EN

Rosną perły w koronie

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA Atrium Poland wprowadza w życie plany rozbudowy swoich kluczowych centrów handlowych w Polsce. Trwają prace we wszystkich trzech warszawskich obiektach spółki: Atrium Reduta, Atrium Targówek i Atrium Promenada, a za rok czeka nas potrójne „grand opening”. Obecnie portfolio Atrium w Polsce składa się z 21 różnorodnych obiektów o średniej powierzchni 25 tys. mkw. Spółka zamierza jednak zrewidować swoją filozofię oraz stan posiadania – będzie stopniowo sprzedawać mniejsze centra handlowe i inwestować pozyskane środki w duże obiekty.

Docelowo w polskim portfelu Atrium pozostanie mniej niż 10 centrów handlowych, choć ich średnia powierzchnia wzrośnie do 50 tys. mkw. – Nasze stołeczne centra stanowią obecnie jedną trzecią wartości aktywów polskiego portfolio, natomiast w przyszłości wartość ta wzrośnie do ponad 50 proc. – zapowiada Scott Dwyer, dyrektor operacyjny Grupy Atrium i prezes spółki Atrium Poland Real Estate Management w Polsce. – Stolicę Polski charakteryzuje bardzo zachęcający profil demograficzny i długoterminowy potencjał wzrostu. Jest to jedno z nielicznych miast w Europie z perspektywą rozwoju w ciągu najbliższych 20 lat – dodaje.

W sierpniu tego roku ruszyły prace powiększające powierzchnię Atrium Reduta o 5,8 tys. mkw., ich wynikiem będzie m.in. repozycjonowanie obiektu. Zmianie ulegnie układ przestrzenny, wystrój i oferta, które będą wspierać miejski styl spędzania czasu. Prace budowlane są realizowane we współpracy ze spółką Carrefour, współwłaścicielem obiektu. – Świadomi konsumenci, czyli znakomita większość klientów Atrium Reduta, oczekują od nowoczesnego centrum handlowego czegoś więcej niż tylko ciekawej oferty handlowej. Chcemy, by Reduta stała się także miejscem spędzania wolnego czasu, co zamierzamy osiągnąć przez poszerzenie oferty rozrywkowo-rekreacyjnej, stworzenie nowej strefy restauracyjnej w nowoczesnej odsłonie, a także zapewnienie wyjątkowego klimatu dla spotkań i relaksu – wylicza Jarosław Szerfenberg, head of development Atrium Poland. W sierpniu rozpoczął się pierwszy etap rozbudowy. W jego efekcie powierzchnia centrum powiększy się o niemal 2,7 tys. mkw., które zajmie jeden ze strategicznych najemców – sześciosalowy multipleks Cinema3D, pierwsze w Warszawie kino tej sieci, wyposażone w ultranowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. cyfrowe projektory zapewniające obraz w jakości 4K oraz projekcje trójwymiarowe w systemie DepthQ 3D. W ramach pierwszego etapu modernizacji powstanie też nowy klub fitness, który zajmie 1,7 tys. mkw. Zmiany obejmą także tenant mix, który skoncentrowany będzie na damskiej i męskiej ofercie modowej. Rozbudowa Atrium Reduta zakończy się w czwartym kwartale 2018 roku. Generalnym wykonawcą fazy obejmującej strefę kinową i fitness jest CFE Polska.

Rosną najemcy, rośnie obiekt

W tym samym czasie, po zakończonej rozbudowie i modernizacji wnętrz, nastąpi otwarcie Atrium Targówek. Przebudowa centrum rozpoczęła się w październiku 2017 roku, a w jej wyniku obiekt powiększy się o 8,6 tys. mkw. powierzchni. – Zwiększenia powierzchni centrum oczekują nasi kluczowi najemcy modowi, dla których obecne lokale w Atrium Targówek stały się za małe – mówi Scott Dwyer. – Zamierzamy przygotować dla nich lokale o dużo większej powierzchni w nowej części centrum, gdzie będą mogli otworzyć swoje flagowe salony w najnowszych konceptach merchandisingowych. Zmodernizowana zostanie także istniejąca część centrum, ponadto urośnie strefa gastronomiczna. W efekcie Atrium Targówek będzie liczyć 60 tys. mkw. powierzchni z możliwością dalszej rozbudowy. Na Targówku zakończyła się pierwsza część rozbudowy, w efekcie której na poziomie +3 powstał nowy parking dla klientów.

Największy rozmach cechuje jednak rozbudowę Atrium Promenada, która trwa od 2015 roku, odbywa się w kilku etapach i do 2020 roku ma podwoić powierzchnię centrum do 90 tys. mkw. Dzięki pierwszemu etapowi rozbudowy, zakończonemu w październiku 2016 roku, centrum zyskało 7,6 tys. mkw. powierzchni najmu, na których swoje salony otworzyły marki Mac, Tous, Etam i Rossmann. – Etap, nad którym pracujemy obecnie, a który zostanie zakończony w październiku 2018 roku, to renowacja i przebudowa istniejącej części pasażu głównego centrum, w wyniku czego powstanie dodatkowe 13 tys. mkw. powierzchni najmu brutto – podaje Scott Dwyer. Spółka nie zapomina także o obiektach poza stolicą – w najbliższym czasie rozpocznie się rozbudowa białostockiego Atrium Biała, w kolejce czeka toruńskie Atrium Copernicus. Wartość wszystkich inwestycji spółki w Polsce wyniesie około 300 mln euro. Powierzchnia najmu obiektów urośnie łącznie o około 70 tys. mkw.

Wydanie 11 (225) listopad 2017

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie