EN

Bez limitu

Wydarzenia
Znieść ograniczenia dotyczące powierzchni handlowej w ustawie planistycznej, ale pozostawić radom gmin możliwość decydowania o tym, gdzie tworzyć obszary handlowe – tak w skrócie można podsumować postulaty, które padły w trakcie śniadania biznesowego „Zapisy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH) – szkodliwy relikt przeszłości”

15 kwietnia na debacie dotyczącej tej kwestii pojawiło się grono deweloperów oraz praktyków zajmujących się postępowaniami planistycznymi i administracyjnymi. Wydarzenie zorganizował „Eurobuild CEE” przy współudziale partnera wydarzenia – firmy Dekada Realty. Wśród zebranych rozgorzała dyskusja o kontrowersyjnych zapisach o WOH, które pokutują w ustawie planistycznej jako pozostałość po ustawie o WOH (uchylonej w 2008 roku wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego). Zapisy te utrzymują limit możliwej powierzchni obiektu handlowego i utrudniają proces inwestycyjny. Zaproszeni paneliści – Bartosz Clemenz i Przemysław Kozdój z kancelarii Greenberg Traurig Grzesiak – przedstawili prawne aspekty zapisów o WOH. Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada Realty, omówił skutki tych zapisów dla rozwoju nowoczesnego handlu i przebiegu inwestycji deweloperskich. Głos w dyskusji zabrali również: Barbara Dyś, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju w Rank Progress, oraz Dariusz Anisiewicz, architekt, specjalista ds. postępowań planistycznych w Echo Investment.

Dyskusja dotyczyła zawiłości prawnych, niejasności i trudności wynikających z reglamentacji powierzchni handlowej. W 2003 roku do ustawy o planowaniu przestrzennym wprowadzono zapis o tzw. wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, który wymagał, by każda inwestycja licząca więcej niż 2 tys. mkw. powierzchni handlowej uzyskała stosowne potwierdzenie w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego uchwalanym raz na kilka lat przez lokalne władze samorządowe. Decyzją Sejmu RP w 2007 roku ów zapis zaostrzono w ustawie o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, wprowadzając jako obowiązujący limit 400 mkw. W 2008 roku Trybunał Konstytucyjny, po zdecydowanych protestach środowiska deweloperów i wstrzymaniu wielu inwestycji handlowych, uchylił w całości ustawę o WOH. Jednak ograniczenia powierzchniowe nadal obowiązują w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, utrudniając realizację nowoczesnych obiektów handlowych nie tylko deweloperom, ale także dużym sieciom handlowym, których wolnostojące sklepy mają zwykle powierzchnię większą niż 2 tys. mkw. Chociaż wielowątkowa debata wskazała dużo innych, istotnych dla rynku nieruchomości handlowych kwestii związanych z przygotowaniami do inwestycji, to jednak wszyscy uczestnicy zgodzili się z postulatem wykreślenia spornych zapisów ograniczających swobodny rozwój obiektów handlowych (a także wolnostojących sklepów sieci handlowych). – Chcielibyśmy zmotywować rynek do wystąpienia z inicjatywą zniesienia ograniczeń dotyczących powierzchni handlowej w ustawie planistycznej, pozostawiając jednocześnie radom miejskim decyzję o wskazaniu obszarów handlu w mieście bez limitowania powierzchni handlowej takich obiektów – powiedział Aleksander Walczak. Na spotkaniu przedstawiono projekt listu otwartego – propozycji ustalenia wspólnego stanowiska przez wszystkich deweloperów powierzchni handlowych w sprawie zmian w ustawie z dnia 24 kwietnia 2012 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Będzie on podlegał dalszym ustaleniom z zainteresowanymi uczestnikami rynku. „Eurobuild CEE” zajmie się koordynacją przebiegu podjętej inicjatywy.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia