EN

Atrakcyjny dwudziestoletni

Temat numeru
Kompleks biurowy Adgar Park West w Warszawie wygrał z najnowocześniejszymi biurowcami w kraju. Najemcy wybrali go najlepszym budynkiem biurowym 2017 roku. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pierwszy gmach kompleksu powstał już w połowie lat 90. XX wieku

Adgar Park West jest jak wino – im starszy, tym lepszy. Tak przynajmniej zdają się o nim myśleć najemcy, którzy w 14 z 30 kategorii uznali, że bije na głowę inne projekty biurowe. Najemcy zwycięskiego kompleksu szczególnie docenili: jakość wykończenia, systemy wentylacyjne, poziom i wysokość opłat serwisowych, wielkość parkingu dla aut i liczbę miejsc dla rowerów, wysoką jakość nowoczesnej infrastruktury technologicznej. Niemal 80 proc. najemców znów wybrałoby Adgar Park West, gdyby poszukiwali obecnie powierzchni pod najem. – Nagrodę dedykuję najemcom, ponieważ doceniają to, co robimy, wybierają nas i pozostają z nami. I oczywiście naszym pracownikom, którzy są najcenniejszym zasobem Adgara – mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar Poland.

Dobre początki

Historia tego kompleksu (na początku o nazwie Ochota Office Park) zaczęła się w grudniu 1994 roku, kiedy to Mahler Project International rozpoczął przy Al. Jerozolimskich 181 budowę pierwszego – sześciopiętrowego biurowca, który po 14 miesiącach był gotowy. W 1996 roku wystartowała budowa drugiej fazy przedsięwzięcia, popyt na nowe biura był w Warszawie taki, że deweloper, zanim jeszcze zakończył budowę drugiego etapu, wystartował z trzecim biurowcem. Przez kilkanaście kolejnych lat najemcami kompleksu byli m.in.: Ecco Shoes Poland, Stratec Medical Poland, Schüco International Polska, PKE Polska, Athletic International, Payroll Center, THK Europe, eServGlobal SAS, T-Mobile czy Axel Springer.

Pod skrzydłami Adgara

Lata upływały jednak nieubłaganie i trzeba było znaleźć nowy pomysł na ochockie biurowce. Zaświtał on w głowie Eyala Litwina, dyrektora generalnego Adgar Poland, który przejął kompleks w 2013 roku. Już jesienią tego samego roku ogłosił on plany przebudowy. Latem 2014 roku rozpoczęła się natomiast właściwa faza modernizacji. Zaplanowano nową elewację na trzech budynkach kompleksu, zmiany wystroju wnętrz (zwłaszcza holi i części parterowej) oraz nowe funkcje: w biurowcu A powstała zewnętrzna, wysoka na 18 m, przeszklona promenada, która unowocześniła bryłę budynku. Zaprojektowano też zupełnie nową funkcję – część sportową, a wokół kompleksu przygotowano 900-metrową ścieżkę do biegania. Także systemy działające w parku biznesowym, tzn. system oświetlenia, bezpieczeństwa, BMS, klimatyzacji, dostosowano do współczesnych wymagań. Za projekt modernizacji odpowiadała pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. Przebudowa została ukończona w ciągu 136 dni i na początku grudnia 2014 roku Adgar Park West zaświecił nowym blaskiem – dosłownie, ponieważ bieżnia okalająca biurowce świeci w ciemności. – Projektujemy i działamy z perspektywy ludzi, dbamy i doceniamy. Jesteśmy nie tylko deweloperem i inwestorem, ale zarządzamy również wszystkimi naszymi budynkami i dlatego nawiązujemy długotrwałe relacje z naszymi najemcami – zapewnia Eyal Litwin. – Jesteśmy bardzo blisko naszych klientów, uważnie ich słuchamy i odpowiadamy na ich potrzeby, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, takie jak współtworzenie przestrzeni roboczej Brain Embassy lub naszego nowego modelu dzierżawy biurowej o nazwie Be Yourself – elastyczne rozwiązanie dla firm, które wolą zachować swój własny sposób pracy – dodaje szef polskiego Adgara.

Postawili na rozwój

Adgar Park West jest obecnie siedzibą m.in. Brain Embassy (która oferuje startupom, małym i średnim firmom, freelancerom i korporacjom łącznie ponad 3 tys. mkw.), Vorwerk Polska, Logitech czy Calypso Fitness Club.

Najemcy oprócz biur mają do swojej dyspozycji centra konferencyjne, kreatywne przestrzenie do pracy typu co-creating oraz szeroką gamę udogodnień, jakie oferuje strefa sportu i rekreacji AdgarFit. Są to m.in. kluby fitness, przedszkola, kawiarnie, restauracje, bezpłatne wypożyczalnie rowerów, zabezpieczone rowerownie, stacje napraw rowerów, prysznice, carpooling. Strefa AdgarFit zajmuje łącznie około 6 tys. mkw. powierzchni oraz ścieżkę do biegania. Pod jednym dachem można skorzystać z klubu fitness i oferty profesjonalnych sklepów z urządzeniami i akcesoriami sportowymi. Dla najemców dostępna jest również usługa Adgar Bikes – wypożyczalnia rowerów BMW, dostępnych bezpłatnie przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Na dodatkowe udogodnienia zwracają uwagę najemcy. – Dodatkową zaletą lokalizacji biura w Adgar Park West są także liczne udogodnienia, oferowane na miejscu, takie jak m.in.: centrum konferencyjne, klub fitness czy przestrzeń typu co-creating – uważa Małgorzata Winiarska, kierownik ds. administracyjnych Vorwerk Polska, firmy, która we wrześniu 2017 roku otworzyła swoje trzecie biuro w Warszawie właśnie przy Al. Jerozolimskich.

Dzięki lokalizacji kompleks zapewnia dostęp do komunikacji miejskiej i całkiem dobre połączenia z innymi dzielnicami miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się centra handlowe Blue City i CH Reduta, które oferują wybór restauracji i kawiarni. Umożliwiają dokonanie zakupów w pobliżu biura bezpośrednio po wyjściu z pracy, co pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach. W pobliżu znajduje się także Park Szczęśliwicki z bazą dla rekreacji oraz uprawiania różnego rodzaju sportów, m.in. biegania, jazdy na rolkach, narciarstwa, pływania czy gry w koszykówkę.

Adgar Park West
• Data otwarcia: luty 1996 roku (pierwszy etap)
• Powierzchnia użytkowa: 43 tys. mkw.
• Liczba budynków: 3
• Liczba miejsc parkingowych: 1,1 tys.
• Wybrani najemcy: Brain Embassy, Vorwerk Polska, Calypso Fitness Club, Fitshop, CoCoNet, Beckman Coulter, Franke, Logitech, Ala Ma Kota
• Właściciel: Adgar Poland
• Zarządca: Adgar Poland
• Architekt przebudowy: Hermanowicz Rewski Architekci
• Lokalizacja: Aleje Jerozolimskie 181, Warszawa

Wydanie 1 (227) styczeń 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie