EN

Hi-tech zbliża ludzi

Innowacje według Skanska
Gość dostanie elektroniczną przepustkę do naszej firmy prosto na swój smartfon. Pracownik zarezerwuje zdalnie biurko w biurze coworkingowym. Kierowca, wyjeżdżając z domu będzie miał pewność, że znajdzie miejsce na firmowym parkingu. Możliwości najnowszych systemów IT wdrażanych w biurowcach przyprawiają o zawrót głowy.

Jeszcze kilka lat temu zachwycaliśmy się futurystycznymi funkcjami, jakie zaoferowały nam systemy BMS – narzędzia, które kontrolują i analizują każdy techniczny aspekt funkcjonowania budynku, stwarzały mnóstwo nowych możliwości deweloperom i właścicielom, a także architektom i zarządcom nieruchomości. Dziś BMS-y już nam spowszedniały, ponadto ujawnił się ich grzech pierworodny: działają tylko w jedną stronę – zwykły użytkownik budynku jest tylko dostarczycielem informacji, nie może aktywnie wpływać na system ani na bieżąco czerpać z niego wiedzy. Przez to płynące z BMS-u korzyści są dla szeregowego pracownika na co dzień niezauważalne.

Szybko i bezpiecznie

Natomiast interaktywność leży u podstaw autorskiego oprogramowania o nazwie Connected by Skanska, które jest dostępne dla wszystkich użytkowników budynku biurowego, ponadto wszyscy biorą czynny udział w kształtowaniu systemu oraz na co dzień odczuwają pozytywne skutki jego działania. Connected by Skanska ma ułatwić najemcom oraz ich gościom korzystanie z przestrzeni wspólnych oraz usprawnić i zabezpieczyć dostęp do budynku. Elementami systemu są aplikacje zainstalowane na smartfonach pracowników, portal dla najemców i zarządców z panelem administracyjno-analitycznym oraz część analityczna systemu w chmurze. Oprogramowanie zostanie wdrożone we wszystkich nowych biurowcach budowanych przez firmę Skanska w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a jako pierwszy tego zaszczytu dostąpi warszawski Spark.

– Przede wszystkim uwolnimy się od kart magnetycznych, korzystanie z nich nie jest do końca praktyczne ani bezpieczne, zwłaszcza jeśli zostaną zgubione lub trafią w niepowołane ręce – tłumaczy Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji spółki biurowej grupy Skanska w Polsce. – Pracownicy wejdą do swojego biura dzięki aplikacji w smartfonie lub smartwatchu, a goście będą mogli skorzystać z wirtualnej recepcji, która prześle na ich telefon wejściówkę opartą na unikalnym kodzie QR. Kod będzie miał określony termin ważności oraz umożliwi wejście wyłącznie do wybranej części budynku. Do historii odejdą zatem kolejki przy recepcjach i konieczność odbierania gości przy wejściu do budynku. Aplikacja pomoże także bezbłędnie trafić pod żądany adres, co bywa wyzwaniem w dużych, rozległych budynkach. W ten sposób nie tylko ułatwia się życie najemcom i ich gościom, ale także podnosi bezpieczeństwo w budynku, minimalizując ryzyko pojawienia się intruza – zapewnia Renata Nowakowska.

Parkowanie na żądanie

Użyteczny (nie tylko dla zmotoryzowanych) jest inny autorski system od firmy Skanska o nazwie Activity Based Parking. Żaden biurowiec na świecie nie cierpi z powodu nadmiaru miejsc parkingowych, a system umożliwia bardziej racjonalne korzystanie z tych miejsc poprzez – doskonale znane i masowo wykorzystywane – układy sensorów, które są montowane przy miejscach parkingowych, by wskazywać ich zajętość. – Ale unikalność systemu polega m.in. na tym, że liczbę wolnych miejsc będzie można sprawdzić zdalnie, na przykład rano z domu, co pomoże podjąć decyzję, czy jechać do pracy samochodem, czy może skorzystać z komunikacji miejskiej – wymienia zalety systemu Renata Nowakowska. – Co ciekawsze, dzięki funkcji analitycznej system będzie w stanie podpowiedzieć nam, czy firmowe miejsca będą wolne o określonej porze dnia albo za godzinę czy dwie. Korzystanie z wybranych stanowisk będzie można okresowo zablokować (np. na potrzeby członków zarządu czy gości) lub przeznaczyć je na parkowanie na zasadzie hot desku. To doskonałe rozwiązanie głównie dla firm, które mają sporą flotę pojazdów przez większość dnia będących w ruchu. Wjazd na parking będzie się odbywał płynnie, bez zatrzymywania pojazdu i wyjmowania karty, ponieważ kamera odczyta numer rejestracyjny, a system – po weryfikacji uprawnień – wpuści użytkownika na poziom parkingu. – System Connected by Skanska ma także możliwość integrowania technologii smart wykorzystywanych przez najemców w ich biurach – dodaje Renata Nowakowska. – Dzięki technologii bluetooth użytkownicy aplikacji mogą m.in. sterować światłem i temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach czy ich sekcjach. Możliwa jest także kontrola wykorzystania czy zdalna rezerwacja sal konferencyjnych, biurek typu hot desk czy pomieszczeń do cichej pracy.

Z kamerą wśród biurek

Z systemem Connected by Skanska może zostać na przykład zintegrowany (testowany przez firmę Skanska na własnej skórze – w obecnej siedzibie dewelopera) system Office InMotion, nagrodzony w organizowanym przez dewelopera konkursie dla startupów o nazwie Urban Quest. – System pozwala zapanować nad chaosem, jaki często powstaje w strefach coworkingowych i hot deskowych w związku ze współdzieleniem biurek – mówi Sławek Potasz, CEO i założyciel startupu InMotion, który specjalizuje się w systemach wykorzystujących mobilne kamery i sensory. – W takich strefach zazwyczaj na 100 pracowników przypada około 70 biurek, więc konieczny jest odpowiedni system rezerwacji, by zapewnić komfortowe użytkowanie stanowisk pracy. Dostępne na rynku systemy rezerwacji biurek bazują przeważnie na przyczepionych do krzeseł bikonach, które są podatne na uszkodzenia i wymagają zasilania z baterii. Jeden system Office InMotion zastępuje 100 takich bikonów. Jak to działa? Mała kamera termowizyjna bezszelestnie przesuwa się pod sufitem na specjalnej szynie, skanując powierzchnię biura i precyzyjnie lokalizując wszystkich obecnych. Na podstawie wskazań urządzenia pracownik może w aplikacji podejrzeć zdalnie wolne miejsca i zarezerwować biurko, używając smartfonu. System pozwala także generować zestawienia i raporty.

– Dzięki Office InMotion możemy dowiedzieć się, w jaki sposób są wykorzystywane biurka, np. w jakich godzinach jest największe obłożenie lub które miejsca są najbardziej popularne. To nieoceniona wskazówka nie tylko dla firmy pracującej w modelu coworkingowym, ale np. także dla projektantów wnętrz – dodaje Sławek Potasz.

Obecnie trwa trzymiesięczne wdrożenie testowe systemu w biurach firmy Skanska, a spółka InMotion Labs pracuje nad drugą generacją systemu – kamera termowizyjna zostanie zminiaturyzowana i będzie poruszać się po szynie, którą można dowolnie kształtować (np. wyginać lub wydłużać).

W stronę światła

Do systemu Connected by Skanska można także podpiąć sterowanie światłem, które samodzielnie dopasuje się do pory dnia, nasłonecznienia, obecności ludzi czy ich preferencji. Od wielu lat Skanska Property współpracuje z oświetleniowym gigantem – firmą Philips Lighting, która stworzyła koncepcję Human Centric Lighting. Stawia ona człowieka w centrum zainteresowania oraz dba o jego bezpieczeństwo fotobiologiczne, przez co poprawia komfort życia i pracy oraz ogólnie pojmowany dobrostan. Koncepcja Human Centric Lighting znalazła zastosowanie w biurowcu Spark.

