EN

Architekt dla architekta

Style i wnętrza
Coraz więcej firm oferujących produkty wykończeniowe oraz meble decyduje się na dotarcie do klienta biznesowego i architektów, którzy te wnętrza urządzają. Pomaga im w tym własny showroom. Jak go zatem zaprojektować?

Projektowanie showroomu to praca nieco inna niż w przypadku wnętrz komercyjnych – polega na takiej aranżacji, by ta oddziaływała na kolegę po fachu – innego architekta, który właśnie decyduje o wystroju biura, hotelu, sklepu czy restauracji. Jak zatem zaprezentować płytki, kamień, meble, podłogi, by zainteresować nimi innych projektantów lub właścicieli nieruchomości? O czym trzeba pamiętać przy projektowaniu takiego wnętrza, opowiadają architekci, którzy mają już za sobą to doświadczenie.

Showroom parkietów Forestile

Największe wyzwanie

Jak mówią architekci, największe wyzwanie przy projektowaniu showroomu to połącznie kilku rzeczy: wybranej przez handlowców oferty produktowej, polityki i filozofii firmy, obecnych trendów oraz stylu architekta. – Projekt nie jest bowiem w stu procentach podporządkowany handlowcom, aczkolwiek współpraca z nimi jest niezbędna na każdym etapie prac. Zazwyczaj dzielimy się pomysłami odnośnie każdego szczegółu, od oferty meblowej po kolorystykę i dodatki, a także negocjujemy, idziemy na kompromisy i wspólnie tworzymy przestrzeń, która ma za zadanie zarówno pokazać ofertę firmy, jak również inspirować. Staramy się przy tym nie tworzyć wyłącznie pokazowych przestrzeni, ale faktyczne, prawdziwe miejsca pracy – komfortowe, funkcjonalne i przyjazne – mówi Yana Payanovskaya, projektantka firmy produkującej meble i rozwiązania dla biur Nowy Styl Group, która ma swoje showroomy w wielu miejscach na świecie. Część z nich funkcjonuje częściowo jako biura pracowników firmy, głównie projektantów.

Bez awangardy

Projektując showroom, architekci nie tylko muszą odpowiednio wyeksponować materiał, ale także mieć pewną ideę. – Trzeba to traktować jako projekt całościowy i zachować spójność przestrzeni. Najlepiej stworzyć projekt, który będzie elegancki i ponadczasowy – awangardowe rozwiązania lepiej sprawdzą się w przypadku targów – tłumaczy nam Anna Koszela, architekt z Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrz Anna Koszela. – Produkt musi być zaprezentowany w taki sposób, aby zainteresował klientów. Warto jednak pamiętać o tym, że ekspozycja w showroomie często się zmienia. Z czasem lepiej poznajemy gust naszych odbiorców i możemy łatwiej do nich dotrzeć. Wyposażenie showroomu powinno opierać się na szlachetnych, ekskluzywnych materiałach. Po pierwsze – tworzą one dobre tło dla naszej ekspozycji, po drugie – są trwałe i pięknie się starzeją – dodaje Anna Koszela. Jak mówi architekt, istotną rolę odgrywa również światło. Dobrym rozwiązaniem będzie energooszczędne oświetlenie LED, które daje możliwość podświetlenia wystawy w kolorze. – Ostatnim elementem, o który warto zadbać, jest odpowiedni opis produktów oraz przeszkolenie obsługi – dodaje architekt z Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrz, odpowiedzialna m.in. za projekt showroomu i siedziby firmy kamieniarskiej Furmanek pod Kielcami. W ofercie Furmanka dostępne są też spieki kwarcowe oraz konglomeraty kwarcowe.

Showroom produktów firmy Kronospan (JMW Architekci, fit-out Spaceplan)

Zabawa próbkami

Showroom to przestrzeń, która ma inspirować, pokazywać nowe możliwości i zastosowania produktu. – Przestrzenie, które projektowaliśmy, powstały w odpowiedzi na potrzebę wizualizacji konkretnego produktu w projekcie, w większej skali, gdyż rozmiar standardowych próbników, na których przeważnie pracuje architekt czy klient końcowy, jest niewielki i nie oddaje właściwego charakteru materiału. Showroom, co do zasady, ma pobudzać wyobraźnię, pozwalając tym samym na prezentację materiałów w odpowiednich formatach, tak by architekt mógł się dowolnie „bawić” próbkami i dostosowywać je do swojej wizji i projektu – mówi Jakub Wiśniewski, współzałożyciel i współwłaściciel pracowni JMW Architekci. – Przy każdym z naszych projektów, zanim postawiliśmy pierwszą kreskę, dowiadywaliśmy się bardzo dużo o samych firmach, producentach i materiałach. Podobnie jak aktor, który aby dobrze zagrać powierzoną rolę, musi utożsamić się z postacią, poznać miejsce i czas, w jakim ona żyje, tak my poznawaliśmy produkt od każdej strony, tak by móc go później odpowiednio zaprezentować. Zanim zaczęliśmy prace nad showroomem Interstone czy Laminam, odwiedziliśmy włoskie kamieniołomy i fabryki, gdzie obserwowaliśmy, jak materiał jest wydobywany i tworzony, a następnie obrabiany i wykorzystywany – opowiada Jakub Wiśniewski.

Showroom spieków kwarcowych Laminam (JMW Architekci)

Czego brakuje architektom?

Showroom produktów jest tworzony m.in. dla innych architektów. Z jednej strony jest to łatwe – każdy architekt wie teoretycznie, czego brakuje mu w pracy z produktami do wykończenia wnętrz, z drugiej – ciężko jest projektować dla kolegów po fachu – projektant może czuć się nieco na świeczniku. – Z własnego doświadczenia wiemy, czego architektom brakuje i czego potrzebują w codziennej pracy z materiałem i dlatego tak dbamy o dostępność, wielkość czy sam sposób ekspozycji i oświetlenia próbek. To wszystko warunkuje znajomość produktu, jego słabych i mocnych stron, które później przenosimy na konkretny projekt. Bardzo dużo czasu poświęcamy scenariuszowi późniejszej pracy architekta w takim showroomie, analizując własne doświadczenie i wyciągając wnioski z rozmów z inwestorami. Zawsze też staramy się iść do przodu i poszukiwać nowych rozwiązań, by taka przestrzeń nie była tylko galerią czy muzeum, w którym eksponaty wiszą na ścianie, a miejscem żywej pracy z materiałem – tłumaczy architekt z JMW. Showroom to również miejsce spotkań architektów z inwestorami, gdzie dzięki wydzielonym strefom mają możliwość poprowadzenia dyskusji na temat projektu i użytych w nim materiałów. Architekci, którzy przychodzą do showroomów, mają potrzebę poznania, co z danego materiału można wykonać, jak go przyciąć, zestawić etc. – To niewątpliwie jest wyzwanie – projektować dla innych architektów, ale dzięki temu, że pracujemy w tym samym zawodzie, wiemy doskonale, co jest potrzebne, by praca była bardziej efektywna, wsparta lepszymi pomysłami, ciekawymi inspiracjami. Wielokrotnie architekci podpowiadali nam, czego im jeszcze brakuje i w oparciu także i o te uwagi staraliśmy się tworzyć nasze projekty showroomów dla dedykowanych materiałów – dodaje Jakub Wiśniewski. Showroomy dają architektom możliwość spotkania się we własnym gronie, wymiany doświadczeń i informacji, są także miejscem szkoleń czy prezentacji. Znaczenie showroomów odkrywa coraz więcej firm. Zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Przebudowę showroomu i nadanie mu większego znaczenia zapowiedziała firma Firestile, która jest przedstawicielem włoskiej firmy produkującej parkiety Listone Giordano. Szerszej publiczności pokazał się także ostatnio showroom hiszpańskiej firmy Cosentino, który znajduje się w Parzniewie. Jak mówią architekci, showroomów będzie teraz przybywać. Są im potrzebne. Rynek nieruchomości też tego potrzebuje. Architekci natomiast mają pole do popisu, mogąc eksperymentować z różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami wspierającymi ekspozycję produktów.

