EN

Mieszkaniówka na pełnej prędkości

Rynek mieszkaniowy
POLSKA Rekordowe wyniki sprzedaży osiągnięte w czwartym kwartale i całym 2016 roku, a także ewidentnie tracący impet (i środki) program Mieszkanie dla Młodych – przede wszystkim te wydarzenia spowodowały, że niektórzy eksperci rynku mieszkaniowego zapowiadali hamowanie rynku w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. A teraz czują się nieswojo, bo minął marzec, który przyniósł kolejne rekordy, i rynek ani myśli zwalniać. Jak co kwartał publikujemy zestawienie wyników sprzedaży przesłanych przez największych graczy rynku.

Pierwsza trójka

Rekordzistą pierwszego kwartału tego roku został Robyg, który zakontraktował 937 lokali netto w Warszawie i Gdańsku. W porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku 2016 spółka zanotowała blisko 30-procentowy wzrost i szacuje, że w 2017 roku jej kontraktacja osiągnie poziom 3,3 tys. lokali. – Wynik pierwszego kwartału to sygnał, że na polskim rynku mieszkaniowym nadal istnieje duży deficyt lokali mieszkaniowych. W minionym roku w sześciu największych aglomeracjach pojawiło się w sprzedaży 65 tys. nowych mieszkań, jednak w Polsce liczba lokali przypadających na jednego mieszkańca wciąż jest zdecydowanie niższa niż średnia dla krajów UE – komentuje Oscar Kazanelson, przewodniczący Rady Nadzorczej Robyga. Niewiele mniej mieszkań zakontraktował w tym okresie Murapol – podpisano 814 umów (701 w analogicznym okresie 2016 roku). To rekordowy wynik wypracowany w pierwszym kwartale i jedna z najlepszych kwartalnych sprzedaży netto holdingu w całej jego 16-letniej historii. Najwięcej umów (225) deweloper podpisał we Wrocławiu, na dalszych miejscach są Kraków (154) i Warszawa (115). – To tym bardziej satysfakcjonujące, że tegoroczny wynik bazował na ubiegłorocznej ofercie – mówi Michał Sapota, prezes zarządu Murapol. W tym roku Grupa Murapol zamierza wprowadzić do sprzedaży ponad 4,3 tys. lokali mieszkalnych, w tym mieszkania w pierwszej inwestycji zagranicznej – w Berlinie. Minimalnie niższy wynik osiągnął Dom Development – według wyników za pierwszy kwartał sprzedaż netto dewelopera wyniosła 806 lokali, co oznacza wzrost o 31 proc. rok do roku i jest najlepszym wynikiem w historii spółki odnotowanym w pierwszym kwartale. Około 34 proc. zakupów dokonali klienci „gotówkowi”. Deweloper spodziewa się, że te wyniki zapowiadają na cały rok sprzedaż wyższą niż w roku 2016.

Inni też biją rekordy

Kolejne miejsce w rywalizacji zajął Atal, który w pierwszym kwartale 2017 roku sprzedał 676 lokali, co oznacza wzrost o 34 proc. rok do roku. W marcu sprzedaż wyniosła 269 lokali, co jest najlepszym miesięcznym rezultatem w historii spółki. W tym roku deweloper zamierza pobić swój ubiegłoroczny rekord kontraktacji, który wyniósł 2436 lokali. Od początku roku do oferty trafiło sześć projektów deweloperskich – w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie – w ofercie znalazło się 730 nowych lokali. Z kolei wrocławski Archicom poprawił wynik kwartalny z poprzedniego roku o 70 proc., sprzedając w pierwszych trzech miesiącach tego roku 366 mieszkań, osiągając tym samym najwyższą kwartalną sprzedaż w swojej historii. – To wynik o prawie 100 lokali lepszy od rekordowego do tej pory trzeciego kwartału 2016 roku – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes zarządu firmy Archicom. Spółka ma w swojej ofercie ponad 1,3 tys. mieszkań w kilkunastu projektach we Wrocławiu, w tym roku deweloper zamierza rozpocząć budowę pierwszego osiedla w Krakowie. Polnord sprzedał w pierwszym kwartale tego roku 335 lokali netto, co jest najwyższym wynikiem w historii spółki i oznacza wzrost na poziomie 21 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku (dane ważone udziałami w poszczególnych spółkach grupy). Na osiągnięte wyniki największy wpływ miała sprzedaż w Warszawie, Trójmieście oraz Szczecinie. Celem spółki jest roczna sprzedaż na poziomie 1,5 tys. lokali najpóźniej w 2019 roku. W bieżącym roku Polnord planuje uruchomienie jedenastu inwestycji w Warszawie, Trójmieście, Olsztynie, Szczecinie, Wrocławiu oraz Łodzi, które wprowadzą do oferty około 1450 lokali. Rekordowy wynik kwartalny odnotował także warszawski deweloper Victoria Dom – sprzedał 261 mieszkań, czyli dwa razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. – Bardzo dobrze oceniamy także perspektywy na kolejne okresy – komentuje Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom. Zarząd spółki podtrzymuje swoje założenia osiągnięcia w skali roku sprzedaży na poziomie 700 lokali. Niemal identycznym wynikiem (260 lokali) zakończył sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku Ronson Development – to o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2016. Był to także najlepszy pierwszy kwartał roku w historii spółki. W tym roku deweloper zamierza wprowadzić do sprzedaży łącznie ponad 1 tys. lokali w ramach siedmiu inwestycji.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia