EN

Pomagamy na niebiesko

2 kwietnia akcją „Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczął się Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Przedsięwzięcie, organizowane przez Fundację Synapsis, wspiera jak co roku branża nieruchomości oraz „Eurobuild CEE”.

Warszawskie obchody zaczęły się 2 kwietnia w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia zaświecił na niebiesko Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. 3 kwietnia w Warszawie podświetlonych było ponad 30 budynków, a w całym kraju ponad 100. Do akcji włączyły się także budynki nieruchomości zarządzane przez m.in. Colliers International, JLL, Knight Frank, Cushman & Wakefield, CBRE, BNP Paribas Real Estate, REINO Partners, Golub Gethouse, Echo Polska Properties, Savills. – Już po raz kolejny Colliers wraz z właścicielami budynków, którymi zarządzamy i które obsługujemy, zaangażował się w akcję „Na niebiesko dla autyzmu”. Mam nadzieję, że te działania przybliżą tematykę autyzmu i sprawią, że osoby dotknięte zaburzeniami ze spektrum autyzmu spotkają się z pełnym zrozumieniem i akceptacją polskiego społeczeństwa. Różnorodność powinna przecież być naszym wielkim bogactwem – podkreśla Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce. Przedstawiciele branży zaangażowali się także osobiście nagrywając z Eurobuild TV film promujący akcję #ŚwiecimyNaNiebiesko, jak również ubierając się w kolorach nieba. – Knight Frank co roku aktywnie wspiera Fundację Synapsis. W ramach akcji #ŚwiecimyNaNiebiesko nie tylko wybrane budynki zarządzane przez Knight Frank są podświetlane z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji także kontynuujemy tradycję ubierania się na niebiesko. Tak „świecąc” indywidualnie, kierujemy wyrazy sympatii do dzieci i dorosłych z autyzmem, ich rodzin i bliskich. To dla nas ważna akcja, bo zwraca uwagę na temat, który przez lata był niedostrzegany. Dziś, wraz z coraz większą wiedzą na temat autyzmu, rośnie również zaangażowanie firm z sektora nieruchomości w propagowanie tej konkretnej inicjatywy – mówi Mart Tinc, partner, head of human resources w firmie doradczej Knight Frank.

Przez cały miesiąc w Warszawie odbywały się spotkania ze specjalistami z dziedziny autyzmu w różnych punktach miasta – m.in. w Centrum Kreatywności Targowa, Warsztacie Warszawskim, Miejscu Aktywności Lokalnej na Ursynowie. Po stolicy jeździł też tramwaj edukacyjny, w którym porad udzielali specjaliści z Fundacji Synapsis oraz Poradnika Autystycznego. Popularnością cieszyła się charytatywna aukcja dzieł sztuki zorganizowana w Muzeum Narodowym.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jego objawy widoczne są w zakresie relacji społecznych, komunikowania się z innymi, zabawie i często także w sztywnych wzorach zachowań. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, widoczne są przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia, a nawet wcześniej. Aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu, które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespól Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Kategorie