EN

Miasto obiecane

Wydarzenia
11 kwietnia odbyła się druga edycja konferencji Łódź Rediscover zorganizowana wspólnie przez miasto Łódź oraz Eurobuild Conferences. W wydarzeniu, które miało miejsce w hotelu Andel’s by Vienna House Lódź, wzięło udział ponad 100 gości

Byli wśród nich przedstawiciele inwestorów, deweloperów i najemców powierzchni biurowych. Konferencję otworzyło przemówienie Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi. – Miasta nie rywalizują dziś o inwestycje, lecz o ręce do pracy. To właśnie jakość życia determinuje to, z jakim miastem chcemy związać naszą przyszłość. Na to stawiamy w Łodzi. Jeśli was tu jeszcze nie ma – to powinniście tu być – zachęcała prezydent miasta, w którym coraz więcej firm lokuje swoje centra usług. I to właśnie im poświęcony był pierwszy panel dyskusyjny. – Łódź cechuje bardzo duża skala pojedynczych transakcji najmu. Każda nasza następna inwestycja jest coraz większa. Nie martwi nas konkurencja, ponieważ daje to więcej opcji wyboru najemcom – mówiła Magdalena Reńska, dyrektor regionalny leasingu, Skanska Property Poland. Inwestorzy nie pojawialiby się, gdyby nie aktywna postawa miejscowego magistratu. – Dynamika rozwoju Łodzi wynika z tego, że zaczęliśmy wykorzystywać niezagospodarowany do tej pory potencjał: lokalizacyjny, historyczny, gospodarczy i ludzki. Nasza strategia jest prosta – bardzo aktywnie zabiegamy o inwestorów, pracodawców i pracowników. Staramy się w możliwie największym stopniu wykorzystywać nieeksploatowane aktywa Łodzi – przekonywał Adam Pustelnik – dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.

To jednak nie wszystkie „asy w rękawie”, którymi miasto przyciąga biznes. – Zmienił się wizerunek Łodzi. Jest obecna na największych wydarzeniach branżowych, ma świetne wskaźniki, np. zaledwie 6 proc. pustostanów. Uznaliśmy więc, że to okazja, by postawić na inwestycję przy ul. Piotrkowskiej – tłumaczyła Justyna Drużyńska-Krystosiak, MRICS, director of office operations, Master Management Group. Na rozkwicie inwestycji korzystają nawet ci, którzy mieli ciężkie początki i doceniają zmiany, jakie nastąpiły w tym mieście. – Wierzymy, że trend korzystny jest długofalowy. GTC obecne jest w Łodzi od 2008 roku. Nie zawsze było tak dobrze, ale teraz sytuacja jest świetna. Jesteśmy beneficjentem rozkwitu miasta. Rynek łódzki osiąga dojrzałość i dzięki temu robi się bardziej stabilny. Łódź goni inne miasta i w 2018 ma szansę być nie szóstym, ale nawet czwartym największym rynkiem w Polsce – prognozował Grzegorz Boczek, key accounts office leasing manager, Globe Trade Centre (GTC). Aby rynek łódzki stał się pełnoprawnym uczestnikiem nieruchomościowej gry, do miasta muszą się przekonać inwestorzy, którzy kupują budynki. Kilku z nich udało się już przyciągnąć, ale jest jeszcze trochę do zrobienia. – Nie było łatwo sprzedać Forum 76. To dopiero początek rynku inwestycyjnego. Kilka budynków wprawdzie znalazło nabywców, ale można je zliczyć na palcach jednej ręki. Przekonanie inwestorów do tego, że Łódź jest dobrym rynkiem inwestycyjnym trochę trwa – zwróciła uwagę Anna Celichowska, członek zarządu, dyrektor ds. komercjalizacji, Virako. Paneliści konferencji podkreślali też, że Łódź jest nie tylko dobrym miejscem do pracy i robienia biznesu, ale również świetną lokalizacją do mieszkania. – Miasto się zmienia, robi się wygodne do życia. Wielkim atutem jest przestrzeń i ludzie, którzy ją kreują. To oni tworzą te miejsca – jest w nich energia i zapał. To odróżnia Łódź od innych miast w Polsce – podkreślił Michał Styś, dyrektor zarządzający, OPG Property Professionals.

Łódź Rediscover to jednak nie tylko konferencja, dyskusje, panele i wystąpienia. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć miasto na własne oczy i przekonać się, czy słowa, które padły podczas konferencji odzwierciedlają rzeczywistość. W programie była wizyta w EC1 wraz z prezentacją Nowego Centrum Łodzi, a także zwiedzanie miasta wraz z przystankiem w Off Piotrkowska. Po krótkiej przerwie na odpoczynek na uczestników czekał ostatni punkt programu – kolacja i zabawa do późnej nocy w Before Food Market przy ul. Piotrkowskiej. Mimo napiętego grafiku wydarzeń i mnóstwa przyswojonych informacji nie mamy wątpliwości, że Łódź nie zdradziła przed nami wszystkich tajemnic. Ale to nie szkodzi. Za rok będzie kolejna szansa, by odkryć to miasto na nowo. Już teraz zapraszamy.

Kategorie