EN

Liczą się dobre relacje

Nagrody Eurobuild Awards
Nie unika problemów, lubi rozmawiać, jest sprawnym zarządcą. Mowa o Grzegorzu Czekaju, wieloletnim dyrektorze Galerii Echo w Kielcach z firmy Echo Property Management. W konkursie Eurobuild Awards 2013 najemcy wybrali go menedżerem roku centrum handlowego w Polsce

Czym w obecnych warunkach rynkowych powinien charakteryzować się dobry menedżer centrum handlowego?
W tych trudnych czasach dobry menedżer powinien być otwarty. Unikanie rozmów z najemcami czy bagatelizowanie ich problemów to początek złego. Sprawny menedżer powinien wykazać się elastycznością i zrozumieniem. Powinien wczuć się w sytuację najemcy, ponieważ centrum handlowe to wspólny biznes. W obecnych warunkach rynkowych, w niektórych przypadkach, warto zrezygnować ze ślepego przestrzegania procedur wynikających z regulaminu centrum. Czasami w imię zdrowego rozsądku warto odstąpić od sztywnych reguł. Podstawą jest jednak ciągły kontakt z najemcami. Zwłaszcza, jeśli trzeba zakomunikować ważną czy trudną decyzję. Bezpośrednia rozmowa, nawet taka, która nie przyniosła konkretnego rozwiązania, jest bardzo istotna i potrafi poprawić wzajemne relacje.

Z jakimi najważniejszymi problemami musi się obecnie zmierzyć dyrektor centrum handlowego?
Takich kwestii jest kilka. Ze względu na aktualną sytuację rynkową na pierwszy plan wysuwają się tematy związane z warunkami biznesowymi umów i weryfikacją ich zapisów w zakresie poziomu czynszu. To wiąże się z kolei z renegocjacją kontraktów. Kondycję najemcy można dość dobrze określić na podstawie dwóch parametrów: raportu z obrotów, które są nam dostarczane przez najemców oraz obciążeń wynikających z funkcjonowania w obiekcie. To prowadzi do czasowych modyfikacji umów najmu. Drugą grupę stanowią oczekiwania marketingowe najemców. Liczą oni na wsparcie przy akcjach prosprzedażowych. Wymagają również sprawnego bieżącego zarządzania obiektem i dostosowywania centrum do oczekiwań ich klientów. Bywa, że są to bardzo cenne uwagi. Jeżeli w obiekcie brakuje jakiejś funkcji, która mogłaby przynieść korzyść w postaci zwiększonych obrotów i odwiedzalności, to warto zastanowić się nad jej wprowadzeniem. Mam na myśli zorganizowanie miejsca zabaw dla dzieci w alejce, która dzięki temu ożywi się czy organizację szerszych, wygodniejszych miejsc parkingowych dla klientów sklepów z wyższej półki. Takie działania niewiele kosztują, a dają sporo korzyści. Najemca może zaprosić swojego wymagającego klienta do obiektu, który oferuje standard wyższy niż u konkurencji.

Co w tej pracy sprawia Panu największą satysfakcję i napędza do działania?
Moja praca jest bardzo ciekawa. Największą satysfakcję sprawia mi rozwiązywanie różnych problemów, pozytywne załatwienie jakiejś sprawy. Bardzo miłe są również słowa podziękowania, które słyszymy z ust zadowolonego najemcy, chwalącego nasz styl współpracy. Najważniejszą chwilą w tym roku było natomiast odebranie na Gali Eurobuild Awards 2013 statuetki przyznanej przez najemców.

Co zatem czuje najlepszy menedżer centrum handlowego wybrany głosami najemców?
Jak wiadomo nie od dziś, zarządców i najemców łączy szorstka przyjaźń, więc tym bardziej jest to dla mnie cenne wyróżnienie. Traktuję to jako formę wyrażenia szacunku dla pracy całego zespołu ze strony bardzo surowych sędziów, jakimi są najemcy. Cieszę się, że mimo trudności, dostrzegają ogrom naszej pracy i doceniają atmosferę i jakość naszej współpracy.

Kategorie