EN

Pracowita wiosna w Panattoni

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
POLSKA Panattoni Europe rozpoczęło budowę Panattoni Park Sosnowiec II o powierzchni blisko 80 tys. mkw. To kolejne centrum dystrybucyjne dewelopera na Górnym Śląsku. Budowa nowego centrum dystrybucyjnego wystartowała w lutym tego roku. Panattoni Park Sosnowiec II docelowo będzie składać się z dwóch obiektów o łącznej powierzchni blisko 80 tys. mkw.

. Obiekt, podobnie jak inne centra dystrybucyjne dewelopera, będzie poddany certyfikacji BREEAM. Obecnie realizowane jest 50 tys. mkw. Ukończenie tego etapu inwestycji planowane jest na jesień 2019 roku. Pierwszy najemca tej części kompleksu to Rohling Suus Logistics, dla którego wybudowany zostanie terminal przeładunkowy połączony z magazynem wysokiego składowania o łącznej powierzchni około 18,5 tys. mkw., z czego powierzchnia biurowa zajmie 900 mkw. – Śląsk to marka sama w sobie, która przyciąga przedsiębiorców lokalizacją, rozbudowaną infrastrukturą i dostępem do wykwalifikowanej kadry. Panattoni od 11 lat docenia region, czego dowodem jest realizacja przez nas w Sosnowcu blisko 0,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jest plan podwojenia jej w ciągu najbliższych 5 lat – informuje Marek Dobrzycki, managing director Panattoni Europe. – Nasz wieloletni partner Panattoni Europe zapewnił nam elastyczne rozwiązania w zakresie zagospodarowania powierzchni, dzięki czemu obiekt powstaje według preferowanych przez nas parametrów. 40 proc. powierzchni, jaką zajmiemy w Sosnowcu, zostało przystosowane do pracy wózków systemowych. Planujemy też wprowadzenie nowych technologii, takich jak rękawice skanujące, które sprawdziły się w innych naszych magazynach – dodaje Adam Galek, członek zarządu Rohling Suus Logistics.

Amazon znów na liście zleceń

Panattoni Europe ponownie wybuduje również obiekt logistyczny dla firmy Amazon i będzie to szósta wspólna realizacja obu firm. Centrum logistyki e-commerce, o łącznej powierzchni ponad 44,8 tys. mkw., powstanie w Pawlikowicach pod Łodzią, a stałą pracę znajdzie w nim ponad 1 tys. osób. Ukończenie prac planowane jest na koniec 2019 roku. Inwestycja pomoże również zwiększyć portfolio produktów, pochodzących od małych i średnich przedsiębiorstw sprzedających na stronach firmy. Na dojeżdżających do pracy będzie czekać 312 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 22 dla busów. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie przedstawicieli lokalnych oraz centralnych władz, którzy wsparli realizację nowego centrum logistyki e-commerce Amazon w regionie – powiedział Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazona w Europie.

Silnie na Ślàsku

Kolejnym rynkiem, na którym Panattoni Europe zbuduje park logistyczny, będzie Opole. Panattoni Park Opole liczyć ma około 48,6 tys. mkw. powierzchni logistycznej przeznaczonej dla wielu najemców i powstanie w granicach miasta. Start budowy zaplanowano na drugi kwartał 2019 roku. To jednak nie pierwszy projekt dewelopera w regionie. Firma realizowała wcześniej zlecenie na opolską fabrykę dla amerykańskiego producenta quadów Polaris Industries, a także zakład produkcyjny dla duńskiego producenta systemów ociepleń i termoizolacji Skamol A/S. – Dotychczasowa obecność Panattoni Europe w regionie pozwoliła nam na rozpoznanie rynku i jego potencjału, dlatego jestem przekonany, że Opole to idealna lokalizacja, zwłaszcza dla firm poszukujących alternatywy dla Katowic czy Wrocławia. To region o bardzo dobrych warunkach rozwoju gospodarczego, z ponadprzeciętnym dostępem do zasobów ludzkich i oczywiście wyśmienicie rozbudowaną infrastrukturą transportową – powiedział Maciej Madejak, dyrektor zarządzający Panattoni Europe.

Deweloper magazynowy również wynajmuje. Firma logistyczna Rhenus Delivery Services wynajęła 6,2 tys. mkw. powierzchni w parkach magazynowych należących do spółki Panattoni Europe w Gdańsku i we Wrocławiu. W centrum logistycznym Panattoni Park Gdańsk III Rhenus zajmie 3 tys. mkw., a w City Logistics Wrocław I wynajął 3,2 tys. mkw. – Polski rynek jest aktualnie jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji magazynowych w Europie, daje nam szeroki dostęp do bardzo nowoczesnych nieruchomości oraz dobrze wykwalifikowanych pracowników – powiedział Witold Zadrożny, dyrektor zarządzający w Europie Środkowo-Wschodniej w Rhenus Home Delivery. Najemcę w transakcji reprezentowała firma doradcza JLL.

Panattoni zdecydowało się także na wspólne przedsięwzięcie z Ipopemą. Do UOKiK-u wpłynął wniosek o zgodę na koncentrację spółek zależnych grupy kapitałowej Panattoni oraz Ipopema Securities w celu budowy parku magazynowo-logistycznego. Spółkami tymi są amsterdamski PG Dutch Holding I B.V., należący do grupy Panattoni, oraz Ipopema 138 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie.

Kategorie