EN

Małą powierzchnię tanio wynajmę

Klienci szukający na ogół niewielkich i tańszych powierzchni poza centrum, stabilne lub lekko spadające czynsze, lokalni deweloperzy budujący niewielkie biurowce. Poza tym szumne zapowiedzi w Gdańsku i sporo inwestycji w Poznaniu - oto obraz rynku powierzchni biurowych
w największych polskich miastach w minionym półroczu.

Kraków
Rafał Oprocha,
CB Richard Ellis:
Od trzech miesięcy na rynku krakowskim spada procent powierzchni niewynajętej.
Obecnie mamy w Krakowie ok. 62 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czegośrednio ok 26-27 proc. nie ma swoich najemców. W porównaniu z zeszłym rokiem, współczynnik ten obniżył się o ok.
3-4 proc.
Transakcje z ostatnich 6 miesięcy obejmowały powierzchnie od 200 do 1,6 tys. mkw.
Trwa budowa kilku biurowców, w tym Galileo firmy GTC, Nowej Kamienicy firmy Waypoint oraz budynku Azbudu. W tym roku planowane jest oddanie jednej inwestycji położonej w Zabierzowie k/Krakowa - budynku KBP o pow. ok. 9,5 tys. mkw.
Czynsze w ostatnim półroczu utrzymywały się na poziomie 17-19 USD za mkw.

Szczecin
Małgorzata Baumgart,
Extra Invest:
Ostatnio zauważyć można zwiększający się popyt na powierzchnie biurowe klasy B usytuowane poza centrum, ale niezbyt oddalone od głównych arterii miasta i dobrze z nimi skomunikowane. Wa żny jest wysoki standard wykończenia z dostępem do miejsc parkingowych.średni czynsz w takich budynkach to ok. 25-30 zł/mkw. Jest to kwota, którą najemcy są w stanie zaakceptować. Zdecydowanie wyższy czynsz oferują nowoczesne biurowce usytuowane wścisłym cen-trum miasta,
w którym powierzchnie cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem.

Wrocław
Teresa Surma,
Wrocławska Giełda Nieruchomości:
W ciągu ostatniego półrocza przybyło sporo powierzchni biurowej. W Galerii Dominikańskiej oddano do u żytku
2 tys. mkw. powierzchni klasy A, 750 mkw. przy pl. Solnym nasza firma wynajmuje jako wyłączny agent. Przy ul. Krakowskiej pojawił się tak że budynek ZECO o powierzchni najmu 400 mkw. Pomimo tego pierwszy kwartał charakteryzowało spowolnienie. Co prawda klienci byli zainteresowani dostępnymi powierzchniami, ale podpisano niewiele umów najmu. Jedną z nich było wynajęcie ponad 800 mkw. prywatnej klinice. Podpisano też kilka mniejszych umów, np. korea ńska firma Inside TNC wynajęła 105 mkw. za 38 zł za mkw. netto. Znacznie większe ożywienie rynku zaobserwowałam w drugim kwartale.
Ceny wynajmu powierzchni biurowych spadły w zeszłym roku do ok. 12-13 euro za mkw. biur najwy ższej klasy i 5-6 euro za mkw. za ni ższy standard. W minionym półroczu czynsze utrzymały się na tym samym poziomie.

Łódź
Katarzyna Kubicka,
Echo Investment:
Na rynkułódzkim nie pojawiły się w ostatnim półroczu żadne nowe obiekty, brak też było spektakularnych umów najmu. Bliskość Warszawy sprawia, że przeciętna wielkość wynajmowanego biura jest tu o wiele mniejsza niż w stolicy -
200 mkw. to całkiem spora powierzchnia. Wielu klientów wynajmuje po kilkadziesiąt mkw. Czynsze są raczej stabilne, najemcy użytkują swoje powierzchnie od wielu lat i mają długoterminowe umowy najmu.
Wiosną tego roku Echo kupiło od Pekao Development budynek biurowy Orion o powierzchni 12 tys. mkw.
(30 proc. powierzchni jest wynajęte - najnowsi najemcy to Softbank Serwis 300 mkw., Kaczmarski Inkasso 100 mkw.). Budynek jest teraz poddawany modernizacji. W Centrum Biznesu włodzi (6 tys. mkw.), odsetek powierzchni niewynajetej wynosi 33 proc.
nW marcu firma Efecta rozpoczęła budowę niewielkiego biurowca stylizowanego na kamienicę na rogu ulic Piotrkowskiej i Żwirki.

Trójmiasto
Anna Thomas, Ober Haus:
Na początku br. spółka Vigo oddała do użytku biurowiec w Gdańsku (7 tys. mkw.). Jest on przeznaczony na sprzedaż i na wynajem. Jego główni najemcy to Hempel, Ergo Hestia i Dresner Bank Polska.
Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród najemców starsze obiekty, usytuowane wścisłym centrum miasta, takie jak Zieleniak (11 tys. mkw. powierzchni, obecnie w 85 proc. wynajętej), czy dawny budynek Proremu (7 tys. mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia, obecnie w 80 proc. wynajętej ).
Powierzchnie najczęściej poszukiwane przez miejscowe firmy to moduły od 30 do
120 mkw. Najemcy często zadawalają się starszymi biurami o niższym standardzie, usytuowanymi w centrum miasta w zaadoptowanych na biura kamienicach wynajmowanych za 6 - 8 USD za mkw.
Właściciele biurowców obniżają czynsze do poziomu
12 - 16 USD za mkw.
nING Real Estate zapowiedziało wybudowanie 23 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie na Targu Rakowym w Gdańsku
nMennica Invest i WSC Investment ogłosiły plany wobec gdańskiej Wyspy Spichrzów:
w wartej 130-150 mln euro inwestycji mają powstać m.in. biura

Poznań
Małgorzata Wojtoń, DTZ:
Ostatnio mieliśmy do czynienia ze spadkiem czynszów, ale mniejszym niż w Warszawie. Mamy w Poznaniu kilka dużych budynków o najwyższym standardzie, gdzie ceny są na poziomie takim jak w stolicy. Są to np. Poznańskie Centrum Biznesu (odsetek pow. niewynajętej 12,5 proc.), Poznańskie Centrum Finansowe (odsetek pow. niewynajętej 15 proc.)
i Dwór Hamburski. Czynsz wyjściowy oscyluje tam wokół 28 USD za mkw. Inne nowoczesne budynki oferują czynsz od 20 USD za mkw. W oddanym w 2001 r. kompleksie biurowo-handlowym Kupiec Poznański, kilka banków (BPH-PBK, BNP Paribas) wynajęło w sumie ok. 1,4 tys. mkw.
Nieźle też radzą sobie lokalni deweloperzy, którzy budują niewielkie biurowce. Niedawno Hestia wynajęła 900 mkw. w biurowcu Futura Office
(1,8 tys. mkw.). Mali deweloperzy są bardziej elastyczni w negocjacjach dotyczących czynszu i czasu trwania umowy.
nBZ WBK wynajął w PCF
9 tys. mkw
nKuball & Partner rozpoczęli budowę biurowca z fasadą dawnej kamienicy. Będzie tam 5 tys. mkw powierzchni biurowej i usługowej
nAutomobilklub Wielkopolski i Ataner (lokalna firma budowlana) wmurowały w marcu kamień węgielny pod jedenastokondygnacyjny biurowiec Delta. Obiekt ma być gotowy za rok
nFirma Von der Heyden Group wraz z miastem zbudują 23-kondygnacyjny biurowiec - Andersia Property. Biura zajmą 9,5 tys. mkw. powierzchni na 8 piętrach. Firma otrzymała pozwolenie na budowę
nRozpoczęły się prace budowlane 12-kondygnacyjnego biurowca PGK 2 (14,5 tys. mkw. pow. biurowej). Budynek, którego agentem jest Golub, ma być gotowy w marcu 2003 r.

Katowice
Wojciech Kopeć,
Biuro Obrotu
Nieruchomościami AS:
Na rynku panuje zastój. Jest sporo ofert, zwłaszcza w starszych obiektach. Nie ma natomiast popytu. Największe zlecenie, jakie realizowaliśmy w tym półroczu, to 400 mkw. Klienci najczęściej szukają 20-30 metrowych biur. Ceny oscylują od 20-60 zł za mkw. na obrzeżach miasta, do 45-70 w centrum.
Najemcy uciekają z centrum, gdzie jest najwięcej obiektów biurowych (najnowszy to Uni Centrum, gdzie prace mają się zakończyć latem br.). Kierują się najczęściej w stronę wschodnich przedmieść (Piotrowice, Brynów), gdzie biura urządzają w adaptowanych budynkach.
O braku ruchu na rynku możeświadczyć to, że większe agencje nieruchomości poupadały ze względu na brak pracy.
nDo największych tegorocznych transakcji nale ży wynajęcie przez ZUS ok. tysiącmetrowego biurowca przy ul.Teatralnej za około 35 zł za mkw.

Kategorie