EN

Kraków pełen Atutów

Wydarzenia
W budynku krakowskiego magistratu odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi rynku centrów usług wspólnych połączona z ogłoszeniem wyników pierwszej edycji plebiscytu Atut Krakowa, który wyłonił najlepsze inwestycje biurowe w mieście

Podczas wydarzenia odbyło się ósme doroczne zgromadzenie stowarzyszenia Aspire, które reprezentuje firmy z sektora IT i zaawansowanych usług biznesowych. Następnie zaprezentowano Roczny Raport Komisji Prawnej Aspire 2017, w którym pod lupę wzięto polskie środowisko prawne ze szczególnym uwzględnieniem szans i zagrożeń dla rozwoju sektora technologii i usług biznesowych. Podczas wydarzenia dyskutowano też o jednym z podstawowych atutów miasta – bez którego żaden ośrodek nie mógłby liczyć na przyciągnięcie nowych inwestycji – jakim są ludzie. Kraków w tym wypadku ma się czym poszczycić. Rocznie kształci się w nim ponad 170 tys. osób, z czego niemal jedna piąta to studenci kierunków inżynieryjno-technicznych.

Dzięki dobrze wykształconym kadrom, nowym inwestycjom w infrastrukturę oraz zainteresowaniu zarówno międzynarodowych korporacji, jak i rodzimych firm, Kraków jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków powierzchni biurowej. W tym roku zasoby powierzchni dla białych kołnierzyków przekroczyły 1 mln mkw. Wysoka podaż biur i silny apetyt ze strony najemców sprzyja rozwojowi gospodarczemu i rynku pracy, a w 160 krakowskich centrach usług pracuje około 60 tys. osób.

Podczas panelu dyskusyjnego „Milion i co dalej?” Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Krakowa, zapowiedział, że miasto będzie kontynuowało proinwestycyjną politykę. – Jestem przekonany, że pozytywny trend rozwoju miasta się utrzyma – przekonywał.

O tym, że dobra passa Krakowa będzie trwała, przekonani są również eksperci z rynku nieruchomości, zaznaczają jednak, że rynek ciągle się zmienia. – Szalenie istotne jest to, jak biuro wygląda i co może zaoferować pracownikowi. Coraz większe jest więc przywiązanie do designu i rozwiązań wspomagających komfort pracy. Deweloperzy to rozumieją i podążają za tym trendem – uważa Anna Galicka-Bieda, dyrektor regionalny w Krakowie, Colliers International. Włodzimierz Jędruszak, dyrektor Fisheye Properties, dodał, że wraz z rosnącymi wymaganiami ze strony najemców wzrasta jakość budynków oferowanych przez deweloperów. – To wynik wzrastającej konkurencyjności. Na rynku jest i buduje się taka ilość powierzchni biurowej, że jako deweloper musimy zaoferować coś, co różni się od propozycji naszej konkurencji – mówiła Marta Wybrańska, dyrektor ds. najmu w Avestus Real Estate. Dodała również, że firma przygotowuje się do uruchomienia kolejnego dużego projektu biurowego w Krakowie, w okolicy zakończonego niedawno kompleksu Enterprise Park.

Kraków rywalizuje o nowe firmy nie tylko z innymi miastami w Polsce, ale i w całej Europie, a nawet poza naszym kontynentem. Aby liczyć na sukces, musi spełnić wyśrubowane wymagania korporacji. – W zależności od profilu firm ich potrzeby są różne, ale najczęściej pojawiają się: elastyczność, termin dostarczenia powierzchni, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, konkurencyjne koszty i atrakcyjne otoczenie budynku – wyliczyła jednym tchem Monika Sułdecka-Karaś, partner i dyrektor regionalny w firmie Knight Frank.

Szczególny nacisk miasto kładzie też na zabudowę obszarów poza ścisłym centrum. Najważniejsze z nich to teren Nowej Huty i okolice lotniska na Balicach. W tej ostatniej lokalizacji wielką inwestycję biurową przygotowuje grupa Pawo. – Dysponujemy 22 hektarami terenu, na których powstanie Airport City Cracow. Zakładamy zabudowę biurową o szacowanej powierzchni około 260 tys. mkw. – zapowiedział Radosław Jurek, prezes Pawo.

Po części konferencyjnej odbyła się gala wręczenia nagród w pierwszej edycji plebiscytu Atut Krakowa. Zwycięzcą kategorii „Ekologiczny obiekt biurowy” został budynek F znajdujący się w kompleksie B4B Bonarka for Business. Jego deweloperem jest firma TriGranit. Laur w kategorii „Przyjazny użytkownikowi obiekt biurowy” powędrował z kolei do biurowca Axis, który wybudowała firma Skanska Property Poland. „Najciekawszym budynkiem biurowym” okazał się natomiast budynek B kompleksu Equal Business Park, którego deweloperem jest Cavatina. Gmach ten uzyskał też Grand Prix, którą przyznali uczestnicy wydarzenia.

Plebiscyt Atut Krakowa został ogłoszony we współpracy z Miastem Kraków, a jego organizację powierzono Eurobuild Conferences.

Kategorie