– Pojęcie „zielony budynek” pozostaje jedną z najistotniejszych idei współczesnego budownictwa biurowego, ale dziś dodajemy do niej kolejny ważny element – aktywną troskę o ludzi przebywających w tym budynku: dbanie o komfort ich pracy, o zdrowie, zapewnienie wsparcia w codziennych działaniach – mówi Paweł Mrówczyński, jeden z liderów projektów biurowych Philips Lighting. – Dzięki certyfikacji Well, która w dziedzinie oświetlenia stanowi niejako kodyfikację koncepcji Human Centric Lighting, mamy jasno określone parametry i funkcje oświetlenia, zgodnie z którymi pracowaliśmy przy projekcie Spark.

W ramach tych założeń Philips Lighting zaprojektował dla biurowca firmy Skanska oświetlenie wraz z systemem sterowania, który wykorzystuje dostępną wiedzę o cyklu dobowym człowieka, jego gospodarce hormonalnej i czynnikach psychofizycznych. O tym, jak istotne są to wyzwania, świadczy choćby Nagroda Nobla, którą w ubiegłym roku przyznano zespołowi badającemu wpływ cyklu dobowego na samopoczucie człowieka.

– Technologie wykorzystane w budynku Spark umożliwiają automatyczne utrzymanie odpowiedniej jakości oświetlenia na danej powierzchni biurowej. System sterowania zapewnia elastyczność w dostosowaniu oświetlenia do pory dnia i warunków zewnętrznych, a także umożliwia personalizację światła do potrzeb każdego pracownika m.in. dzięki aplikacji mobilnej. Maksymalizuje to indywidualne wykorzystanie światła zewnętrznego w każdym miejscu biura – mówi Marcin Tarasiewicz, inżynier z zespołu projektowego Philips Lighting. – Innowacyjność personalizacji powierzchni ma także drugi wymiar – dla obiektu Spark powstały unikatowe oprawy w technologii druku 3D. Ich końcowy kształt spełnia wszystkie oczekiwania dewelopera związane z designem, jak i wymagania norm w zakresie oświetlenia biurowego – dodaje Marcin Tarasiewicz.

Systemy dla ludzi

– W naszych biurowcach tworzymy zupełnie nową jakość. Dzięki „internetowi rzeczy”, real-time-data i zaawansowanej analityce korzystanie z biura staje się bardziej wygodne, efektywne i ekonomiczne – podsumowuje Renata Nowakowska z firmy Skanska. – Ale nasze innowacje to nie tylko technologia na najwyższym poziomie. Nadrzędnym celem naszych wdrożeń jest poprawa dobrostanu ludzi, komfortu ich pracy, a także ich integrowanie i poprawianie relacji między nimi. Technologia bez takiego podejścia to tylko zbiorowisko gadżetów – kończy Renata Nowakowska. Partnerem merytorycznym nowego działu jest firma Skanska

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadiusz Rudzki

dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska

Rozwój niejedno ma imię

Doszliśmy do momentu, w którym budynki biurowe są (na poziomie technologicznym) bardzo zaawansowane. Dla nas to już standard. Dlatego inwestujemy w innowacyjne rozwiązania, które poprawią jeszcze bardziej bezpieczeństwo zarówno w trakcie budowy, jak i podczas użytkowania naszych biur. Innowacje tworzymy i rozwijamy z partnerami z różnych branż. Pracujemy z dużymi korporacjami (jak Intel, ABB czy Phillips), ale szukamy także świeżych pomysłów u partnerskich startupów. Wagę, jaką przykładamy do tego typu współpracy, potwierdza dedykowane stanowisko – jako pierwsi powołaliśmy do życia funkcję menedżera ds. innowacji, który jest odpowiedzialny wyłącznie za ten obszar. Mamy też odpowiednią skalę, by testować liczne nowe rozwiązania – i na rozmaitych rynkach, i w różnorodnych projektach. Świat rozwija się w tak zawrotnym tempie, że innowacyjne idee i urządzenia wymagają szybkiej weryfikacji i błyskawicznego wdrożenia na szeroką skalę, bo tylko takie podejście jest w stanie zmienić rynek.

Kategorie