EN

Gorąca zima Panattoni

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
POLSKA Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowo powstająca inwestycja Panattoni Park Białystok, o powierzchni 40,6 tys. mkw. składać się będzie z trzech budynków liczących kolejno: 3,8 tys. mkw., 22,3 tys. mkw. i 14,5 tys. mkw.

Centrum logistyczne jest opracowane dla najemców reprezentujących różne branże – od logistyków po małą produkcję. Inwestycja została już wynajęta w połowie. Pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się do parku w lipcu 2018 roku. Panattoni Park Białystok, położony jest w granicach administracyjnych miasta Białystok, w pobliżu jego obwodnicy oraz 60 km od przejścia granicznego w Kuźnicy. Inwestycja zlokalizowana jest około 1 km od trasy E67 (droga S8), łączącej Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok.

Sprzedaż internetowa przyspiesza inwestycje

Panattoni zbuduje także centrum dystrybucji i obsługi sklepu internetowego sieci Smyk. Budynek o powierzchni 70 tys. mkw. powstanie na terenie Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi. Inwestycja wystartowała na początku stycznia i będzie realizowana w kilku etapach. Pierwszy z nich zakłada powstanie 26 tys. mkw. (magazyn: 25 tys. mkw., biura: 1 tys. mkw.). Ze względu na potencjalną opcję instalacji antresoli, magazyn będzie miał miejscowo wzmocnioną posadzkę o nośności do 7 T/mkw., a także zwiększony dopływ światła dziennego. Oddanie pierwszej fazy inwestycji przewidziano na czerwiec 2018 roku. – Dynamicznie rozwijająca się sprzedaż internetowa przyspieszyła naszą decyzję o nowym centrum logistycznym dla obsługi tego kanału. Prawie trzykrotnie większa niż obecnie powierzchnia pozwoli nam na zwiększenie liczby obsługiwanych klientów i procesowanych zleceń oraz na poszerzenie asortymentu i poprawę jego dostępności. W procesie decyzyjnym uwzględniliśmy potencjał rozwojowy obiektu, jego lokalizację, odległość od magazynu centralnego i hubów kurierów. Ważnym elementem była lokalizacja w granicach miasta Łodzi i istniejące połączenia komunikacyjne – mówi Michał Janikowski, dyrektor łańcucha dostaw grupy Smyk. W transakcji najmu pośredniczyła agencja doradcza JLL. Deweloper poinformował także o rozbudowie kompleksu Central European Logistics Hub przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi o 73,3 tys. mkw. Nowym najemcą największego centrum dystrybucyjnego dewelopera jest sieć Media Expert, która zajmie nowo wybudowaną powierzchnię. Łódzki najem to efekt wdrażanej przez Media Expert strategii konsolidacji mniejszych powierzchni magazynowych w centralny magazyn. Inwestycja podzielona zostanie na część magazynową, która zajmie 72 tys. mkw. i biurowo-socjalną o powierzchni 1,3 tys. mkw. Z nowego obiektu będzie realizowana dystrybucja zamówień dla sklepów internetowych, a także logistyka produktów do sieci sklepów stacjonarnych firmy. Obiekt zostanie poddany procesowi certyfikacji środowiskowej BREEAM. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na drugi kwartał tego roku. Inwestycja dla Media Expert powstanie w ramach Central European Logistics Hub – tworzonego przez nas największego w Polsce centrum dystrybucyjnego, niejako koncentratora nowoczesnej powierzchni magazynowej – mówi Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający w Panattoni Europe. – Jego pierwszym najemcą był BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, który zajął budynek o powierzchni blisko 80 tys. mkw., a już w czerwcu firma Smyk wprowadzi się do dedykowanego własnej sprzedaży internetowej obiektu, który docelowo zajmie 70 tys. mkw. – dodaje Marek Dobrzycki.

We dwóch raźniej

Deweloper porozumiał się także ze spółką Marvipol Development w sprawie wspólnej realizacji kolejnego projektu magazynowego. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie aglomeracji warszawskiej. – Zgodnie ze strategią rozwoju Marvipol Development, konsekwentnie zwiększamy skalę działalności w segmencie magazynowym, przy niezmiennie konserwatywnym podejściu do inwestycyjnego ryzyka. Wykorzystując dobrą koniunkturę na rynku, chcemy w 2018 roku ruszyć z realizacją projektów magazynowych z blisko 115 tys. mkw. powierzchni najmu wobec 235 tys. mkw. w pięciu projektach magazynowych, które obecnie są realizowane z naszym udziałem. Uruchomiony projekt w aglomeracji warszawskiej jest jednym z kilku, nad których uruchomieniem intensywnie pracujemy. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wystartujemy z kolejnymi inwestycjami. Zakładamy, że w 2018 roku segment magazynowy będzie miał istotny wpływ na wyniki finansowe spółki, dostarczając naszym akcjonariuszom inwestycyjnej satysfakcji – ocenia Mariusz Poławski, wiceprezes firmy Marvipol Development. Projekt w aglomeracji warszawskiej jest siódmym wspólnym przedsięwzięciem Marvipolu i Panattoni Development Europe. Obecnie Marvipol Development realizuje inwestycje mieszkaniowe z blisko 68 tys. mkw. PUM/PUU w budowie oraz jest zaangażowany w budowę i komercjalizację pięciu projektów magazynowych z 235 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.


Wydanie 3 (228) marzec 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie