EN

w skrócie

Jasna w budowie

Trwa budowa Centrum Jasna przy skrzyżowaniu ul. Jasnej iświętokrzyskiej, w sercu Warszawy. Biurowiec ma mieć 6 tys. mkw. powierzchni biurowej netto (5 kondygnacji) i 1 tys. mkw. powierzchni biurowo-handlowej (1 kondygnacja + antresola).
Deweloperem budynku jest spółka Centrum Jasna, której jedynym udziałowcem jest Archidiecezja Warszawska. Koszt inwestycji jest oceniany na 18 mln USD. Centrum Jasna, zaprojektowane przez firmę SAMI Architekci, jest jednym z niewielu projektów biurowych realizowanych obecnie w centrum miasta.

Kolejny warszawski biurowiec Skanskiej

Kolejny biurowiec firmy Skanska Property Poland zostanie wybudowany na warszawskiej Woli, przy skrzyżowaniu ulic Towarowej i Prostej, podał dziennik "Puls Biznesu". Projekt ma być realizowany we współpracy z Gminą Centrum, która ma wnieść do wspólnie zało żonej spółki działkę o wartości 18,2 mln zł. Trzecim udziałowcem inwestycji mają być Polskie Koleje Państwowe (właściciel części gruntu).

Komplet przy Wspólnej 47/49

Firma deweloperska Mahler Project Int. poinformowała o wynajęciu pozostałych 580 mkw. powierzchni biurowej w budynku Wspólna 47/49 w Warszawie. Obecnie biurowiec, który należy do austriackiej firmy CA Immo AG, jest wynajęty w 100 proc.
Ostatnia umowa została podpisana przez firmę Deutsche Bahn Cargo, która wynajęła 170 mkw. na 5 lat. Wcześniej 3-letnią umowę najmu na 410 mkw. podpisała firma Colliers International. Biurowiec Wspólna 47/49 ma 7,2 tys. mkw. Najwięksi najemcy to Dom Inwestycyjny BRE Banku
i BRE Corporate Finance (2,5 tys. mkw.) oraz towarzystwo ubezpieczeniowe Royal PBK (1,1 tys. mkw.).
Firma Mahler Project, oprócz biurowca przy ul. Wspólnej, wybudowała w Warszawie kompleks Ochota Business Park (I,II, III). Firma planuje realizację IV fazy OBP, ale dla konkretnego najemcy. - Mamy pozwolenie na budowę budynku o powierzchni 13 tys. mkw. - powiedział nam Andrzej Mikołajczyk z Mahlera. - Niemniej jednak dysponujemy również projektami alternatywnymi.
Nowy biurowiec jeszcze bez nazwy
Budynek o powierzchni biurowej ponad 25,2 tys. mkw. netto i ok. 1,4 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej, powstanie przy skrzy żowaniu ulic Bonifraterskiej i Andersa w Warszawie. Jego deweloperem będzie spółka Bonifraterska Development, należąca do austriackiej firmy Immoconsult Leasinggesellschaft MBH.
Budowa biurowca potrwa 18 miesięcy i powinna się zakończyć pod koniec 2004 roku. Koszt inwestycji, którą będzie finansował Österreichische Volksbanken jest szacowany na 70 mln euro. Autorem projektu budynku jest Kancelaria Inwestycyjna Property-Project. Biurowiec będzie się składał z dwóch części - niższej (10 pięter) i wieży (24 piętra). Na pięciu kondygnacjach parkingu (2 nadziemnych i 3 podziemnych) zaplanowano 317 miejsc postojowych.
GVA Immoconsult Polska będzie wyłącznym agentem wynajmującym powierzchnię w budynku: - Obecnie trwają negocjacje z najemcą, który jest zainteresowany 35 proc. powierzchni budynku - powiedział nam Jerzy Nemling z GVA Immoconsult. Firma pośredniczyła równie ż w kupnie działki przy ul. Bonifraterskiej od Pol-Mot Holdingu.

Budynek C w IV kwartale

W IV kwartale tego roku zakończy się budowa ostatniej fazy biurowca Business Centre Bitwy Warszawskiej w Warszawie. Ostatnia - podobnie jak dwie istniejące części - będzie miała 11 tys. mkw. powierzchni brutto.
Obecnie budynek (część A i B) jest wynajęty w 65 proc., a kluczowymi najemcami są Grupa Żywiec (4,250 tys. mkw.) oraz Shell (3,1 tys. mkw.). Deweloperem biurowca jest belgijska Ghelamco Group. Firma DTZ Zadelhoff Tie Leung obsługuje Business Centre Bitwy Warszawskiej w kwestiach marketingu, zarządzania i wynajmu, proponując stawkę czynszu w wysokości 22,5 USD za mkw. plus opłaty eksploatacyjne 3,5 USD za mkw.

Tajemniczy projekt

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie firma Mostostal Invest planuje realizację dużego projektu biurowego przy ul. Towarowej 69 w Warszawie. Deweloper nie potwierdził tej informacji.
Na działce znajduje się obecnie stary biurowiec (ponad 12 tys. mkw.), który ma zostać gruntownie wyremontowany. Dodatkowo w planach jest wybudowanie drugiego budynku (prawie 15 tys. mkw.). Cały kompleks ma nosić nazwę "Britania Center".

