EN

w skrócie

Analizują lotnisko

Ten sam bank, EIB, analizuje projekt rozbudowy warszawskiego lotniska Okęcie. Jak dowiedzieliśmy się w siedzibie banku w Luksemburgu, EIB jest zainteresowany finansowaniem projektu, ale rozmowy na ten temat są we wstępnej fazie.
EIB pożyczył na budowę istniejącego terminalu 50 mln euro. W ciągu 11 lat obecności na polskim rynku, bank udzielił kredytów nałączną kwotę 5 mld euro.

Nowy właściciel przy Marynarskiej

Niemiecki fundusz inwestycyjny ZEI (Zentral Europa Immobilien Fonds) zarządzany przez HypoVereinsbank Immobilien Asset Management, jest nowym właścicielem budynku biurowego przy ul. Marynarskiej w Warszawie, który kiedyś należał do firmy Alma. Transakcja została niedawno zaakceptowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Kwota transakcji została utajniona. Obecnymi najemcami budynku (7 tys. mkw. brutto) są Renault, Fortis Bank, Altadis oraz Medicover. Firma Cushman & Wakefield H&B reprezentowała kupującego, zaś DTZ Zadelhoff Tie Leung sprzedającego.
200 mln euro od EIB
Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) pożyczył Bankowi Gospodarstwa Krajowego 200 mln euro na renowację starszej zabudowy mieszkaniowej oraz na rozwój energooszczędnego budownictwa społecznego w Polsce, szczególnie w rejonach o największym zapotrzebowaniu na mieszkania. Kredyt został udzielony na 25 lat.
EIB finansuje również budowę Drogowej Trasyśrednicowej na Górnymśląsku. Kredyt w wysokości 80 mln euro będzie spłacany przez
20 lat. Nie jest to pierwsza pożyczka - w 1998 roku bank pożyczył na ten cel 100 mln euro.

Nowy gracz na rynku

Niemiecki bank Hamburgische Landesbank - Girozentrale zamierza rozpocząć działalność w Polsce. 3 września w Warszawie zostanie otworzone przedstawicielstwo HL-G.
Celem przedstawicielstwa będzie działalność w zakresie finansowania przedsięwzięć biurowych, centrów handlowych i hoteli. Hamburgische Landesbank - Girozentrale udzielił w zeszłym roku na rynku nieruchomości kredytów na sumę 12 mld euro, co oznacza wzrost
o 14,4 proc. w stosunku do 2000 r.

Kategorie