EN

w skrócie

HIT własnością Tesco

Angielski operator sieci hipermarketów, firma Tesco PLC, przejął
4 lipca wszystkie istniejące hipermarkety HIT w Polsce (13), dwa w budowie (w tym jeden w Piastowie) oraz 4 lokalizacje. Dokładna wartość transakcji objęta jest tajemnicą. Oficjalnie wiadomo, że jest mniejsza niż 2,6 mld zł, zaś z nasi informatorzy mówią o kwocie ponad 3 mld zł.
Jak dowiedzieliśmy się od Wojciecha Sokoła z Tesco, nie wiadomo jeszcze czy zostanie zmieniona nazwa 13 istniejących hipermarketów HIT. Obecnie Tesco, które pojawiło się na polskim rynku w 1995 roku, zarządza 15 hipermarketami. Polskie biuro HIT, nale żące do Dohle Handelsgruppe, odmówiło komentarzy na temat transakcji. Niemiecka grupa będzie się wycofywać z polskiego rynku.
Przejęcie HITów przez Tesco to pierwsza tego typu transakcja na polskim rynku, chociaż analitycy od pewnego czasu zapowiadali taką mo żliwość. Jeszcze rok temu na sprzedaż była wystawiona sieć supermarketów Jumbo, ale - pomimo pogłosek o rozmowach z E.Leclerc - do transakcji nie doszło.

TK Development podbijaśląsk...

Firma TK Development zapowiada kolejną inwestycję naśląsku. Po wybudowaniu Plejady Bytom i Plejady Sosnowiec, przyszedł czas na Chorzów, gdzie powstanie Galeriaśląska. Jej budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Projekt o wartości 60 mln euro, będzie realizowany we współpracy z siecią hipermarketów Carrefour, która jest współinwestorem i zarazem największym najemcą centrum handlowego w Chorzowie (ok. 15 tys. mkw.). Galeriaśląska będzie miała 31 tys. mkw. powierzchni sprzedaży oraz 1,5 tys. miejsc parkingowych. Jej budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym kwartale, zaś zakończy się w listopadzie 2003 r.

...i powiększa Redutę

Warszawskie Centrum Handlowe Reduta będzie większe o ponad 10 tys. mkw. Deweloperem projektu jest TK Development Polska (TK Polska Operations).
Centrum, które obecnie ma 70 tys. mkw. powierzchni całkowitej, wzbogaci się również o 700 miejsc parkingowych. Rozbudowa ma się zako ńczyć w IV kwartale 2003 roku.

Odszkodowanie od Rzeszowa, problemy w Krakowie

Carrefour Polska, domaga się od władz Rzeszowa odszkodowania za wstrzymanie budowy hipermarketu. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kwotę 25 mln zł.
Jak pisze dziennik "Puls Biznesu", rzeszowscy radni pod koniec marca uniewa żnili uchwałę z 2000 r. zezwalającą na lokalizację hipermarketu, chocia ż inwestor poczynił pewne przygotowania. Pomimo żądania odszkodowania firmie Carrefour w dalszym ciągu zale ży na kompromisowym rozwiązaniu sytuacji.
Firma ma również problemy w Krakowie. Władze miasta nie wyraziły zgody na otwarcie hipermarketu w Czyżycach. Według władz Krakowa Carrefour nie wywiązał się z umowy, zgodnie z którą firma miała wybudować dworzec autobusowy.
Ahold po raz kolejny w Gdańsku
Firma Ahold, operator sieci supermarketów, wynajęła 1560 mkw. powierzchni w centrum handlowym Manhattan w Gdańsku. W transakcji pośredniczyła agencja Ober-Haus.
Będące w budowie centrum będzie miało 28 tys. mkw. Jego otwarcie jest przewidziane na październik 2003 roku.

Carrefour trzeci w Wilanowie

Kolejna sieć handlowa, Carrefour, ogłosiła plan ekspansji w warszawskim Wilanowie. Wraz z Pascal Group zamierza wybudować kompleks ze sklepami, hipermarketem, biurowcami i mieszkaniami.
Swoje zamiary wobec realizacji projektów w Wilanowie ogłosiły już firmy Metro AG (kompleks handlowo-biurowy) oraz Auchan (galeria handlowa mająca wejść w skład Miasteczka Wilanów). Carrefour nazwał swój projekt Villa Nuova. Powstanie on na działce o powierzchni 26 ha pomiędzy al. Wilanowską i ul. Sobieskiego. Handel zajmie tam 3,2 ha, biura i mieszkania 8 ha, a 3,2 ha zostanie przeznaczone na park. Koszt inwestycji oceniany jest na ok. 400 mln zł. Carrefour jest obecnie właścicielem ok. 90 proc. gruntów pod planowany projekt. Trwają negocjacje z osobami, do których nale żą pozostałe tereny.
Tymczasem mieszkańcy Wilanowa są zdania, że w ich gminie powinnien powstać jeden obiekt handlowyśredniej wielkości. 15 września organizują w tej sprawie lokalne referendum.

Galeria Mokotów już wynajęta

Na trzy miesiące przed otwarciem dobudowanej części warszawskiego centrum handlowo-rozrywkowego Galeria Mokotów, 100 proc. powierzchni ma już swoich najemców, a wśród nich: salon samochodów smart, Versace Classic, Peek & Cloppenburg.
II faza Galerii, należącej do Grupy Globe Trade Centre, będzie miała powierzchnię 11 tys. mkw. W realizację projektu są zaanga żowane
m.in. Warbud oraz SAP PROJEKT. Firmy Cushman & Wakefield H&B oraz Jones Lang LaSalle były odpowiedzialne za wynajem powierzchni.

Galeriałódzka wynajęta w 98 proc.

Galeriałódzka firmy ECE Projektmanagement jest obecnie wynajęta w 98 proc. Otwarcie Galerii przewidziane jest na koniec października tego roku.
Koszt inwestycji to ok. 100 mln euro. Za tę kwotę przy ul. Piłsudskiego włodzi powstaje centrum handlowe o powierzchni całkowitej 80 tys. mkw. Generalnym wykonawcą budowy jest firma Strabag.
W Galeriiłódzkiej największą powierzchnię zajmie supermarket HIT (6 tys. mkw.). Znajdą się tam również sklepy m.in. sieci Zara, Esprit oraz Galerii Centrum.

Kategorie