EN

Biuro na zielonych przedmieściach

Choć idea coworkingów kojarzy się głównie z obiektami w ścisłym centrum, coraz częściej uwagę skupiają także biura dostępne na obrzeżach miast. Jest to nie tylko nowa perspektywa w sposobie myślenia o pracy, ale także szansa na wykorzystanie potencjału dostępnych lokalizacji. To właśnie ta świeża perspektywa przyciąga uwagę przedsiębiorców, freelancerów czy przedstawiciele start-upów, którzy pragną znaleźć komfortowe stanowiska pracy z dala od miejskiego zgiełku, blisko miejsc zamieszkania.

Optymalizacja budżetu

Wynajem biura czy nawet pojedynczego stanowiska pracy w ścisłym centrum miasta zazwyczaj obarczony jest znacznymi kosztami. W przypadku coworkingów na obrzeżach ceny są bardziej atrakcyjne, co ma znaczenie zwłaszcza dla niewielkich firm, startupów i freelancerów, którym często zależy na ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności przy jednoczesnym posiadaniu komfortowego środowiska pracy. Ponadto, poza zatłoczonym centrum dużych miast łatwiej jest znaleźć bezpłatny bądź tańszy parking. Lokalizacja to kluczowy czynnik przy wyborze przestrzeni biurowej, zarówno dla małych i większych firm. Choć panuje przekonanie, że najlepszym wyborem są biura w centrum, nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. W przypadku coworkingów na obrzeżach koszt wynajmu pojedynczego stanowiska mieści się zazwyczaj w przedziale od 1 tys. do 1,3 tys. zł za miesiąc, podczas gdy w centrum wynosi on już 2 tys. zł lub nawet 3 tys. zł miesięcznie. Biura coworkingowe poza centrum są w dalszym ciągu mniej oblegane, w związku z czym proces ich wynajmu przebiega szybciej. Podobnie wygląda to np. w przypadku rezerwacji sali konferencyjnej czy korzystania ze sprzętów kuchennych – pracownicy nie muszą czekać w długich kolejkach.

Koniec z zatłoczoną komunikacją miejską

Dzięki wynajęciu stanowiska lub przestrzeni coworkingowej na obrzeżach miasta można ograniczyć liczbę podróży do centrum, a co za tym idzie – skrócić czas spędzany w korkach oraz zatłoczonej komunikacji miejskiej. Jest to świetny sposób na oszczędność czasu, w szczególności dla osób mieszkających z dala od centrum. Świetnie rozwinięta infrastruktura dla rowerzystów umożliwia dotarcie do biura z dala od miejskiego zgiełku.

Bliskość natury i relaks

Obrzeża miasta stają się coraz bardziej atrakcyjne także z innych powodów. Jednym z nich jest stale rosnący trend powrotu do natury. Coraz więcej osób docenia dostęp do przyrody oraz udogodnień, które oferują tereny na obrzeżach, a także pragnie żyć z poszanowaniem dla środowiska. Widać to m.in. poprzez silny rozwój marek eko czy skupienie firm na zrównoważonym rozwoju w duchu zasad ESG.
Tereny na obrzeżach miast często oferują dostęp do zieleni i świeżego powietrza, co może pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie pracowników. Spokojniejsze otoczenie o mniejszej ilości rozpraszających bodźców może też zapewnić lepsze warunki do skoncentrowanej pracy i kreatywności, a tym samym znacząco poprawić produktywność zatrudnionych osób. Zielone widoki z okien, możliwość dłuższych spacerów w czasie przerw od pracy czy dostęp do terenów rekreacyjnych przekładają się również na wzrost ogólnej jakości życia pracowników.

W dzisiejszym świecie jesteśmy nieustannie wystawiani na ogromną ilość bodźców. Jednym z nich jest oczywiście hałas – nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że zanieczyszczenie nim może negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Dotyczy to głownie zdrowia psychicznego i poziomu odczuwanego stresu, który objawia się m.in. niekomfortowym spięciem organizmu. Poprzez pracę z dala od centrum pracownicy mogą choć częściowo zminimalizować ten problem, co sprzyja ich wydajności i generowaniu innowacyjnych pomysłów.

Home office a work-life balance

Aby zadbać o swój komfort część osób wybiera pracę z domu. I to rozwiązanie bywa jednak kłopotliwe, ponieważ łatwo wtedy zatracić równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, m.in. poprzez wykonywanie obowiązków do późnych godzin wieczornych. Wiąże się to również z koniecznością wyposażenia miejsca pracy w odpowiednie narzędzia, choćby drukarkę czy skaner. Jestem przekonana, że wynajem przestrzeni poza centrum, a blisko miejsca zamieszkania, jest świetnym rozwiązaniem dla dużej grupy osób, którym zależy na ograniczeniu swojego budżetu oraz tym, które cenią sobie przyjazne i komfortowe warunki pracy w naturalnym środowisku.

Kategorie