EN

Słowacki interes się kręci

Biura i projekty wielofunkcyjne
WĘGRY/POLSKA HB Reavis rozpoczął realizację pierwszego etapu budapeszteńskiego kompleksu Agora o nazwie Agora Hub. Projekt jest zlokalizowany w centrum miasta, w jednej z najpopularniejszych lokalizacji biurowych w stolicy Węgier. Agorę, budowaną w pobliżu bulwaru Róberta Károlyego oraz ulicy Váci, docelowo utworzy pięć budynków biurowych wraz z otaczającymi je terenami otwartymi dla wszystkich przechodniów. Łącznie powstanie tam ponad 136 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej, a także podziemny garaż z 2170 miejscami parkingowymi oraz stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych.

W budynkach znajdą się stojaki dla rowerów oraz prysznice i szatnie dla rowerzystów, a całość inwestycji zostanie zintegrowana z pobliskimi ścieżkami dla jednośladów. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, w budynkach Agory pracować będzie nawet 12 tys. osób. Projekt architektoniczny kompleksu powstał na deskach londyńskiej pracowni Make Architects oraz węgierskiego Finta Studio. W budynkach znajdzie się około 40 sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych, o łącznej powierzchni blisko 11 tys. mkw., z czego 6 tys. mkw. powstanie w ramach pierwszego etapu budowy. Okoliczne tereny zielone zajmą obszar równy piętnastu kortom tenisowym. Rozległy plac, od którego projekt czerpie swoją nazwę, zaplanowano w centralnej części kompleksu. – Zmianom ulegnie też bezpośrednie otoczenie Agory. W ramach projektu przebudujemy okoliczne ulice i skrzyżowania, docelowo obsadzając je również nową zielenią. Odnowimy też wyjście z najbliższej stacji metra, przystosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w ramach kompleksu powstanie przystanek autobusów dalekobieżnych obsługiwanych przez jednego z największych krajowych przewoźników – mówi Tamás János Szabó, główny architekt z Finta Studio. Ośmiokondygnacyjny budynek Agora Hub zaoferuje 34,5 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia i będzie gotowy już za rok. Wyróżnią go piętra biurowe, jedne z największych w Budapeszcie, o powierzchni do 4,5 tys. mkw. Zostanie tu otwarte m.in. centrum co-workingowe o nazwie Hubhub zarządzane przez HB Reavis. W pierwszym budynku kompleksu znajdzie się też 4,2 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej dla restauracji, kawiarni, sklepu spożywczego, apteki oraz innych usługodawców. Dodatkowo 900 mkw. zajmie centrum fitness. Projekt Agora powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM Outstanding, a także certyfikatu WELL Platinum – innowacyjnej metody oceny wpływu budynków na zdrowie i samopoczucie ich użytkowników. Realizacja kompleksu zakończy się do 2023 roku.

Gdański magnes

Natomiast w Polsce HB Reavis poinformował, że trzy międzynarodowe firmy wynajęły powierzchnię w Gdański Business Center, kompleksie biurowym, który wybudował w warszawskim Śródmieściu. Do GBC wprowadził się polski oddział spółki Elekta. Firma o szwedzkim rodowodzie specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych urządzeń i systemów wspierających leczenie nowotworów i chorób mózgu. Elekta oraz centrum usług wspólnych Elekta Business Services zajmuje biuro o powierzchni 1,8 tys. mkw. W transakcji najemcę wspierał Colliers International. Swoją siedzibę w GBC powiększyła też firma badawcza Nielsen, która dobrała ponad 2 tys. mkw. i zajmuje teraz łącznie ponad 6,6 tys. mkw. w budynkach C i D. Klientowi doradzała firma Knight Frank. W połowie roku do GBC przeniesie swoje biuro również Euronet Polska. Najemca, który zarządza ¼ bankomatów w kraju zajmie na pograniczu warszawskiego Śródmieścia i Żoliborza prawie 3,4 tys. mkw. W procesie poszukiwania i wyboru nowej siedziby Euronet reprezentowali doradcy z firmy Cushman & Wakefield. Euronet przeniesie się do nowej siedziby z biurowca Senator przy ul. Bielańskiej 12.

JLL i CBRE pomogli

Firma Diebold Nixdorf wynajęła z kolei powierzchnię biurową w warszawskim kompleksie biurowym HB Reavis West Station II. Zajmie tam 9,7 tys. mkw. Producent bankomatów przeprowadzi się w okolice Dworca Zachodniego jesienią. – Diebold Nixdorf przez ostatnie dziesięć lat bardzo się rozrósł. Oprócz biura handlowego i centrali serwisowej powstały w Warszawie również centra usług wspólnych – Global Customer Care Center oraz EMEA Business Services. Od kilku lat chcieliśmy skonsolidować wszystkie te biura w jednej lokalizacji – mówi Mirosław Janik, prezes Diebold Nixdorf w Polsce. Docelowo w nowym biurze Diebold Nixdorf powstanie blisko tysiąc stanowisk roboczych. Będzie się tam mieścić zarówno biuro handlowe z centralą serwisową, jak i centra usług wspólnych. W wyborze biura Diebold Nixdorf doradzała międzynarodowa firma CBRE. AstraZeneca postanowiła natomiast przedłużyć i powiększyć umowę najmu powierzchni w biurowcu Postępu 14 w Warszawie. Do tej pory najemca, który przeprowadził się do budynku HB Reavis w 2015 roku, zajmował prawie 7 tys. mkw. Przy renegocjacjach AstraZeneca powiększyła swoje biuro o dodatkowe 6,2 tys. mkw. i będzie zajmowała w gmachu 13,1 tys. mkw. W negocjacjach najemcę reprezentowali eksperci z JLL. Dzięki najnowszej umowie biurowiec jest w 82 proc. wynajęty.

Kategorie