokazują, że klienci, którzy obierają produkt zamówiony online w sklepie stacjonarnym w znakomitej większości (85 proc.) decydują się zakupić przy okazji dodatkowe rzeczy.

Zero waste i działania na rzecz ochrony środowiska
Zrównoważona konsumpcja, oszczędne wykorzystanie zasobów i ich ponowne użycie to tematy ważne z punktu widzenia dzisiejszych konsumentów i trend ten będzie się nadal pogłębiać. Ta idea jest nam również bliska. Dbamy o środowisko m.in. poprzez wsparcie transportu rowerowego, promowanie zielonych usług sprzątających w ramach autorskiego programu „Go green, go clean”, zwiększanie populacji pszczół poprzez instalacje pasiek, wspieramy recykling i odpowiadamy na trend zero waste.

Rosnące znaczenie proptech w zarządzaniu portfolio
Operatorzy centrów handlowych, którzy zarządzają rozproszonymi aktywami i szeroką listą najemców, w coraz większym stopniu będą polegać na wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań proptechowych – głównie tych, które pozwalają agregować, analizować i dzielić się danymi. W EPP wykorzystujemy takie systemy w naszej codziennej pracy, np. do monitorowania sytuacji najemców naszych centrów handlowych. Dzięki temu, już na wczesnym etapie, możemy zauważyć wyzwania, z którymi mogą się borykać oraz zaoferować wsparcie, w tym w ramach naszego programu EPP University.

Kategorie