EN

Zaszczyt i zobowiązanie

Temat numeru
Filip Kryłowicz, dyrektor warszawskiej Arkadii, został menedżerem roku centrum handlowego w konkursie Eurobuild Awards 2017. W badaniu najemców, przeprowadzonym przez Millward Brown, okazał się bezkonkurencyjny

Jak się Pan czuje jako najlepszy menedżer centrum handlowego w Polsce?

Jestem ogromnie zaskoczony tym wyróżnieniem. Bardzo dziękuję najemcom w imieniu swoim i całego zespołu Arkadii. Otrzymanie tej nagrody to zaszczyt, ale również duże zobowiązanie.

Co jest, według Pana, kluczem do sukcesu?

Każdy sukces związany jest z codzienną pracą, która w pewnym momencie zostaje doceniona przez innych. Jako dyrektor staram się być dostępny dla najemców i otwarty na ich sugestie w każdej kwestii. Zawsze reagować jak najszybciej na ich potrzeby.

Jakie aspekty uważa Pan za najważniejsze w swojej pracy?

Przede wszystkim jest to bezpośredni kontakt z bardzo ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W tej relacji niezbędna jest uczciwość i otwartość. Ważne, by zawsze okazywać szacunek wobec każdego partnera.

Co w tej pracy przynosi najwięcej satysfakcji?

Zależy mi na tym, by w każdej sytuacji znaleźć pozytywne rozwiązanie problemu. Wyznaję zasadę, że warto cieszyć się nie tylko z dużych sukcesów, ale także z tych małych. Myślę, że najemcy doceniają to, że zespół Arkadii reaguje na ich potrzeby najszybciej, jak to jest możliwe. Ta nagroda jest potwierdzeniem, że po prostu wykonujemy naszą pracę dobrze.

A co jest największym wyzwaniem?

Zarządzanie jednym z największych obiektów handlowych w kraju, który odwiedza ogromna liczba klientów, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Staramy się stale zapewniać równowagę między oczekiwaniami najemców a wymaganiami klientów, które są coraz bardziej znaczące.

Obserwuje Pan rynek handlowy od wielu lat. Czego powinniśmy się spodziewać w polskiej branży handlowej w nadchodzącym czasie?

Już teraz możemy zauważyć wzrost konkurencji na rynku centrów handlowych. Ma to jednak także dobre strony, ponieważ w związku z tym już wyraźnie widoczny jest wzrost jakości w obiektach handlowych. Galerie stały się nie tylko miejscem zakupów dla klientów. Nasi goście oczekują znacznego poszerzenia funkcji rozrywkowych, co znajduje odzwierciedlenie we wszystkich badaniach. Jednocześnie ważna jest dla nich możliwość zrelaksowania się i spotkania ze znajomymi w dobrej restauracji, dlatego też zdecydowaliśmy się na powiększenie oferty Arkadii o nową strefę Grand Kitchen oferującą menu z różnych zakątków świata. Staramy się też wciąż rozwijać ofertę naszych usług. Arkadia ma do dyspozycji klientów liczne strefy wypoczynku, bezpłatne porady stylistów czy usługę concierge, czyli wszystko to, co powinno oferować centrum z czterogwiazdkowym znakiem jakości.

Wydanie 1 (227) styczeń 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie