EN

Debiut Młocin

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA Galeria Młociny, zrealizowana przez spółki EPP i Echo Investment za 640 mln zł, wystartowała 23 maja. Druga pod względem wielkości powierzchni handlowej galeria w stolicy mieści się przy ul. Zgrupowania AK „Kampinos” na warszawskich Bielanach, obok stacji metra Młociny. W pierwszym tygodniu funkcjonowania odwiedziło ją 350 tys. osób.

Budowa galerii o powierzchni blisko 82 tys. mkw. najmu z 200 sklepami trwała ponad dwa lata, a obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie 15 maja. – To dotychczas największa inwestycja, jaką zbudowało Echo Investment. Przy jej tworzeniu wykorzystaliśmy dwudziestoletnie doświadczenie z sektora handlu, rozrywki i gastronomii. Chcieliśmy, żeby Galeria Młociny była miejscem przyciągającym ludzi na Bielany, dlatego około 20 proc. jej powierzchni zostało przeznaczone na strefę spotkań, rozrywki i świetnej kuchni. Tworzenie miejsc, w których ludzie chcą przebywać, pracować, bawić się czy odpoczywać, to bardzo ważny filar naszej strategii – mówił podczas otwarcia Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Kto projektował, kto budował

Spółki EPP i Echo Investment (EPP 70 proc. udziałów, Echo 30 proc.) zakupiły Galerię Młociny od Master Management Group w marcu 2017 roku za 104,5 mln euro. Pierwsza zarządza nowo otwartym kompleksem, druga odpowiadała całościowo za proces deweloperski i najem. Generalnym wykonawcą był Erbud, który wybudował obiekt w ramach kontraktu o wartości ponad 590 mln zł. – Galeria Młociny była jednym z najbardziej wymagających projektów kubaturowych, jakie grupa Erbud zrealizowała w swojej 29-letniej historii. Dlatego tym bardziej jesteśmy dumni z terminowego oddania obiektu do użytkowania i wywiązania się z warunków umowy z inwestorem – powiedział Józef Adam Zubelewicz, członek zarządu Erbudu. Projekt architektoniczny Galerii Młociny powstał w dwóch pracowniach: Kuryłowicz & Associates i Chapman Taylor. Projekt strefy restauracyjnej (która razem z tarasem zajmuje 2,3 tys. mkw. powierzchni) przygotowała pracownia Broadway Malyan. Z kolei za wykonawstwo Młocin oprócz Erbudu odpowiadały firmy: PBDI – prace ziemne i Soletanche Polska – fundamentowanie specjalistyczne. W szczytowym momencie na placu budowy pracowało jednocześnie 2,5 tys. osób. – Udowodniliśmy, że posiadamy doświadczenie i zasoby kadrowe, dzięki którym jesteśmy w stanie zrealizować tak ogromną inwestycję nawet w trudnym dla branży czasie – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes zarządu spółki Erbud.

Trochę liczb

Obiekt liczy łącznie 225 tys. mkw. powierzchni całkowitej. Powierzchnia najmu to 82 tys. mkw., z czego 76 tys. mkw. przeznaczonych jest na handel oraz gastronomię, a 6 tys. mkw. zajmują biura (wynajęte przez Inter Cars). – Galeria Młociny to dość specyficzny obiekt, który charakteryzuje się niewysoką konstrukcją nadziemną, za to bardzo rozbudowaną częścią podziemną, na której znajduje się trzykondygnacyjny parking podziemny oraz część lokali użytkowo-handlowych. Wysoki strop pozwolił na podwojenie miejsc parkingowych (w ten sposób powstał poziom -1 i -0,5). Użytkownicy będą mogli zaparkować samochód, wjeżdżając od ul. Zgrupowania AK „Kampinos” bezpośrednio na poziom -2 oraz na poziom -1 osobnymi wjazdami – mówi Tomasz Korab, kierownik projektu, Soletanche Polska.

Czekając na Primark

23 maja przed godziną 12 pod Galerią Młociny czekały tłumy, których nie przestraszyła nawet mało sprzyjająca aura. Nic więc dziwnego, że EPP i Echo Investment uważają otwarcie obiektu za wielki sukces. – W pierwszym tygodniu nowe centrum handlowe odwiedziło 350 tys. osób, co potwierdza, że wzbudza ono ogromne zainteresowanie. Dla nas stanowi to najlepszy dowód na efektywność konsekwentnie realizowanej przez spółkę EPP strategii inwestowania – mówi Wojciech Knawa, członek zarządu odpowiedzialny za zarządzanie nieruchomościami w spółce EPP. – Dołożyliśmy starań, aby wśród naszych najemców pojawiły się marki, które dotąd nie były obecne w polskich centrach handlowych. Należą do nich m.in. włoska Gagliardi z ponad sześćdziesięcioletnią tradycją, producent bielizny Sloggi oraz Mayoral, jedna z największych grup z sektora odzieży dziecięcej na świecie. Dodatkowo na początku czerwca w Galerii Młociny swój nowy lokal otworzył szwajcarski producent zegarków Swatch. Planujemy jeszcze nowe otwarcia, ale nie o wszystkich możemy mówić z powodu klauzul poufności – dodaje. Głośno jednak o tym, co redakcja „Eurobuild CEE” potwierdziła u źródła, że jesienią właśnie w Galerii Młociny zadebiutuje długo oczekiwana marka Primark. Przygotowano dla niej na Bielanach dwupoziomowy lokal o powierzchni 7 tys. mkw. Galeria Młociny to jedyne centrum handlowe otwarte w Warszawie w tym roku i największa galeria wybudowana w stolicy od 15 lat. Bielański obiekt jest prawdopodobnie ostatnim tak dużym centrum handlowym w mieście. Rynek jest już nasycony, na tysiąc mieszkańców przypada 738 mkw. powierzchni (dane CBRE z końca 2018 roku).

Kategorie