EN

w skrócie

Nowy zakład Addtek Polska

W Gorzkowicach koło Piotrkowa Trybunalskiego firma Addtek Polska otworzyła zakład produkcji betonowych elementów prefabrykowanych.
Addtek Polska jest częścią międzynarodowej grupy Addtek. Poza Polska koncern posiada 44 fabryki w 8 krajach. W 2001 roku grupa Addtek zanotowała sprzedaż netto w wysokości 531 mln euro.

Ytong i Hebel własnością Haniela

Niemiecki koncern Haniel został właścicielem firm Ytong i Hebel. Obie, konkurencyjne dotychczas firmy, będą wspólnie działać na rynku producentów materiałów budowlanych. Ytong specjalizuje się w produkcji betonu komórkowego, natomiast Hebel wytwarza elementy zbrojne z betonu komórkowego.

Kłopoty PIA Piasecki

Emisja obligacji zamiennych na akcje, która nie doszła do skutku wiosna tego roku, zdecydowanie utrudniła bieżące funkcjonowanie Pia Piasecki. Firma straciła już kilku zleceniodawców: Dom Development odstąpił od dwu umów i zarządał 8 mln zł kar umownych, z kontraktu wycofał się też łódzki deweloper BRE.locum.
Również banki straciły zaufanie do kieleckiej spółki. Kredyt Bank wypowiedział spółce 16 mln zł kredytu bieżącego oraz umowę o linię kredytowa. Kolejne 17 mln zł spółka straciła na skutek zajęcia gwarancji stanowiącej zabezpieczenie dobrego wykonania umowy przez inwestora budynku TP S.A. na Twardej w Warszawie. Ratunkiem dla firmy może być pozyskanie inwestora, który pomógłby jej zrestrukturyzować sięgające 300 mln zł krótkoterminowe zadłużenie.

Drogowe kontrakty Skanskiej i Budimeksu

GPRD Skanska podpisała kontrakt z Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na remont drogi krajowej nr 1 Gdańsk-Cieszyn, na odcinku Jelef-Stary Młyn. Wartość umowy wyniesie ponad 15 mln zł. Remont ma się zakończyć za 4 miesiące.
Wchodząca w skład grupy Budimeksu firma Dromex, działając w konsorcjum z Walter-Heilit Vwb GmbH zawarła z GDKiA kontrakt na remont autostrady A4 pomiędzy Wadrożami Wielkimi a Bielanami Wrocławskimi. Wartość kontraktu to 202,7 mln zł, z czego dla Dromeksu przypadnie 99,3 mln zł.

Budimex na wschodzie

Firma budowlana Budimex będzie budowała w Uzbekistanie i Tatarstanie. Wartość zawartych tam dwóch kontraktów wynosi ponad 20,15 mln USD.
W Samarkandzie (Uzbekistan) firma wykona prace wykończeniowe i instalacyjne przy budowie hotelu 'Prezydent'. Natomiast w Kazaniu (Tatarstan) Budimex kompleksowo wyremontuje zabytkowy budynek, który w przyszłości będzie również ekskluzywnym hotelem.

Pożegnanie z giełda

Firma Exbud Skanska opuszcza giełdę papierów wartościowych. Na wycofanie akcji firmy zgodziła się już Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.
94 proc. akcji Exbudu Skanska należy do szwedzkiego giganta budowlanego Skanska, który zastanawia się również nad wycofaniem z giełdy innej spółki, Gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.

Budowa Roku 2001

Projekty wybudowane przez Mostostal Puławy, Interbud-West, Budimex Unibud, Energopol 7 Poznań, Polnord Dom, Exbud Skanska Budownictwo, Polnord SA, Exbud Skanska, spółkę Ekolog 1, Fougerolle/Mostostal Warszawa oraz Budimex Poznań, otrzymały w poszczególnych kategoriach nagrodę I stopnia "Budowa Roku 2001".
Konkurs jest organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Ministerstwem Infrastruktury, Urzędem Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Nagroda "Budowa Roku" przyznawana jest w 10 kategoriach, a wśród nich "obiekty biurowe" (biurowiec Polskich Linii Lotniczych  LOT w Warszawie - Budimex Unibud) oraz "obiekty handlowo-magazynowe i usługi" (Centrum Handlowo-Usługowo-Rozrywkowe Kraków Plaza - Exbud Skanska).

Warbud chce być w Trójmieście...

Firma budowlana Warbud poinformowała o zamiarze zwiększenia swojej aktywności w Trójmieście, gdzie chce założyć swoja spółkę-córkę. Firma miałaby się zająć sprawami administracyjnymi i marketingiem.
Warbud w Trójmieście będzie walczył o realizację dwóch kontraktów o wartości ponad 500 mln zł. Pierwszy z nich to budowa kompleksu rekreacyjnego z aquaparkiem i hotelem w Gdańsku. Drugi to budowa hali widowiskowo-sportowej w Trójmieśie - wspólnego przedsięwzięcia Gdańska i Sopotu przy udziale Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.
Warbud wchodzi w skład francuskiego koncernu budowlanego Vinci Construction, który posiada 72,9 proc. akcji spółki. Drugim największym akcjonariuszem firmy jest Włodzimierz Włodarczyk 20,4 proc.

... ale buduje w Warszawie

Firma budowlana Warbud podpisała z niemiecka firma farmaceutyczna Hexal Polska kontrakt na budowę i wykończenie budynku produkcyjnego, administracyjnego oraz magazynu przy ul. Domaniewskiej 50 w Warszawie.
Inwestycja ma się zakończyć w sierpniu 2003 roku. Kontrakt jest warty 26,4 mln zł.

Mostostal Zabrze w dołku

Kapitałochłonny proces restrukturyzacji oraz konieczność finansowania inwestycji (m.in. wielofunkcyjnego kompleksu UNI Centrum w Katowicach) to, według władz Mostostalu Zabrze, jedne z najważniejszych przyczyn kłopotów finansowych oraz niskiego kursu akcji firmy.
Inne czynniki to coraz ostrzejsze wymagania banków w stosunku do firm budowlanych, duża ostrożność przy udzielaniu kredytów i ich wysokie oprocentowanie.
Zarząd Mostostalu Zabrze poszukuje obecnie inwestora strategicznego. Współpracuje w tej kwestii z Rotschild Corporate Finance Polska.

Atlas do góry

Przychody grupy Atlas w I półroczu 2002 roku wyniosły 634,4 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie 2001 roku kwota ta wyniosła 569,8 mln zł. Firma specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych.

Kategorie