EN

Pracownik na celowniku

Human resources
Od paru lat w Polsce mamy rynek pracownika, a większości organizacjom coraz trudniej znaleźć odpowiednich, wykwalifikowanych pracowników w założonych budżetach. Czego dziś oczekują pracownicy i jak na te oczekiwania powinni reagować pracodawcy? – na pytania Eurobuild CEE odpowiada Oskar Kasiński, CEO firmy HR Design Group.

Eurobuild CEE: Z jakimi przede wszystkim oczekiwaniami pracowników stykają się dziś pracodawcy, nie licząc wysokich pensji?

Oskar Kasiński: Według badania Sodexo Benefits and Reward Services, trzy najbardziej oczekiwane przez pracowników typy benefitów pozapłacowych to rozszerzony pakiet medyczny, samochód służbowy do celów prywatnych, a także elastyczny czas pracy. Teoretycznie nie mają one nic wspólnego z lokalizacją biura i miejscem pracy, ale przyglądając się bliżej można zauważyć, że placówki medyczne są od lat lokalizowane w biurowcach, aby ułatwić do nich dostęp pracownikom. W pakiecie ze służbowym samochodem często dostajemy miejsce w firmowym garażu, a elastyczny czas pracy to coś kompletnie naturalnego dla młodszych pokoleń pracowników. Dzieje się tak również dlatego, że nauczyliśmy się wreszcie zauważać i stosować w praktyce zasadę „work – life balance”, zatem praca jest ważna, ale często już nie najważniejsza.

Sytuacja na rynku pracy, ale również inne niż wcześniej wymagania pracowników co do miejsca pracy (m.in. ekologiczne rozwiązania i technologie w budynku, parking dla rowerów, szatnia z prysznicami, a także kantyna i bar), są kolejnymi kryteriami, na bazie których globalne firmy decydują o wyborze siedziby lub oddziału swojego biura. Dziś już nie tylko lokalizacja, ale przede wszystkim udogodnienia dla najemców w danym obiekcie decydują o wyborze biura. Jeżeli przyjrzeć się większości dzisiejszych projektów, to można zauważyć, że biura zaczynają zyskiwać wygląd bardziej domowy. Granice się zacierają, a my mamy czuć się tak samo dobrze w domu, jak w pracy.

Czy są branże, które szczególnie odczuwają zmiany na rynku pracy?

W zasadzie każda branża jest wrażliwa na te zmiany, ale jako szczególnie wrażliwe można wskazać budownictwo, finanse oraz hotelarstwo. Jeżeli mówimy o budownictwie, to mamy tu sezonowość realizowanych projektów oraz permanentny brak pracowników fizycznych już nie tylko tych z Polski, ale również z Ukrainy. Przy bardzo dużej liczbie firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz (np. biurowych) stawki wynagrodzenia są windowane, a co za tym idzie – projekty są coraz droższe, bo budżety z reguły nie są nadmiernie elastyczne. Finanse, a zwłaszcza sektor centrów usług wspólnych (czyli SSC i BPO), to kolejne bardzo podatne na zmiany obszary rynku. Większość centrów jest otwierana w danym kraju głównie ze względu na niskie koszty operacyjne, zatem w tej branży, która w Polsce zmienia się z rynku młodego w dojrzały, wyzwania związane z zatrzymywaniem talentów i ich rozwojem są coraz bardziej widoczne. W hotelarstwie natomiast mamy ogromny problem z pracownikami tzw. front desku, czyli często recepcji, oraz osobami zajmującymi się segmentem „house-keeping”, czyli sprzątaniem hotelowych pokoi. Także tu brakuje rąk do pracy, a sytuacja z pracownikami zza wschodniej granicy wygląda dokładnie tak, jak w przypadku budownictwa.

Dziś najważniejszym kryterium z perspektywy pracowników jest elastyczny czas pracy, a często także tzw. home – office, czyli możliwość wykonywania pracy biurowej z domu. Zależnie od organizacji, pracownicy uzyskują zazwyczaj zgodę na pracę w domu przez kilka dni w miesiącu, ale coraz częstsze są przypadki, gdy firmy pracę zdalną traktują jako coś codziennego – jeśli pracownik nie musi pracować w biurze, to po prostu go tam nie ma, co pozwala także na optymalne wykorzystanie przestrzeni biurowej.

Jakie udogodnienia w budynkach biurowych są szczególnie cenione przez pracowników?

Z udogodnień w budynkach biurowych coraz więcej osób korzysta z możliwości nadania prania w pralniomatach, a także zaparkowania swojego roweru na specjalnie do tego przeznaczonym parkingu. Na wagę złota są miejsca parkingowe, więc jest to niewątpliwie dobry wabik dla pracowników dojeżdżających samochodami. Osoby posiadające dzieci chętnie korzystają z przedszkoli w okolicy biurowca w którym pracują, co ułatwia rodzinną logistykę. Nie bez znaczenia są również nowoczesne technologie, jak choćby te planowane do wdrożenia w jednym z biurowców budowanych na warszawskiej Woli – za pomocą aplikacji na smartfonie pracownik będzie mógł wezwać windę, uzyskiwać dostęp do pomieszczeń, rezerwować sale na spotkania, zamówić usługi dodatkowe (np. pranie czy jedzenie do biura), a także zarządzać oświetleniem i temperaturą w swoim pomieszczeniu. Młodzi ludzie są niemal zrośnięci z telefonami, a zatem wszystko, co można zrobić za ich pomocą, będzie dla nich czymś normalnym i naturalnym, po co chętnie sięgną.

Wydanie 3 (228) marzec 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie