EN

Szkieletor rozebrany do kości

Na budowie krakowskiego Unity Centre trwają prace ziemne. To też ostatnie chwile gdy nad miastemgóruje szkielet wieżowca, zwany potocznie szkieletorem (oficjalnie biurowiec Naczelnej Organizacji Technicznej), który stoi przy rondzie Mogilskim od 1979 roku. Zastąpi go kompleks Unity Centre.

Obecnie wykonywane są prace związane z wylewaniem płyt fundamentowych pod pozostałymi, czterema budynkami kompleksu.
Ponieważ roboty odbywają się bez etapowania – pojawił się wykop obejmujący właściwie cały teren inwestycji. W ostatnich dniach zamontowano też pierwsze dźwigi. Tym samym można już zobaczyć kształt i docelowy rozmiar całego założenia. Dodatkowo wykonywane są niezbędne prace instalacyjne, uzbrojenie terenu etc.
W lutym tego roku została podpisana umowa z operatorem hotelu Radisson RED – The Rezidor Hotel Group (hotel znajdzie się w jednym z budynków najbliżej ronda Mogilskiego i będzie liczył 230 pokoi). Prowadzone są też intensywne negocjacje z przyszłymi najemcami powierzchni biurowych. Przeszło połowa lokali gastronomicznych, handlowych i usługowych jest już zarezerwowana, wliczając w to lokal znajdujący się na dwóch ostatnich kondygnacjach Unity Tower.
W inwestycji dominowała będzie funkcja biurowa z istotną częścią gastronomiczną, handlową i usługową w parterach budynków – wszystko o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 50 tys. mkw. Wśród budynków znajduje się: Unity Tower, czyli 27-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni 17,1 tys. mkw.(powstanie na bazie szkieletu biurowca Naczelnej Organizacji Technicznej); University Office – 9-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni 7,2 tys. mkw., usytuowany między Unity Tower a Uniwersytetem Ekonomicznym; Eastern Office Building – 6-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni 9,9 tys. mkw., położony najbliżej Ronda Mogilskiego; hotel Radisson Red – 10-kondygnacyjny, 230-pokojowy hotel o powierzchni 13,5 tys. mkw., na którego parterze zaprojektowano przeznaczony na wynajem 450-metrowy lokal handlowy z ekspozycją na ulicę Lubomirskiego; Unity Residence – 7-kondygnacyjny budynek z w pełni wyposażonymi apartamentami przeznaczonymi na krótko i długoterminowy wynajem. W projekcie zaplanowano także dwukondygnacyjny podziemny parking znajdujący się pod całym kompleksem.

Inwestorem Unity Centre jest spółka Treimorfa Project, której udziałowcami są Eurozone Equity Company oraz krakowska GD&K Group. Autorem projektu kompleksu jest biuro architektoniczne DDJM, a generalnym wykonawcą Strabag. Inwestycja o wartości 380 mln zł netto ma zostać zakończona w czerwcu 2019 roku.

Kategorie