Pasaż Grunwaldzki po wrocławsku
Powierzchnie handlowe i rozrywkowePrzestrzeń gastronomiczna zostanie podzielona na siedem stref tematycznych nawiązujących do Wrocławia. – Nasze miasto ma niezwykłą historię i kulturę. Dlatego wspólnie z projektantami z sąsiadującej z Pasażem pracowni architektonicznej MIXD, uznaliśmy, że to właśnie „wrocławskość” i szeroko rozumiany recycling staną się flagowymi założeniami projektu. I tak oto „popłynęliśmy” z niespotykanymi gdzie indziej rozwiązaniami. „Popłynęliśmy” dosłownie i w przenośni, ponieważ jedną ze stref będzie właśnie wyposażony w kajaki Odra Bar – mówi Paulina Stach, dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego. Nowa powierzchnia pomieści 1 tys. gości, co oznacza ponad 320 nowych miejsc siedzących. Zakończenie projektu zaplanowano na koniec maja 2019 roku. – Prowadzimy prace etapowo. Odbywają się one w nocy, aby nie zakłócać działalności obiektu – tłumaczyła Paulina Stach. Ważnym elementem zmian będzie nowe oświetlenie, które zaprojektowała firma Signify. – Analizowaliśmy, jakiego charakteru wnętrza oczekują obecni oraz przyszli klienci oraz jaką rolę może odegrać w tym światło. Ponieważ „kupujemy oczami” i odbieramy świat przez zmysł wzroku, światło ma kluczowe znaczenie dla emocji, które chcemy wywołać we wnętrzu galerii handlowej. Dlatego też obie firmy: EPP oraz Signify zdecydowały się rozpocząć projekt modernizacji w procesie „co-creation”, opartej na metodzie design thinking, aby właściwie rozpoznać i zrozumieć potrzeby i oczekiwania klientów. Ta metodologia została wdrożona po raz pierwszy w Polsce w procesie tworzenia obiektu komercyjnego – zauważa Radosław Buczkowski, head of lighting design CEE z firmy Signify. Modernizacja części restauracyjnej ma kosztować łącznie 4 mln zł. Przestrzeń gastronomiczna będzie strefowana, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania klientów Pasażu Grunwaldzkiego. – Staraliśmy się, żeby przestrzeń food courtu była zróżnicowana i umożliwiała każdej osobie odnalezienie swojego miejsca. Tworząc strefę, myśleliśmy zarówno o rodzinach z dziećmi, studentach i uczniach, którzy zasiadają u nas na dłużej, jak i o osobach, które chcą szybko zjeść i „biec dalej”. Urozmaicenie jest podstawą tego projektu – mówi Piotr Kalinowski, architekt z pracowni MIXD.
Odra Bar
Tę przestrzeń zdominują naturalne kolory, drewno oraz oryginalne elementy dekoracyjne. Zaskoczeniem będą przymocowane na ścianie kajaki. W oldskulowych kioskach powstaną strefy relaksu.
Hit 91
Koncepcja strefy opiera się na wykorzystaniu designu lat 90. Neonowe kolory, instalacje świetlne, murale na ścianach czy słupach – to tylko wybrane elementy projektu. Powstanie tam trzypoziomowa trybuna skierowana w stronę placu Grunwaldzkiego, a nad nią lustrzany sufit, w którym odbijać się mają inne części food courtu. W tej strefie pojawią się również automaty do gry oraz 27 starych telewizorów – na ich ekranach wyświetlana będzie oferta najemców gastronomicznych.
Biblioteka
Stylem nawiązuje do uniwersyteckiej biblioteki z lampami typu „Milenka” na stołach oraz gablotą z książkami. Ta przestrzeń jest dedykowana studentom.
Namiot i Bar
W strefach Namiot oraz Bar staną długie, wspólne stoły. Ich celem jest prowokowanie do interakcji między użytkownikami przestrzeni oraz wspólnego spożywania posiłków.
Stołówka
Stołówka zakładowa, szkolna, kantyna na uczelni stanowiły inspiracje dla przestrzeni, w której „po prostu się jada”. Kolorowe grafiki na stołach nawiązują do barwnych obrusów z lat dziewięćdziesiątych. Jubilatka to strefa loungowo-kawiarniana.
Cyrk
Strefa dedykowana najmłodszym klientom centrum. Przestrzeń dziecięca sąsiaduje z Jubilatką, łącząc dobrą zabawę maluchów z chwilą odpoczynku dla opiekunów.
Remont food courtu to zapowiedź zmian, jakie czekają Pasaż Grunwaldzki w przyszłości. Odnowiona będzie elewacja, oświetlenie, design wnętrz, a strefy funkcjonalne i relaksacyjne ulegną metamorfozie. Centrum należy do firmy EPP. Obiekt ma 130 tys. mkw. powierzchni i ponad 170 najemców.