Salon kamienia naturalnego marki Interstone (JMW Architekci)


Sprawdzone rozwiązanie

Na zaprezentowanie produktów firmy poprzez showroomy zdecydowała się już dawno krakowska firma Nowy Styl Group. Producent mebli do wnętrz komercyjnych i rozwiązań do biur posiada 28 showroomów zlokalizowanych w największych miastach europejskich i na Bliskim Wschodzie, m.in. w Paryżu, Londynie, Berlinie, Wiedniu i Dubaju i jeden główny – Office Inspiration Centre w rodzimym Krakowie. Na przykład showroom w Wiedniu o powierzchni 300 mkw. podzielono na trzy główne strefy: recepcji, pracy i wypoczynku. Przygotowano również miejsce do pracy kreatywnej oraz dwa gabinety – do spotkań oficjalnych oraz nieformalnych. Każdą ze stref wyposażono w odpowiadające jej funkcji meble, które w wielu przypadkach stworzyły dodatkowe obszary aktywności. Przykładami są budki telefoniczne oraz kanapy. Showroomy firmy Nowy Styl Group regularnie przechodzą lifting – by wnętrza nadążały za zmieniającymi się trendami. Niedawno zakończyła się ponowna aranżacja showroomu w Monachium, jednej z kilku wizytówek firmy na rynku niemieckim. Aranżacja prawie 560 mkw. powierzchni przeprowadzona została według koncepcji zastosowanej podczas budowy Office Inspiration Center, oddanego do użytku jesienią 2018 roku. Wyodrębniono tam trzy strefy: recepcyjną, pracy oraz warsztatową. – Do pierwszej trafiły wielokrotnie nagradzane za design pufy Tapa projektu Maca Stopy oraz fotele i szezlongi z linii LinkUp tego samego projektanta. Druga to open space ze stanowiskami do pracy, gabinetem play & work oraz miejscami spotkań w formie systemów modułowych. W ostatniej prezentujemy głównie ofertę krzeseł biurowych – opisuje Sebastian Wiśniewski z firmy Nowy Styl Group, projektant showroomu. W bawarskiej wizytówce firmy dodatkowo znajduje się sala konferencyjna, gabinet umeblowany ekskluzywnym systemem eRange oraz pokój do pracy z wzornikami wykończeń. Projekt showroomu uwzględnia najnowsze trendy w aranżacji biur, m.in. podział przestrzeni według koncepcji activity based workplace, która zapewnia dostęp do różnych stref ułatwiających podstawowe aktywności podejmowane w czasie pracy biurowej – administrację, komunikację i koncentrację, oraz biophilic design uwzględniający sporą ilość roślin w biurze. Flagowym showroomem firmy – który powstał nie jako pierwszy, ale już po zdobyciu doświadczeń z showroomami na rynku europejskim, gdzie od dawna były one czymś normalnym – jest Office Inspiration Centre w Krakowie. W specjalnie powstałym w tym celu budynku firma prezentuje swoje rozwiązania dla biur. Wnętrza trzypoziomowego obiektu zaprojektowali Joanna Zapała i Sebastian Wiśniewski, projektanci firmy Nowy Styl Group. Dominującym stylem jest biophilic design. Wiedząc, jak bardzo oświetlenie wpływa na produktywność ludzi – jak podkreślają projektanci, dla 77 proc. badanych to najważniejszy czynnik efektywności – zastosowano oprawy z możliwością sterowania temperaturą barwową, od ciepłej, przez neutralną, po wpadającą w kolor niebieski. Oprawy automatycznie dostosowują barwę światła do parametrów naturalnego światła w najjaśniejszej porze dnia. – Zapragnęliśmy za pomocą wszelkich możliwych środków stworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Miejsce, które będzie można odbierać wszystkimi zmysłami – tłumaczą projektanci. Trzy kondygnacje budynku wprowadziły naturalny podział przestrzeni, wyznaczając strefy dla dedykowanych im celów. Zgodnie z zasadą, której trzymali się projektanci, że potrzeba tylko siedem sekund, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, kondygnacja 0 została potraktowana jako klasyczna strefa powitalna i strefa spotkań, zarówno tych nieoficjalnych, odbywających się w barze przy kubku kawy, jak i formalnych w salach spotkań. Każda z wydzielonych przestrzeni ma swój indywidualny charakter, uzyskany przez aranżację meblową oraz dodatki. Największa z sal może pomieścić do 120 osób. To tutaj będą odbywały się szkolenia, wykłady i warsztaty branżowe dla architektów, przedsiębiorców, zarządców nieruchomości, office managerów czy specjalistów HR.

