EN

Panattoni buduje największy magazyn w kraju

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
POLSKA Magazyn Leroy Merlin w miejscowości Piątek w województwie łódzkim ma być największym budynkiem magazynowym w Polsce. Francuska sieć hipermarketów budowlanych wynajęła od firmy Panattoni Europe 123,3 tys. mkw. w jednym obiekcie. Jak wyjaśnia biuro prasowe dewelopera, choć zdarzały się większe najmy na polskim rynku, w tym choćby budynek BTS o powierzchni 146 tys. mkw. w Gliwicach czy 135 tys. w Sosnowcu (oba kontrakty podpisane w zeszłym roku), budynki te były wyposażone dodatkowo w antresole.

Tu zaś chodzi o faktyczną wielkość budynku mierzoną w podstawie. Pod tym zaś względem łódzki obiekt ma być największy w kraju. Powierzchnia magazynu wyniesie ponad 121,2 tys. mkw., zaś część socjalno-biurowa zajmie 2,4 tys. mkw. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, zaś ukończenie przewidziane jest na czwarty kwartał 2019 roku. Na terenie inwestycji powstanie też zadaszona wiata o powierzchni 10 tys. mkw., pod którą przechowywane będą towary niewymagające składowania wewnątrz magazynu, a także parking dla 25 samochodów ciężarowych i 150 osobowych. Obiekt będzie dysponować 160 dokami oraz sześcioma bramami z wjazdem z poziomu zero. Ma zostać certyfikowany metodą BREEAM na poziomie Good, m.in. dzięki zastosowaniu systemu oświetlenia LED i zwiększeniu dostępu do światła dziennego wewnątrz budynku. W transakcji najmu pośredniczyła agencja doradcza JLL. – Aby zapewnić prawidłowy serwis oraz najlepszą dostępność dla naszych klientów, podjęliśmy decyzję o konsolidacji dystrybucji. Takie działanie da nam większą elastyczność w zarządzaniu zapasami produktów, które oferujemy w naszych sklepach – mówi Krzysztof Niciejewski, starszy menedżer ds. logistyki centralnej w Leroy Merlin Polska. Inwestycja jest trzecią realizacją Panattoni Europe dla francuskiej sieci. Pierwsze dwie zostały wybudowane w Strykowie. Jedna z nich była na ówczesne czasy (2008 rok) również rekordowa. Magazyn miał 56 tys. mkw. powierzchni.

Wszystko dla domu

Panattoni Europe ukończył także budowę centrum dystrybucyjnego w Łodzi o powierzchni 79 tys. mkw. dla niemieckiej firmy BSH, jednego z największych producentów sprzętu AGD w Europie. Jak twierdzi BSH, ma to być największa prywatna inwestycja torowiskowa w Polsce. – Hala w Łodzi stanowi dla nas serce łańcucha dostaw i magazyn numer jeden w Polsce – mówi Konrad Pokutycki, prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Dodaje, że dla międzynarodowej firmy Polska i Chiny są obecnie miejscami najważniejszych inwestycji. Centrum dystrybucyjne polskiej filii BSH, czyli spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, składa się z magazynu (77 tys. mkw.) oraz jednopiętrowego biurowca (1,7 tys. mkw.). Połączony jest on zadaszonym korytarzem z magazynem i mieści m.in. open space ze stanowiskami do pracy, salki konferencyjne i jadalnię. Budynek dla BSH to także pierwszy obiekt wybudowany przez Panattoniego w ramach ogromnego parku logistycznego Central European Logistics Hub, który w przyszłości ma mieć blisko 500 tys. mkw. powierzchni logistycznej. Wiadomo już, że najemcami parku będą takie firmy, jak Media Expert (75 tys. mkw.), Whirlpool (35 tys.), Smyk (co najmniej 20 tys. mkw.) czy francuski producent komponentów dla branży transportowej Compin (10 tys. mkw.). W sumie Panattoni buduje lub ma zabezpieczone umowami 200 tys. mkw. w Łodzi, a dalsze 200 tys. mkw. ma nadzieję zbudować w czasie krótszym niż dwa lata. Jeśli dodać do tego ukończony właśnie magazyn BSH, mamy prawie pół miliona mkw. powierzchni magazynowej. Jeszcze nigdy Panattoni Europe nie prowadził większego przedsięwzięcia w jednym miejscu. Ponadto w obiektach należących do Panattoni w Polsce rozgościli się nowi najemcy. Bel-Pol, dystrybutor drzwi i podłóg, ma do dyspozycji powierzchnię w Panattoni Park Gliwice III, gdzie zajmie ponad 4 tys. mkw., z czego prawie 3,8 tys. mkw. to powierzchnia magazynowa, a reszta – biura. W transakcji pośredniczyła firma BSC Real Estate Advisors.

Szybkie paczki

Z kolei firma kurierska GLS Poland uruchomiła swoje największe centrum dystrybucji przesyłek w Polsce. Zlokalizowane jest ono przy ul. Zdrojowej 33 w podwarszawskich Wypędach. Nowy obiekt obsłuży średnio 80 tys. paczek dziennie i docelowo będzie zatrudniać około 150 osób. Jest obiektem typu BTO (build-to-own) i BTS (build-to-suit) i został zrealizowany takze przez Panattoni Europe. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 7,6 tys. mkw. (z możliwością rozbudowy o 2 tys. mkw.). Na terenie inwestycji znajduje się również 20 tys. mkw. placów manewrowych, dróg i parkingów. Z kolei w szczecińskim obiekcie Panattoni Park Szczecin firma PartyDeco, specjalizująca się w dystrybucji artykułów dekoracyjnych, wynajęła 10 tys. mkw. Najemca przenosi się z North West Logistic Park, wybudowanego przez Waimea Holding i będącego obecnie własnością amerykańskiej spółki Exeter Property Group. Nowe centrum logistyczno-produkcyjne ma obsługiwać łańcuch dostaw firmy w całej Europie. – To jedna z największych transakcji w tym rejonie Polski – zapewnia Patryk Litwiniuk, dyrektor generalny firmy Litwiniuk Property, która doradzała najemcy. Budowa Panattoni Park Szczecin rozpoczęła się w 2015 roku. Park składa się z czterech hal magazynowych klasy A o łącznej powierzchni ponad 104 tys. mkw. Kolejne 35 tys. mkw. jest obecnie w budowie.


Kategorie