EN

W kwietniu rządzi niebieski

2 kwietnia branża nieruchomości wzięła udział w globalnej akcji „Light it up blue” (Zaświeć się na niebiesko). Na znak solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zaświeciło blisko 100 budynków i innych obiektów w całym kraju. W ten sposób branża nieruchomości zainaugurowała swój udział w Miesiącu Wiedzy na Temat Autyzmu.

„Zaświeć się na niebiesko” to polska adaptacja akcji „Light it up blue” zapoczątkowanej w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Od kilku lat, dzięki inicjatywie Fundacji Synapsis, przyłączają się do niej także właściciele, doradcy, zarządcy i fundusze inwestycyjne związane z polskim rynkiem nieruchomości. W tym roku zaangażowane firmy to Knight Frank, Cushman & Wakefield, CBRE Polska, Savills, Colliers International, Polski Holding Nieruchomości, NAI Estate Fellows, BNP Paribas Real Estate, Golub GetHouse, JLL Polska, EPP, Globalworth Poland Real Estate oraz magazyn „Eurobuild CEE”. – Już po raz trzeci branża nieruchomości komercyjnych łączy się i wspiera globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko” Fundacji Synapsis. Kwiecień to ważny miesiąc dla osób ze spektrum zaburzeń autystycznych oraz ich rodzin. Cieszę się, że nasze zaangażowanie pomaga budować świadomość i pokazuje solidarność z tą grupą społeczną. Biurowce, centra handlowe czy obiekty hotelowe są częścią naszego codziennego funkcjonowania, dlatego ważne jest, żeby przestrzenie te były otwarte dla wszystkich użytkowników – podkreśla Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

A przedstawiciel właściciela nieruchomości – firmy EPP dodaje: – Już od dłuższego czasu jako EPP angażujemy się w działania mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat autyzmu. W tym roku na niebiesko podświetlony był biurowiec Q22 w Warszawie, którym zarządzamy oraz nasze galerie w Kielcach, Kłodzku i we Włocławku. W tym ostatnim mieście oraz w Zamościu wraz ze społecznymi partnerami włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i przygotowaliśmy specjalny program edukacyjny obejmujący m.in. konsultacje i zabawy integracyjne – mówi Karol Smoląg, dyrektor marketingu i komunikacji w EPP.

Przedstawiciele branży zaangażowali się także osobiście nagrywając z Eurobuild TV film promujący akcję, w którym wystąpili w niebieskich koszulkach z przesłaniem Fundacji: Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski! Firmy z branży nieruchomości wspierają także Fundację w pozyskiwaniu 1 proc. podatku na diagnozę i terapię dzieci z autyzmem. – Od wielu lat Fundacja Synapsis zajmuje wyjątkowe miejsce w naszej pamięci i uwzględniania jest w większości działań charytatywnych, które podejmujemy. Pomimo faktu, że kolorystyka naszej firmy od zawsze była czerwona, kolor niebieski jest równie bliski naszym sercom, zwłaszcza w okolicy kwietnia. Hasłem przewodnim Fundacji w kwietniu jest „Świeć. Edukuj. Wspieraj”, a nasza organizacja stara się angażować w każdy z tych aspektów. Kontynuując naszą tradycję, w porozumieniu z właścicielami budynków, włączamy się do akcji „Zaświeć się na niebiesko” i podświetlamy 2 kwietnia budynki, którymi zarządzamy. Przy okazji Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu zachęcamy naszych pracowników do wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich najbliższymi poprzez ubiór w kolorze niebieskim. Dodatkowo w tym roku nasi pracownicy zaangażowali się w przygotowanie krótkiego filmu, który w kilku zdaniach wyjaśnia, czym jest autyzm i jak można włączyć się do akcji. Zależy nam na szerszym rozpowszechnieniu tego tematu z uwagi na to, że przez wiele lat temat autyzmu był marginalizowany. Wspomnę jeszcze o jednym tegorocznym akcencie – pomocowym – czyli o loterii, którą zorganizowaliśmy na początku kwietnia z zebranych w naszym zespole fantów. To wielka przyjemność być częścią takiego zespołu, jak i branży, która jednoczy siły i angażuje się w propagowanie tak istotnej inicjatywy – powiedziała Marta Tinc, partner, head of Human Resources w firmie Knight Frank.

Jak pokazuje Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu przeprowadzone przez fundację JiM nawet 83 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest autyzm. Brak zrozumienia skutkuje ocenianiem, stygmatyzacją, odrzuceniem. W celu zwrócenia uwagi na osoby autystyczne i ich potrzeby, iluminacja frontowej elewacji hotelu DoubleTree by Hilton Łódź we wtorkowy wieczór 2 kwietnia również przybrała kolor niebieski. – Symboliczne wsparcie w postaci podświetlenia fasady DoubleTree by Hilton Łódź na niebiesko ma znaczenie w świetle budowania świadomości społecznej. Wierzymy, że aby zmienić świat dla osób z autyzmem, wystarczy zrozumieć trudności, z którymi się zmagają – podkreśla Paulina Kaczmarek z Fundacji JiM.

Lista iluminacji

Warszawa

Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Planetarium CNK, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Most Śląsko-Dąbrowski, Klif Tower, Athina Park, Grzybowska Park, Mokotowska Square, North Gate, Dom Alpha, Dom Beta, Focus, Renaissance Plaza, Stawki 40, T-Mobile Office Park, Łopuszańska BP, Prosta Office Center, Riverside Park, Trinity Park II, Trinity Park III, Grójecka 5, Plac Unii City Shopping, Senator, Mokotów Nova, Le Palais, Chmielna 25, Spark C, Ostrobramska 86, Merlini, Moniuszki 1A, GreenWings Offices, Atrium IBC, Mokotów Plaza, Tulipan House, Prime Corporate Center – siedziba Banku BNP Paribas, Q22, Atrium Tower, Wronia 31, Spektrum Tower, inwestycja PHN przy ul. Świętokrzyskiej 36

Bielsko-Biała

Sfera

Elbląg

CH Ogrody

Gdańsk

Arkońska Business Park, Waterside Office

Gdynia

CH Klif Gdynia

Iława

CH Jeziorak

Katowice

Katowice Business Point

Kielce

Pasaż Świętokrzyski, Galeria Echo

Kraków

Green Office, Galeria Kazimierz, Kapelanka 42B, Jasnogórska 1, Kazimierz Office Center

Lublin

Vivo! Lublin

Łódź

Green Horizon

Płock

Galeria Mazovia

Poznań

Malta House, Bałtyk Tower, Maraton

Świdnica

Galeria Świdnicka

Tomaszów Mazowiecki

Galeria Tomaszów

Włocławek

Wzorcownia

Wrocław

Aquarius Business House, Green Towers, Green Day, Grunwaldzki, Green2Day

Kategorie