EN

600 ha kurortu od zera

Hotele
CZARNOGÓRA Luštica Bay to miasto-kurort zaprojektowane od zera na 600 ha położonych wokół zatoki Trašte w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Inwestycja będzie oferować różnorodne formy zakwaterowania oraz wszelkie usługi dla mieszkańców i turystów. Miasto ma działać przez cały rok. Inwestycja powstanie tak, by zachować dostęp do dziewiczej przyrody terenów. W projekt zainwestował rząd Czarnogóry. Za całość inwestycji odpowiada firma Luštica Development, czyli wspólne przedsięwzięcie Orascom Development Ltd. (90 proc.) – spółki realizującej ośrodki turystyczne – oraz rządu Czarnogóry (10 proc.). W Polsce za komercjalizację projektu odpowiedzialna jest spółka Gray International.

W nadmorskim stylu

Docelowo projekt inwestycji, której wartość szacowana jest na 1,2 mld euro, zakłada zabudowanie ponad 600 ha terenu. Powstać ma łącznie: 500 willi i domów w zabudowie szeregowej, ponad 1 tys. apartamentów, siedem hoteli (pięcio- i czterogwiazdkowych), centrum spa i fitness, 18-dołkowe pole golfowe, dwie mariny – przystań dla 176 jednostek o długości od 8 m do 35 m oraz przystań dodatkowa dla mniejszych jachtów, 4,9 km nadmorskiej promenady, centrum konferencyjne, a także pełna infrastruktura niezbędna do całorocznego zamieszkania (restauracje, sklepy, szkoły, szpital). W ramach inwestycji powstaje m.in. Marina Village, w której znajdą się apartamentowce położone w pierwszej linii brzegowej, a także kawiarnie, restauracje, bary, sklepy oraz promenada i przystań jachtowa. Dostępne są apartamenty typu studio oraz z jedną, dwoma lub trzema sypialniami. Tkankę miejską stworzyć mają z kolei apartamenty zaplanowane w budynkach w części Centrale Village. Domy są zaprojektowane w stylu przypominającym budownictwo w innych nadmorskich miastach Czarnogóry. Czteropiętrowe apartamentowce zostaną rozlokowane wzdłuż głównej drogi i w centralnej strefie handlowej. W Centrale Village będzie najwięcej obiektów handlowych, kulturalnych i przeznaczonych dla lokalnej społeczności. Domy w Luštica Bay znajdą się z kolei w spokojniejszej części miasteczka, z panoramą na morze – położone będą w wyższych partiach terenu. W pierwszym etapie realizowanych jest 14 nieruchomości tego typu. Są to prywatne domy z dwiema lub trzema sypialniami zaprojektowane w tradycyjnym dla okolicy stylu, z prywatnymi basenami, tarasami widokowymi oraz ogrodami o powierzchni do 90 mkw.

Pierwsze koty za płoty

Do użytku oddana została pierwsza faza inwestycji zwana Marina Village. W skład Marina Village wchodzą nieruchomości, marina jachtowa, prywatna plaża oraz nadmorska promenada ze sklepami, restauracjami i kawiarniami. Na wczesnym etapie jest projekt pola golfowego wraz z pełną infrastrukturą, obecnie funkcjonuje driving range. W tym roku oddawane będą do użytku pierwsze nieruchomości w strefie Centrale Village. – Realizacja tej fazy zajmie z pewnością kilka najbliższych lat. Inwestor planuje wybudować 95 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej oraz 20 tys. mkw. przestrzeni publicznych i rekreacyjnych – poinformowała nas Eryka Leśniewska. W zeszłym roku w kurorcie otwarty został jeden z największych pięciogwiazdkowych hoteli nad Zatoką Kotorską – luksusowy The Chedi Hotel. Oferuje 111 pokoi, w tym 60 apartamentów, trzy restauracje, bar, centrum konferencyjne, zewnętrzny basen z bezkresną krawędzią oraz centrum odnowy biologicznej.

W części projektu o nazwie Wille znajdą się cztery budynki, wykończone zgodnie z indywidualnym życzeniem potencjalnych właścicieli. Z zewnątrz wille wpisane będą w styl nadbrzeżnego miasteczka – inspirację czerpać mają z tradycyjnej lokalnej architektury, natomiast wnętrza zostaną pozostawione inwencji właścicieli.

W marinie projektu Luštica Bay przewidziano przystań dla 176 jednostek o długości do 35 m oraz dużą przystań dodatkową dla mniejszych jachtów, a także obiekty oferujące usługi dla żeglarzy. W kurorcie znajdzie się także pole golfowe. – Za projekt pola golfowego odpowiada Gary Player – profesjonalny golfista, a obecnie projektant pól golfowych. Obiekt w kurorcie Luštica Bay będzie pierwszym sygnowanym 18-dołkowym polem golfowym w Czarnogórze – poinformowała Eryka Leśniewska, wiceprezes zarządu firmy Gray International.

Luštica Bay znajduje się 10 km od lotniska w Tivacie, 80 km od Podgoricy i 60 km od leżącego w Chorwacji lotniska w Dubrowniku. Gray International to spółka rodzinna zajmująca się działalnością deweloperską i inwestycyjną. Na rynku polskim firma działa od prawie 20 lat, działalność w Czarnogórze rozpoczęła 10 lat temu. W kontekście inwestycji Luštica Bay Gray International jest wyłącznym przedstawicielem inwestora na Polskę, odpowiedzialnym za sprzedaż apartamentów, jak również pozyskiwanie inwestorów na kolejne etapy inwestycji, np. hotelowe.

Kategorie