EN

Na budowach Prologisu

Trends
EUROPA W połowie 2020 roku grupa Raben, dostawca usług logistycznych, przeniesie swoją działalność do realizowanego przez firmę Prologis budynku magazynowo-biurowego. Będzie to Prologis Park Ruda Śląska o łącznej powierzchni 50 tys. mkw. To rekordowa w tym roku transakcja na rynku śląskich nieruchomości logistycznych.

W nowej lokalizacji firmy Raben zatrudnionych będzie około 450 osób, w tym 340 pracowników magazynowych w systemie trzyzmianowym. Na terenie powstanie również trzypiętrowe biuro o powierzchni 2,1 tys. mkw., które stanie się siedzibą dla 110 pracowników. W transakcji pośredniczyła agencja Colliers International. Magazyn przeznaczony będzie głównie do składowania i obsługi artykułów spożywczych. Zaplanowano tam oświetlenie LED oraz strefę kontrolowanej temperatury (14-18°C) i instalacje chłodzące. Z myślą o optymalizacji procesów magazynowania pierwsza linia słupów w hali będzie odsunięta, a regały systemowe i wózki widłowe będą naprowadzane indukcyjnie. Powierzchnie we wszystkich budynkach zostaną dostosowane do wymogów NFPA i zaprojektowane pod wysokie składowanie (na poziomie 12,4 m). Tak jak wszystkie nowo powstające inwestycje Prologisu, budynek będzie poddany certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good. Prologis Park Ruda Śląska powstaje na terenie działki o powierzchni 30 ha w dzielnicy Kochłowice, w administracyjnych granicach miasta. Docelowa zabudowa parku to niemal 125 tys. mkw.

Natomiast w innej lokalizacji inwestora budynek 2, położony na terenie Prologis Park Wrocław V, jest rozbudowywany o 16,5 tys. mkw. powierzchni. Inwestycja powstaje dla dwóch różnych firm. W obiekcie blisko 9 tys. mkw. powierzchni zajmie firma Neonet – ogólnopolska sieć salonów ze sprzętem elektronicznym, akcesoriami komputerowymi i telefonami komórkowymi oraz artykułami gospodarstwa domowego. Umowa przewiduje, że spółka docelowo zajmie łącznie około 27 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W powstających budynkach, podobnie jak we wszystkich magazynach Prologisu w Polsce, wdrożony zostanie system smart meteringu, który umożliwia zdalny odczyt i monitorowanie liczników zużycia wszystkich mediów w obiektach. Zastosowane rozwiązania obejmują również m.in. doświetlenie strefy przydokowej i oświetlenie LED w budynku. – Sześć lat współpracy z Prologisem pokazało, że nie tylko lokalizacja i jakość obiektów są ważne. Rozwiązania technologiczne, które firma wdraża w Prologis Park Wrocław V, podnoszą jakość naszej pracy – przekonuje Tomasz Okoński, dyrektor pionu logistyki i obsługi klienta w firmie Neonet. W parku powstaje również 7,5 tys. mkw. dla firmy Bowman Ingredients z Wielkiej Brytanii, dostawcy panierek i marynat do mrożonych oraz chłodzonych mięs, ryb, owoców morza i warzyw. Będzie to zarazem pierwszy magazyn i linia produkcyjna firmy zlokalizowane poza Wielką Brytanią. Jedna część budynku zostanie przeznaczona na magazyn, a druga na produkcję. W obiekcie zaplanowano betonową mezzaninę (1 tys. mkw.) z dodatkową komunikacją do transportu półproduktów zapewnioną przez windy towarowe. Zewnętrzne fundamenty pozwolą na ustawienie pięciu silosów, przed nimi zaplanowano plac rozładunkowy wraz z wagą dla TIR-ów. Wewnątrz przewidziano pomieszczenia laboratoryjne, kontroli jakości, techniczne, inżynieryjne oraz pracy tymczasowej. Powierzchnie produkcyjne będą wentylowane i wyposażone w instalację LED. W obiekcie znajdzie się również piętrowa część biurowo-socjalna wyposażona w klimatyzację oraz ekologiczne rozwiązania, w tym m.in. strefowość oświetlenia i czujniki ruchu sterujące instalacją LED.

Spekulacyjnie w Budapeszcie

W Prologis Park Budapest Harbor rozpoczęła się budowa kolejnego spekulacyjnego obiektu o powierzchni 14 tys. mkw. – Budynku 11, który ma być oddany do użytku w drugim kwartale 2020 roku. Jego atuty to: niższe o 30 proc. koszty ogrzewania, strefy relaksu dla pracowników oraz oddzielny wjazd z autostrady. Przy projektowaniu budynku wykorzystano m.in. technologię BIM (ang. Building Information Modeling). Zastosowano w nim również oświetlenie LED, które zmniejszy zużycie energii elektrycznej o 45 proc. Obiekt będzie wyposażony w duże świetliki, będące standardem w budynkach Prologisu. Inne atuty obiektu to wysokiej klasy izolacja ścienna i dachowa oraz wydajne grzejniki gazowe, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 proc. Z kolei system smart meteringu ułatwi zdalne optymalizowanie zużycia wody, gazu i energii elektrycznej. Budynek 11, podobnie jak nowo powstałe obiekty Prologisu, będzie poddany akredytacji BREEAM na poziomie Very Good. – Położony w granicach miasta Prologis Park Budapest-Harbor oferuje naszym klientom o wiele więcej niż powierzchnię. To miejsce, w którym dbamy o samopoczucie pracowników. W parku znajduje się strefa relaksu z miejscem do grillowania, boisko do piłki nożnej oraz liczne tereny zielone – przekonuje Martin Polák, managing director, regional head w Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. Prologis Park Budapest-Harbor znajduje się na południowym krańcu Budapesztu, w dzielnicy 22, 12 kilometrów od centrum miasta. Ma dostęp do kolei przemysłowej i komunikacji miejskiej, w jego sąsiedztwie jest również stacja kolejowa. ν

Kategorie