EN

E-commerce z rezerwą

Pandemia spowodowana rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 spowodowała wyraźny wzrost liczby osób robiących zakupy w sieci. Istnieje również szansa, że klienci, którzy dotychczas nigdy tego nie próbowali zmienią swoje nawyki i przekonają się do zamawiania produktów przez internet. Wskutek obowiązujących ograniczeń związanych z wychodzeniem z domu konsumenci w coraz większym stopniu polegają na branży e-commerce, a proces odchodzenia od tradycyjnego modelu handlu w kierunku handlu internetowego może jeszcze bardziej przyspieszyć. Z uwagi na rosnące znaczenie sektora e-commerce na celowniku funduszy inwestycyjnych pojawiają się magazyny typu cross-dock. Popyt ze strony najemców i przychody z tego rodzaju obiektów magazynowych sprawiają, że aktywa te uważa się za bezpieczne w dłuższym okresie czasu, dzięki prognozowanemu dalszemu rozwojowi kanału sprzedaży online.

Termin cross-docking oznacza proces logistyczny, w ramach którego produkty dostawcy są przyjmowane i bezpośrednio od razu dystrybuowane do klienta lub sieci handlowej w bardzo szybkim tempie, bez potrzeby magazynowania towaru na dłużej na powierzchni tzw. cross-docku. Po załadowaniu transportu produkty wyruszają w drogę wprost do klientów. Jest to często operacja wykonywana w ramach tzw. logistyki ostatniej mili, i pośrednie ogniwo tego łańcucha pomiędzy głównym centrum magazynowym a docelowym miejscem dostawy. Trwająca pandemia jest kolejnym katalizatorem tego trendu w logistyce, a szybka dostawa w ramach ostatniej mili staje się już niezbędną usługą, a nie tylko mile widzianym usprawnieniem.

Na rynku nieruchomości komercyjnych sektor magazynowy uważa się za jeden z najbardziej odpornych na kryzys wywołany przez koronawirus, ale również on boryka się ze swoimi problemami. Ze względu na zamknięcie granic przez państwa europejskie i rekomendacje odnośnie pozostawania pracowników w domu, braki kadrowe stają się coraz powszechniejsze. Na placach budowy nowych obiektów magazynowych pojawia się coraz mniej robotników. Zmniejsza się również liczba pracowników magazynowych zatrudnionych do obsługi łańcuchów dostaw w istniejących centrach dystrybucyjnych. Niektórzy deweloperzy przeprowadzą gruntowną analizę obecnej sytuacji przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowych inwestycji, co spowoduje jeszcze większą presję na te rynki w Europie, na których już teraz obserwujemy niewystarczającą podaż obiektów magazynowych.

Prognozujemy, że popyt ze strony najemców nieruchomości magazynowych i przemysłowych w 2020 roku utrzyma się na wysokim poziomie, a sklepy internetowe i operatorzy logistyczni będą rywalizować o dostępną powierzchnię. Jednak dane świadczące o dużym wzroście zapotrzebowania na powierzchnię do wynajęcia warto analizować z pewną rezerwą, ponieważ mogą one częściowo również dotyczyć tzw. „krótkotrwałego popytu”. To nowe zjawisko, które pojawia się np. w odpowiedzi na potrzebę magazynowania towarów, które w normalnych warunkach byłyby dostarczane do tych sklepów, które obecnie pozostają zamknięte.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia