EN

Kolejny rok będzie lepszy

Rynek inwestycyjny i finansowy
W 2012 roku zainwestowano łącznie 2,71 mld euro, co stanowiło zaledwie 59 proc. rekordowego wolumenu inwestycji z 2011 roku (6,29 mld euro) i około 25 proc. więcej niż w 2010 roku. Dziś wydaje się, że wynik ten w 2013 roku zostanie pobity

Tegoroczne inwestycje w Europie Środkowej warte są 2,5 mld euro. Na rynku polskim zamknięto transakcje o wartości 1,4 mld euro, w Czechach niecałe 700 mln euro, a na Słowacji i na Węgrzech po 160-170 mln euro – podsumowali pierwsze półrocze eksperci. Wyłączając umowę przedwstępną na Silesia City Center oraz sprzedaż 50 proc. jednego z portfeli Prologis nie było spektakularnych transakcji.
– Do końca roku można się spodziewać jeszcze kilku dużych transakcji zarówno na rynku handlowym, biurowym, jak i magazynowym. Obecna wartość zawartych umów przedwstępnych to około 1,3 mld euro, 75 proc. z nich dotyczy rynku powierzchni handlowych. Tym samym w Polsce rok zakończy się prawdopodobnie obrotami na poziomie około 3 mld euro. W 2014 roku można nadal spodziewać się dużego zainteresowania polskim rynkiem nieruchomości. Polska na tle Europy to cały czas bardzo atrakcyjny rynek, przyciągający nowych graczy. Zachęcają ich także względnie niskie bariery wejścia. Nadal jednak nie ma polaryzacji wśród inwestorów – rynek jest zdominowany przez kilka podmiotów. Ciekawym elementem są powoli pojawiające się projekty oportunistyczne, jednak jest to dopiero początek drogi – powiedział Tomasz Puch, szef sektora biurowego i magazynowego w dziale inwestycyjnym Jones Lang LaSalle. Jak wynika z danych agencji Savills Polska w pierwszym kwartale 2013 roku na rynku polskim nadal dominowali międzynarodowi nabywcy. Kupujący z USA byli odpowiedzialni za 29,5 proc. wolumenu transakcji, drugie miejsce zajęli nabywcy krajowi (28 proc.), za nimi byli inwestorzy niemieccy (25 proc.).

Kategorie