EN

Origin buduje pierwszy dom senioralny

Hotele
POLSKA Origin Polska buduje dom senioralny w Otwocku Soplicowie. Spółka szuka także następnych lokalizacji, również pod obiekty wielofunkcyjne. Obiekt Origin MemoryCare w Otwocku będzie przeznaczony dla osób z demencją, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera. Ma być otwarty w połowie 2018 roku.

Generalnym wykonaniem obiektu zajmie się IDS-Bud. – Jest to najbardziej wymagający i trudny sektor usług, a jednocześnie w Polsce najbardziej zaniedbany – uważa Krzysztof Jacuński, dyrektor zarządzający spółki Origin Polska, której partnerem jest kanadyjska firma Origin Active Lifestyle Communities, specjalizująca się w projektowaniu, budowie i prowadzeniu domów opieki dla seniorów. Powierzchnia całkowita obiektu to 8,2 tys. mkw. W domu znajdzie się 131 miejsc na pobyty całodobowe. Powierzchnia działki, na której powstanie inwestycja, to 11,7 tys. mkw., z czego około 5 tys. mkw. stanowić będzie prywatny park, którego projekt właśnie powstaje. Koncepcja architektoniczna została opracowana we współpracy między Krzysztofem Jacuńskim a biurem projektowym Arco w Gdyni, projekt wykonawczy został zrealizowany przez biuro architektoniczne Modulor-Architekci z Wrocławia. Istniejący budynek, który stoi na działce, włączono do nowego obiektu tak, aby wyeksponować lokalną architekturę Otwocka. Obecnie powstaje projekt wnętrz oraz elementów elewacji, gdzie planuje się wykorzystać historyczny styl, tzw. Świdermajer, według którego budowano kiedyś stary Otwock. Wizualizacje będą dostępne za kilka miesięcy, obiecuje nam inwestor.

Pod dobrą opieką

Origin MemoryCare będzie obiektem opieki przeznaczonym dla osób ze wszelkimi problemami demencyjnymi, oferującym rehabilitację poudarową i specjalistyczną opiekę dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera we wszystkich stadiach choroby. Został zaprojektowany i będzie wyposażony zgodnie z zasadami architektury terapeutycznej, podkreśla inwestor. Dom senioralny zaoferuje 130 miejsc na pobyty całodobowe oraz około 20 miejsc na pobyty dzienne. Dużą część obiektu stanowią powierzchnie wspólne, pomieszczenia rehabilitacji i terapii zajęciowych. – Bez względu na wiek i stopień niesamodzielności, chcemy dać naszym podopiecznym możliwość codziennego aktywnego życia oraz łatwego dostępu do terapii i rehabilitacji – powiedział nam Krzysztof Jacuński. – Pierwsze trzy lata po wejściu na rynek polski poświęciliśmy na gruntowne przygotowania. Dłużej niż planowaliśmy, ale tutejszy rynek usług senioralnych i związanych z nim usług B2B okazał się niezwykle słabo rozwinięty – przyznał dyrektor Origin Polska. – Dzisiaj jednak mamy dobry personel kierowniczy, gotowe standardy funkcjonowania, zaadaptowane z kanadyjskich na polskie, a co najważniejsze, uważamy, że dogłębnie poznaliśmy polski rynek senioralny. Mamy bardzo ambitne plany dotyczące wszystkich jego sektorów: od mieszkań serwisowanych, poprzez specjalistyczną rehabilitację, nowoczesną terapię zajęciową oraz usługi przeznaczone dla osób o zaawansowanym stopniu niesamodzielności, po opiekę paliatywną i hospicyjną – mówi Krzysztof Jacuński.

20 lat do nadrobienia

Według Origin Polska, rynek domów senioralnych to rynek niezwykle perspektywiczny o bardzo dużym potencjale wzrostu, nie tylko w Polsce. Jego rozwój związany jest ze zmianami w demografii Europy i Ameryki Północnej. W wiek emerytalny wchodzi bowiem pokolenie tzw. „baby boomers”. Jak tłumaczy Krzysztof Jacuński, to grupa licząca prawie 80 mln osób w USA i Kanadzie oraz ponad 60 mln osób w Europie, które już są lub niedługo będą na emeryturze. – Jest to najliczniejsza w historii „migracja” z wieku produkcyjnego do poprodukcyjnego, której skutki odczujemy wszyscy, bez względu na wiek. Baby boomers nie tylko będą żyli dłużej niż ich rodzice, ale też mają większe potrzeby, wymagania i oczekiwania od życia. Dlatego też w ostatnim okresie w Ameryce Północnej, gdzie fala narodzin baby boomers zaczęła się o kilka lat wcześniej niż w Europie, zwielokrotniły się inwestycje związane z budową nowych obiektów senioralnych przy jednoczesnej likwidacji przestarzałych powstałych w poprzednich dekadach, które zupełnie nie spełniają oczekiwań najnowszej fali emerytów. Origin w Kanadzie ma olbrzymie doświadczenie w tym zmieniającym się rynku, które Origin Polska chce wykorzystać w naszym kraju – dodał dyrektor firmy. Zgodnie z oceną ekspertów Origin Active Lifestyle Communities z Kanady, którzy odwiedzili Polskę w ciągu ostatnich trzech lat, rynek polski jest na etapie, na jakim kanadyjski znajdował się 20-25 lat temu. Rynek usług senioralnych dzieli się na trzy podstawowe sektory, wyznaczone przez stopień niezdolności pacjenta do samodzielnego życia. Według terminologii angielskiej: IL – oznacza życie samodzielne, AL – życie z ograniczoną asystą, LTC – stan wymagający obiektu typu ZOL.


Kategorie