EN

Murowane bumerangi

 Polski rynek inwestycyjny nabrał niesamowitego rozpędu. Sami kupujący, sprzedający czy też pośrednicy nie są pewni dokąd zaprowadzi „szalejący popyt i w którym momencie się skończy. Jedna z ostatnich transakcji zawarta w Warszawie, a dotycząca sprzedaży przez firmę Yareal biurowca Renaissance Tower (5,2 tys. mkw. pow. wynajmu) przy pl. Zbawiciela, została zawarta przy stopie kapitalizacji 5,49 proc.! Jeszcze pół roku temu ciężko było sobie wyobrazić taką sytuację, ale obecnie fikcja stała się faktem. – To

 Przybędzie ofert?

  przygotowuje sprzedaż 49 proc. udziałów w tym portfelu, a warunki tej transakcji są negocjowane z zainteresowanymi. Taki sam ruch Europolis wykonał rok wcześniej w Czechach. I nic dziwnego, bo to dobry czas zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Ponadto dzięki sprzedaży Europolis uwolni środki na inwestycje na innych rynkach, np. rosyjskim. Ponadto nie straci kontroli nad aktywami w Polsce.

W kuluarach rynku nieruchomoćci mówi się również o wystawieniu na sprzedaż m.in. Warsaw Trade Tower przez Apollo-Ridę (budynek został wybudowany przez Koreańczyków z koncernu Daewoo) oraz West Gate przez DB Real Estate (deweloperem tego biurowca była firma NCC). Nic nie wskazuje na to, by sprzedający mieli kłopoty ze znalezieniem kupców. Powstaje jednak pytanie, czy będą w stanie uzyskać atrakcyjne stopy kapitalizacji. – Wiek budynków i fakt, że nie są sprzedawane przez pierwszego właściciela, nie mają żadnego znaczenia. Liczy się lokalizacjia i jakość budynków, a więc umowy najmu i reputacja najemców, wyposażenie techniczne. Ważny jest również poziom czynszów – zapewnia Michael Atwell z Cushman & Wakefield. Jego tezę potwierdza Bartłomiej Hofman: – Budynki są projektowane na kilkadziesiąt lat i jeżeli są mądrze zarządzane i konserwowane nie tracą na wartości. Wystarczy spojrzeć na wybudowany w 2000 roku biurowiec WTT, który pod względem technicznym niewiele ustępuje oddanemu do użytku w tym roku budynkowi Rondo 1 – uważa Bartłomiej Hofman, dyrektor zarządzający firmy Europolis Real Estate Asset Management.

Kategorie