EN

Ofensywa technologiczna LPP

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA RFID, system alokacji i store vision – to najnowsze projekty technologiczne, nad którymi pracuje polska spółka odzieżowa LPP, właściciel marek Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay.

Firma wdraża strategię zorientowaną m.in. na fashion tech oraz rozwój sieci stacjonarnej na nowych rynkach.

Aplikacje i systemy

Firma opracowała system alokacji prognozujący zapotrzebowanie konkretnej lokalizacji na towar. Aplikacja dostarcza także informacji o wzorze, rozmiarze czy kolorze produktu oraz jego zapasie. Dzięki danym z bazy big data LPP może skorelować dostawę towarów z właściwymi potrzebami sklepów oraz przesuwać produkty wewnątrz sieci.

Firma wprowadziła również do swoich salonów technologię mobilną, która pozwala na zarządzanie towarem w konkretnym salonie. Pracownicy wyposażeni w smartfony mają do dyspozycji aplikację skanującą kod kreskowy i umożliwiającą w ten sposób sprawdzenie dostępności rozmiaru w danej lokalizacji bądź między sklepami, zamówienie klientowi wybranego towaru online, a także szybkie przyjmowanie dostaw i lokowanie odpowiedniego towaru w odpowiednich miejscach w sklepach dzięki rankingowi najlepiej sprzedawanych produktów.

Z kolei na przełomie 2018/2019 roku w salonach LPP pojawią się pierwsze ubrania z elektronicznymi metkami, czyli systemem RFID. Co roku na metkowanie ubrań w ten sposób firma będzie wydawać 60 mln zł. Metki-chipy zawierają najważniejsze informacje o produkcie, dzięki czemu można prześledzić jego drogę ze szwalni, przez centra dystrybucyjne, salony, aż do momentu zakupu. To da firmie ogromne możliwości analizy (np. które produkty są przymierzane i kupowane, a które nie, i na jakim etapie klient rezygnuje z ich zakupu) oraz wdrażania nowych funkcjonalności w sklepach. RFID posłuży firmie również w dalszej digitalizacji procesu sprzedaży, jak np. podpowiadanie kontekstowe w przymierzalniach, self checkout, ekrany wyświetlające reklamy dobrane do indywidualnych wyborów klientów oraz jeszcze lepsza integracja kanałów w ramach strategii omnichanelowej. LPP dąży do personalizacji oferty i efektywniejszej pracy całej sieci od samego początku procesu sprzedaży. – Świat mody musi nauczyć się tworzyć i wdrażać technologie w całym łańcuchu dostaw, ponieważ jest to doskonałe narzędzie poznania preferencji klientów i zaoferowania im odpowiednich produktów. Jednocześnie dzięki tym rozwiązaniom proces sprzedaży staje się bardziej efektywny – mówi Jacek Kujawa, wiceprezes LPP ds. logistyki i IT.

Miliony na rozwój i technologie

Obecnie w firmie pracuje 350 programistów i specjalistów IT, a ta liczba będzie rosnąć. – Idea, która będzie nam przyświecać przez najbliższe trzy lata, to rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Mamy ambicje, aby gonić największych, i wiemy, jak to zrobić. Handel przechodzi dziś prawdziwą rewolucję. Dzięki fashion tech, czyli inwestycjom w nowe technologie, chcemy być beneficjentami tej rewolucji. Przykładowo, będziemy systematycznie zwiększać naszą sprzedaż w internecie, tak aby za trzy lata jej udział sięgał 20 proc. Co ważne, powiększanie przychodów chcemy nadal realizować w oparciu o naszą tożsamość i kluczowe dla nas wartości. Na rozwoju LPP skorzysta polska gospodarka. Nasz plan trzyletni oznacza m.in. 4 tys. nowych miejsc pracy i 2,2 mld zł krajowych inwestycji. Te pieniądze zostaną w Polsce – mówi Marek Piechocki, prezes LPP. Firma wykorzystuje obecnie 450 różnych systemów informatycznych i 26 środowisk pracy. Inwestycje w technologie wynoszą 60 mln zł rocznie. Do 2020 firma wyda 500 mln zł na rozwój projektów logistycznych wspierających zarówno e-commerce, jak i tradycyjną sprzedaż. Nowoczesne technologie mają pomóc spółce osiągnąć 10,5 mld zł przychodów w 2021 roku oraz znacznie przyspieszyć udział sprzedaży online z obecnych 8 do 20 proc. w 2021. Firma nie zaniedbuje też sprzedaży stacjonarnej, planując wydatki na rozwój sieci w kwocie 3,5 mld zł do 2025 roku. Ważnym czynnikiem prorozwojowym jest dalsza ekspansja zagraniczna polskiego producenta odzieży. Tylko w tym roku LPP otworzy swoje salony w Izraelu, Słowenii i Kazachstanie. W planach na 2019 rok są otwarcia w Finlandii oraz Bośni i Hercegowinie. Ambicją firmy jest wchodzenie każdego roku na co najmniej jeden nowy rynek. Poza tym najnowsze salony marki Reserved są wyposażane w systemy współpracujące z RFID oraz w szereg innych rozwiązań technologicznych, takich jak mapy ciepła, które pozwalają odpowiednio rozłożyć towar na ścieżce zakupowej klienta, poznać jego wiek, płeć i określić czas przebywania w salonie.

Zawsze razem

Marek Piechocki, współzałożyciel i współwłaściciel LPP, stworzył fundację Semper Simul (Zawsze Razem), której zadaniem jest skupienie swoich aktywów w rękach rodziny Piechockich. Jej członkowie obejmą 31,5 proc. głosów oraz 319 tys. akcji i jako największy akcjonariusz będą zobowiązani do kontynuowania biznesu LPP jako polskiej firmy rodzinnej.


Kategorie