EN

Hotel kupię

- Konsolidacja i globalizacja rynku hotelowego mają bardzo istotny wpływ na rynek inwestycyjny, ponieważ operatorzy chcą zdobyć lub utrzymać swoje obiekty w strategicznych lokalizacjach na świecie - uważają Philippa Bock i Bernard Foster, autorzy raportu HVS International poświęconego transakcjom inwestycyjnym na rynku hotelowym w Europie.

Jeden hotel, czyli 275 mln euro

Transakcje dotyczące pojedynczych nieruchomości warte były w sumie ponad 3 mld euro, co stanowiło ok. 47 proc. całego rynku. Analitycy z HVS International doliczyli się 91 transakcji, z których każda miała wartość przynajmniej 7,5 mln euro. Rok wcześniej takich transakcji było jedynie 76 i ich całkowita wartość wyniosła 2,1 mld euro. Do największych zakupów poszczególnych hoteli można zaliczyć kupno mediolańskiego Principe de Savoia za 275 mln euro (404 pokoje, 248 tys. euro za pokój) przez Dorchester Hotel Group, londyńskiego Mayfair Intercontinental Hotel za 166 mln euro (575 tys. euro za pokój) przez Radisson Edwardians Hotels i madryckiego Ritza za 125 mln euro (167 pokoi, 749 tys. euro za pokój) przez Orient-Express Hotels i Omega Group.

Portfolio, czyli prawie miliard euro

HVS International doliczył się w ub. r. 14 transakcji dotyczących zakupu portfolio hotelowych (11 rok wcześniej), wartych w sumie 3,5 mld euro. Pomimo pewnego wzrostu, obroty w tym sektorze wyglądają blado na tle tych osiągniętych w rekordowym 2001 r. Wtedy to wartość transakcji dotyczących portfolio hotelowych sięgnęła 8,8 mld euro. Największa zeszłoroczna transakcja dotyczyła przejęcia 37 hoteli Thistle z 5,5 tys. pokoi za 990 mln euro. Kupującym była spółka Atlantic Hotels związana z inwestorem Andym Ruhanem. Na drugim miejscu pod względem wartości znalazło się przejęcie przez Goldman Sachs 35 hoteli należących do Accoru, działających w Wielkiej Brytanii i Holandii. Bank zapłacił za to portfolio 590 mln euro. Transakcję przejęcia przez Orbis 11 hoteli należących do Accoru analitycy HVS International uznali za piątą największą w Europie. Polski operator zapłacił 92 mln euro, co daje 55 tys. euro za pokój.

Inwestorzy, czyli kto kupuje

Struktura inwestorów nie uległa zmianie od dwu lat. Najwięcej inwestują prywatni inwestorzy (ok. 2 mld euro w 2003 r.), nieco mniej operatorzy hotelowi (1,8 mld euro). Od instytucjonalnych inwestorów (500 mln euro) dzieli ich znaczna różnica. Hotelowe spółki inwestycyjne mają najmniejszy udział w tym rynku (150 mln euro).

Kategorie