Articom Center - nowy biurowiec w Warszawie

Budowa Articom Center - wysokiej klasy biurowca o powierzchni u żytkowej 5050 mkw. przy al. Szucha 21 w Warszawie, rozpoczęła się na przełomie czerwca i lipca. Budynek będzie gotowy w grudniu 2003 r.
Projekt powstał w pracowni RKW Rhode, Kellermann, Wawrowsky. Na generalnego wykonawcę inwestycji została wybrana firma Hydrobudowa 6 (grupa Bilfinger+Berger). Inwestorem przedsięwzięcia jest Litewska Development, spółka-córka firmy Bayerische Hausbau International GmbH, zaś BHI Polska zarządza projektem. Wyłącznym agentem Articom Center jest Cushman & Wakefield H&B.

Zakusy na działkę przy Marszałkowskiej

Deweloper AIG/Lincoln jest zainteresowany działką w centrum Warszawy, po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej, pomiędzy ul.świętokrzyską a Królewską. Firma zamierza tam zrealizować wielofunkcyjny kompleks (biura, hotel, rozrywka i handel) o powierzchni użytkowej
ok. 130 tys. mkw.
Firma AIG/Lincoln zwróciła się z prośbą do gminy Warszawa Centrum o informacje dotyczące stanu prawnego działki oraz planów miasta związanych z inwestycją na tym terenie. W nadesłanej do nas przez dewelopera informacji czytamy: "Pomimo wcześniejszych deklaracji ze strony władz miasta, że będą sprzyjać inwestycji (...) jak dotąd gmina Centrum nie podjęła żadnych istotnych kroków w tym kierunku. Nie można uzyskać dokładnych informacji na temat stanu prawnego gruntu, ewentualnego sposobu jego nabycia, bądź mo żliwości podjęcia jakichkolwiek form współpracy."

Kolejny etap w sierpniu

Kolejne 4 tys. mkw. kompleksu Buma Square przy ul. Wadowickiej w Krakowie zostanie oddane w tym miesiącu. Deweloperem kompleksu jest firma Buma System.
Docelowo Buma Square ma mieć 36 tys. mkw. powierzchni oraz
550 miejsc parkingowych. Dotychczas oddano do użytku budynek Wadowicka 8W (ponad 5,3 tys. mkw.), który jest obecnie w pełni wynajęty.

Echo wynajmuje biura

Echo Investment wynajęło w I półroczu br. ponad 8,2 tys. mkw. powierzchni w swoich biurowcach. Największym powodzeniem cieszyła się część biurowa warszawskiego kompleksu Babka Tower, gdzie nowi najemcy zajęli ponad 5 tys. mkw.
Najnowsza z umów została podpisana z firmą Falck Ochrona, która wynajęła ponad 1,1 tys. mkw. w budynku przy ul. Lea 210 w Krakowie. Kolejne 1450 mkw. zostało wynajęte w Centrum Biznesu włodzi. Także w tym samym mieście, w budynku "Orion", nowi najemcy zajęli 600 mkw.

Tishman listy pisze

Tishman Speyer Properties, amerykański deweloper pracujący od kilku lat nad projektem Nowe Miasto w Krakowie skarży się w liście do Ministerstwa Infrastruktury, że Ministerstwo Skarbu Państwa blokuje jego inwestycję. Przedstawiciele TSP gro żą wycofaniem się z projektu, choć kilka tygodni temu wybrali ECE Projektmanagement na swojego agenta leasingowego.
Zdaniem TSP inwestycja opóźnia się ponieważ Ministerstwo Skarbu Państwa nie odpowiada na wniosek krakowskiego PKS-u, który prosi o pozwolenie na zamianę działek z amerykańskim deweloperem. Tishman chce przejąć teren, na którym dziś stoi krakowski dworzec PKS i w zamian przekazać przewoźnikowi podobną działkę wraz z nowowybudowanym dworcem w innym miejscu.
Wydaje się jednak, że MSP nie ma większych zastrze żeń do tej zamiany. Kiedy Tishman wysyłał swój list do Ministerstwa Infrastruktury, tego samego dnia Ministerstwo Skarbu Pa ństwa wysłało do Krakowa inne pismo. Zdaniem pracownicy MSP ministerstwo nie jest przeciwne zamianie gruntów, domaga się tylko kilku formalnych zmian w umowie między TSP a PKS.
Amerykański deweloper na początku lipca wybrał firmę, która będzie odpowiedzialna za wynajem powierzchni w obiektach Nowego Miasta. Wyłącznym agentem leasingowym została spółka ECE Projektmanagement. ECE będzie te ż uczestniczyło w pracach projektowych, "by jak najlepiej przystosować powierzchnie do oczekiwań najemców" - poinformował Tishman.
Ostatnią przeszkodą na drodze do realizacji inwestycji jest jeszcze Poczta Polska. Sytuacja jest tu analogiczna jak z PKS-em: budynek sortowni stoi na terenie planowanej inwestycji. Poczta godzi się na wymianę, ale żąda od miasta aż ośmiu innych budynków w mieście. Negocjacje trwają.

Wiecha nad Deniz Centrum

Na budowie biurowca Deniz Centrum (4,5 tys. mkw. powierzchni biurowej) zawisła ma początku lipca wiecha. Budynek, który powstaje przy ul. Pileckiego na warszawskim Ursynowie, ma być gotowy pod koniec tego roku.
Deweloperem Deniz Centrum jest firma Deniz Investment. Agencja CB Richard Ellis odpowiada za jego wynajem. Proponowana stawka czynszu to 17,5 USD/mkw.

Kategorie