Showroom hiszpańskiej firmy kamieniarskiej Cosentino

Tyle teorii. A teraz praktyka

Design własny wśród designu klienta

Włoska marka Arketipo Firenze słynie z ekskluzywnych mebli, wyróżniających się na rynku nieszablonową formą. – Stworzenie przestrzeni Arketipo Firenze nie należało do łatwych zadań, ale stanowiło dla mnie ciekawe wyzwanie – mówi Anna Koszela, architekt, autor projektu showroomu Arketipo Firenze, który powstał na terenie warszawskiej Galerii Heban. Ekspozycja marki Arketipo Firenze to połączenie klasyki i nowoczesności, ciemne, nasycone kolory i stylowe wyposażenie. Pojawiły się także autorskie projekty autorki wnętrza – Anny Koszeli – współczesny fresk z motywem wielorybów oraz specjalnie zaprojektowana narzuta na łóżko.

Dostępność przede wszystkim

Stała ekspozycja showroomu marki Laminam w budynku Eurocentrum w Warszawie została zaprojektowana przez pracownię JMW Architekci. Showroom, dzięki zastosowanemu systemowi kontroli, będzie dostępny dla architektów i ich klientów w trybie 24/7. Przestrzeń jest podzielona na strefy, w których można oglądać różne zastosowania włoskich spieków kwarcowych, np. wyspa kuchenna czy kabina prysznicowa. W salonie Laminamu znalazł się też stół konferencyjny. W showroomie Laminam zostały stworzone ekspozytory mogące pomieścić do 140 sztuk płyt różnorodnych spieków o imponujących wymiarach 100 x 300 cm, jest także przestrzeń dedykowana na przechowywanie sporych gabarytów próbników i katalogów. Całość dopełnia specjalistyczne oświetlenie – dobrane tak, aby wydobyć naturalną barwę, charakter i strukturę płyt Laminam – profesjonalne nagłośnienie oraz ruchomy ekran do prezentacji.

Po co jest showroom?

Kronospan – producent materiałów drewnopochodnych oraz komponentów dedykowanych branży wnętrzarskiej, meblarskiej i budowlanej otworzył Kronospan Design Center Warsaw. Showroom w budynku Cosmopolitan powstał przede wszystkim z myślą o architektach, projektantach wnętrz i stolarzach, ale przeznaczony jest też dla klientów indywidualnych. Za aranżację wnętrz 300-metrowego showroomu odpowiedzialna była warszawska pracownia JMW Architekci. Spaceplan jako generalny wykonawca odpowiadał za pełen zakres prac budowlanych i instalacyjnych. W showroomie dla firmy Kronospan znalazły się m.in.: biblioteka próbek w formie regałów, w której zaprezentowane są nieoczywiste połączenia kilku dekorów o różnej strukturze oraz kolorze, stoliki kawowe, które są przykładami rozwiązań z wykorzystaniem gięcia płyt MDF w formie zabudowy ściany oraz mebli ruchomych. Uwagę przyciągają także płaszczyzny mebli łączone pod kątem 45 stopni metodą tzw. gierunku stolarskiego, a także zabudowa kuchni ukazująca zachowanie przejścia rysunku słoja w dekorach prezentujących słój drewna naturalnego. W showroomie cyklicznie odbywać się teraz będą serie wydarzeń, prezentacji, konferencji i seminariów w celu prezentacji asortymentu i rozwiązań Kronospanu.

Kamień nie w wodę

Firma Interstone otworzyła w Warszawie w obiekcie Eurocentrum swoj pierwszy showroom kamienia naturalnego w Polsce. Za projekt showroomu odpowiedzialna była pracownia JMW Architekci. W wystrój wkomponowano m.in kamienną zasłonę czy mozaikę na podłodze. We wnętrzu znalazło się miejsce dla dzieł sztuki, która pojawia się w formie rzeźb Wojciecha Pustoły. Przestrzeń podzielono na dwie strefy: multimedialną oraz techniczną. W pierwszej z nich zaaranżowano miejsce na duży ekran, gdzie wyświetlane są specjalnie opracowane materiały video z kamieniołomów, a także podpięta jest baza informatyczna z dostępnymi na stanie Interstone kamieniami oraz informacjami o tych, które dopiero pokonują drogę z miejsca wydobycia do magazynu. Strefa techniczna to ekspozycja bestsellerów oraz przestrzeń do pracy dla architektów. Miejsce wyposażono w ekspozytory kamienia w trzech rozmiarach, a także podświetlenie przeznaczone dla przeziernych płyt.

Kategorie