EN

Zarządca na długo

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Panattoni Europe ogłosił zamiar stworzenia wspólnie z południowoafrykańskim inwestorem Redefine platformy logistycznej w Polsce o wartości 800 mln euro. Na czym polega to przedsięwzięcie?

Robert Dobrzycki, CEO Panattoni Europe: Redefine chce zbudować w Polsce dużą platformę logistyczną. Panattoni będzie deweloperem tych obiektów i wspólnie z Griffinem będzie nimi zarządzać. Jest to o tyle ciekawe, że mamy tu do czynienia z inwestorem długookresowym. Będziemy więc zarządzać platformą przez dłuższy czas.

Czyli jaki?

Zazwyczaj horyzont inwestycyjny funduszy krótkoterminowych jest do pięciu lat. Tu będzie więcej. Ile dokładnie? Zależy to od strategii inwestora.

Czy Panattoni występuje tu w roli udziałowca czy dewelopera do wynajęcia, czyli tak zwanego fee dewelopera?

Nie jesteśmy fee deweloperem. Przy tworzeniu platformy logistycznej wspólnie z Redefine – analogicznie do realizacji własnych inwestycji – będziemy zajmować się nimi kompleksowo, również inwestując w proces deweloperski, a tym samym uczestnicząc w potencjalnych zyskach inwestycyjnych.

Ile zajmie Państwu zbudowanie platformy o wartości 800 mln euro?

Według planu trzy lata. Zakładam jednak, że dwa lata nam wystarczą.

Jakiego typu obiekty będą wchodzić w skład tej platformy?

To na pewno jest platforma logistyczna, ale nie ma sklasyfikowanego typu produktu, poza tym, żeby był atrakcyjny inwestycyjnie. To jest na pewno produkt długoterminowy, a to z kolei pokrywa szerokie spektrum możliwości.

Jaką część działań firmy Panattoni będzie pochłaniać budowa tej platformy? Połowę? Więcej?

Trudno w tej chwili stwierdzić na pewno, bo jesteśmy na początku tego przedsięwzięcia. Panattoni Europe jest firmą paneuropejską, a to jest program tylko polski. Mimo to jednak będzie to dosyć znaczna część. Ale trzeba dodać, że to tylko jedna z dróg, którą będziemy w najbliższym czasie podążać.

Jest miejsce na jeszcze jedną taką platformę?

Na identyczną na pewno nie. To platforma wyjątkowa, bo ma być duża, długookresowa i w krótkim czasie budowana. Ona spowoduje, że płynność polskiego rynku będzie się poprawiać. Dlaczego? Bo zatrzyma część podaży, która normalnie trafiałaby na rynek. Zatem produktu na rynku będzie mniej, a co za tym idzie, stanie się on relatywnie bardziej pożądany przez inwestorów.

A co się zmieni dla firmy Panattoni?

Na pewno nasz dział zarządzania nieruchomościami rozwinie się jeszcze bardziej.

To nie jedyne duże przedsięwzięcie Panattoniego ogłoszone w ostatnim czasie. Zapowiadają Państwo też warte 1,2 mld euro inwestycje w magazyny miejskie typu city logistics. Czy ten program jakoś zazębia się z budową platformy dla Redefine?

On może się gdzieniegdzie zazębiać, ale to są oddzielne zamierzenia inwestycyjne.

Jak rozumiem, w ramach platformy Redefinea mogą powstawać zarówno obiekty city logistics, jak i duże big boksy Amazona?

Mogą. Chodzi nam głównie nie o rodzaj produktu, ale o to, aby to była platforma aktywnie i dobrze zarządzana.

Powiedział Pan, że na city logistics Panattoni zamierza wydawać 400 mln euro rocznie. Ile z tego przypadnie na Polskę?

Nie ma dokładnej alokacji tej kwoty pomiędzy krajami. Oczywiście, tak jak okazje będą się pojawiały na poszczególnych rynkach, taka będzie alokacja. Zakładamy, że na Polskę przypadnie nie mniej niż 100 mln euro rocznie. Może być jednak więcej ze względu na dynamikę rynku i na naszą pozycję tutaj.

W jakich miastach city logistics będzie się rozwijać najlepiej?

Na pewno w dłuższym okresie tam, gdzie jest potencjał konsumencki. Wszystkie większe miasta, które mają taki potencjał, będą prędzej czy później odpowiednie dla city logistics. Rynek e-commerce nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty. Wraz z jego rozwojem mniejsze miasta będą coraz atrakcyjniejsze dla tego segmentu. Wydaje mi się, że we wszystkich miastach powyżej 100 tys. jest potencjał inwestycyjny dla city logistics.

A pozostałe rynki Europy Środkowo-Wschodniej?

Dla nas to jeszcze Czechy i Słowacja. Tam też oczywiście pojawiają się świetne okazje, ale jest trudniej realizować tego typu inwestycje i jest to bardziej czasochłonne. Dlatego Polska w naszej części Europy na pewno będzie miała największy udział.

Wydanie 9 (233) wrzesień 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie