EN

Pięć tysięcy pokojów

Hotele
POLSKA W 2018 roku w obiektach hotelowych przybędzie kilkanaście tysięcy miejsc noclegowych. Polski rynek hotelarski wciąż jest rynkiem rozwijającym się, choć liczy już ponad 2,7 tys. skategoryzowanych obiektów hotelowych, które oferują łącznie ponad 135 tys. pokojów. To wciąż niewiele w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej i liczbą pokojów hotelowych przypadających na mieszkańców danego państwa – podaje Walter Herz.

Jak zauważają eksperci Walter Herz, w Polsce nieustannie rośnie popyt na usługi hotelowe, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych. Według danych GUS liczba turystów korzystających z noclegów w obiektach hotelowych w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 roku wzrosła w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej o 1,5 mln, co stanowi wzrost na poziomie 6 proc.

Nowe łóżka

Warszawski rynek hotelowy w ciągu najbliższych trzech lat wzbogaci się o ponad 5 tys. pokojów. W stolicy wciąż jest miejsce dla nowych placówek wszystkich kategorii. Tej wiosny w Warszawie w miejscu Hotelu Europejskiego ma zostać oddany hotel Raffles, a także hotel Renaissance przy lotnisku Chopina, hotel Four Points by Sheraton na Służewcu Przemysłowym, Moxy Koneser na Pradze, Hampton by Hilton przy ulicy Postępu, Krakowska Residence, Ibis Styles przy ulicy Grzybowskiej – wylicza Walter Herz. W kolejnych latach w Warszawie otworzy się jeszcze m.in. Motel One w Śródmieściu, hotel Port Praski, hotel combo dwóch marek: Residence Inn i Moxy, kolejne hotele Ibis Styles, Holiday Inn przy Dworcu Zachodnim, Focus Hotel na Służewcu, hotel Puro Warszawa Centrum i hotel Autograph Collection na Starówce. Pod koniec przyszłego roku na Ursynowie ma zostać oddany również pierwszy hotel marki Staybridge Suites. W Gdańsku ruszyć ma niebawem hotel Ibis Budget w Jelitkowie, hotel Deo na Wyspie Spichrzów, Holiday Inn, Grano Residence, a także Hampton by Hilton na Starym Mieście i hotel w Dworze Uphagena. W okresie najbliższych dwóch lat w mieście przybędzie łącznie ponad tysiąc miejsc noclegowych. We Wrocławiu na 2019 rok planowany jest hotel MGallery by Sofitel i hotel Klasztor grupy Arche. W Krakowie ma zostać otwarty m.in. hotel Puro na Kazimierzu, hotel Radisson Red, hotel B&B Kraków Centrum, dwa butikowe hotele Ferreus i H15, a także Autograph Collection marki należącej do Marriott International. W tym roku rozpocznie się również budowa hotelu Best Western Balice Airport. W Poznaniu na ten rok przewidziane jest otwarcie Hampton by Hilton i Focus Hotel Poznań, a w przyszłym – hotelu Moxy przy lotnisku Ławica. Poza tym do sieci Best Western Hotels & Resorts dołączyć mają dwa nowo powstające poznańskie obiekty – Edison Park Hotel pod marką Premier Collection i hotel na Starym Rynku marki Sure Hotel. Jak zauważają eksperci Walter Herz, widoczne jest coraz większe zainteresowanie inwestorów i franczyzodawców mniejszymi ośrodkami miejskimi w Polsce, o czym świadczą np. hotel Hampton by Hilton w obiekcie Calisia One w rewitalizowanej fabryce fortepianów w Kaliszu, hotel Hampton by Hilton w Oświęcimiu, a także nowe obiekty w kurortach: Radisson Blu w Zakopanem oraz Hilton Garden Inn w Kołobrzegu. Eksperci Walter Herz zwracają uwagę, że w strukturze polskiej bazy hotelowej przeważają hotele indywidualne, których właścicielami są polskie firmy, zajmujące się samodzielnie ich prowadzeniem.

Hotele konkurencyjne wobec biurowców

Hotele w Polsce są także popularne wśród inwestorów. Rok 2017 przyniósł transakcje o wartości 350 mln euro i był to absolutny rekord zarówno w kontekście liczby, jak i wartości – podają autorzy raportu CBRE. Największe transakcje w Polsce w minionym roku obejmowały m.in. sprzedaż hoteli: Sheraton Grand Krakow, Radisson Blu Centrum Warszawa, Westin Warszawa, Hotel Sangate, czyli dawna Gromada przy ul. Żwirki Wigury w Warszawie, sprzedaż portfolio hoteli Warimpex w Polsce. CBRE prognozuje, że trend związany z inwestowaniem w nieruchomości hotelowe w Polsce utrzyma się. Wynika to z realizacji założeń co do dywersyfikacji portfela nieruchomości w funduszach inwestycyjnych oraz redukcji ryzyka poprzez inwestowanie tylko w jeden segment rynku nieruchomości. Stopy kapitalizacji w tzw. „prime locations” są porównywalne, a czasem konkurencyjne wobec rynku biurowego. W centrum Warszawy mówimy o poziomie około 5 proc. w przypadku dobrej, długoletniej umowy operatorskiej w formule najmu. – Z uwagi na specyfikę inwestorów, którzy aktywnie wchodzą na rynek hotelowy w Polsce, widzimy, że coraz większy odsetek umów operatorskich opiera się o umowy najmu – powiedziała Marta Abratowska-Janiec, starszy konsultant w CBRE Hotels Limited. W grupie najaktywniejszych inwestorów są niemieckie fundusze inwestycyjne, które nabywają nieruchomości hotelowe działające w oparciu o umowy najmu.


Wydanie 3 (228) marzec 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie