EN

Proptech na rynku magazynowym

Report
Proptech to trend, który w ostatnich latach szturmem wdarł się na rynek nieruchomości, także komercyjnych, i bez wątpienia wyznacza kierunek rozwoju branży.

Branżowi pionierzy

Proptech to trend, który w ostatnich latach szturmem wdarł się na rynek nieruchomości, także komercyjnych, i bez wątpienia wyznacza kierunek rozwoju branży. Nowe technologie wykorzystywane są nie tylko podczas eksploatacji obiektów, ale również na etapie ich projektowania. W parkach logistycznych Segro już od dłuższego czasu standardem są takie rozwiązania, jak oświetlenie LED, kompleksowy system monitoringu mediów czy system automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych.

Zastosowanie innowacyjnych technologii to dla dewelopera i zarządcy większa efektywność zarówno na etapie budowy, jak i podczas zarządzania obiektami magazynowymi. Z kolei dla klientów innowacje oznaczają większą użyteczność podczas korzystania z powierzchni i znacząco wpływają na optymalizację kosztów.

Z przyjemnością prezentujemy raport „PropTech na rynku magazynowym”, który powstał na podstawie badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie polskich przedsiębiorców pracujących w takich branżach, jak produkcja, logistyka, handel i usługi, głównie w firmach o zasięgu międzynarodowym. Przyjrzeliśmy się temu, ile firm zna rozwiązania proptech oraz z nich korzysta, jak również zbadaliśmy poziom wiedzy na temat korzyści, jakie płyną z zastosowania tych technologii.

Z badania wynika, że choć przedsiębiorstwa nie zawsze od początku wiedzą, czym dokładnie jest proptech, zdecydowana większość ankietowanych bardzo słusznie kojarzy termin z innowacyjnymi technologiami. Co więcej, praktycznie trzy na cztery badane firmy już dziś stosują rozwiązania proptech – większość korzysta z oświetlenia LED, a prawie połowa ze sterowania oświetleniem za pomocą czujników ruchu. Co bardzo cieszy, wiele firm planuje w najbliższej przyszłości korzystać z nowych technologii w zajmowanych powierzchniach magazynowych.

Oznacza to, że rozwój rozwiązań z zakresu proptech jest perspektywiczny i ważne jest, aby deweloperzy uświadamiali klientom, jak wiele zalet płynie z ich wdrażania w nieruchomościach. Jesteśmy dumni, że jako branżowi pionierzy na terenie naszych parków logistycznych standardowo stosujemy rozwiązania, które dla rynku nadal są innowacyjne, a naszym klientom pomagają zoptymalizować ich pracę i wpływają na zwiększenie ergonomiczności wynajmowanych powierzchni magazynowych.

Serdecznie zapraszamy do lektury raportu,

Waldemar Witczak

dyrektor regionalny Segro

Kreatorzy zmian

Czym jest komórka, którą trzymamy w kieszeni? Robimy nią zdjęcia, więc chyba aparatem fotograficznym; słuchamy muzyki w drodze do pracy, więc chyba radiem; sprawdzamy pocztę służbową i odpisujemy na mejle, więc może komputerem; płacimy za lunch, więc kartą płatniczą… a z rzadka, czasami dzwonimy, więc może jednak telefonem? Czy jeszcze kogoś dziwi, że gdy zepsuje się np. czajnik czy żelazko, zamiast jechać do centrum handlowego, siadamy z ową komórką lub przed komputerem, a następnego dnia do naszych drzwi puka kurier z nowym sprzętem. Nie pamiętamy już życia bez tych oczywistych udogodnień, a przecież zaledwie dziesięć, ba, nawet pięć lat temu rzeczywistość wyglądała zgoła inaczej. By to wszystko sprawnie zadziałało, na zapleczu całej tej operacji zakupowej miała miejsce swoista rewolucja. Nowoczesne technologie wkroczyły również do sektora magazynowego, choć nie tylko związanego z coraz popularniejszym e-commercem. Z jakich rozwiązań już korzystają najemcy powierzchni magazynowych i przemysłowych, a z jakich chcieliby korzystać w przyszłości? By się tego dowiedzieć i ocenić zjawisko, przeprowadzono ankietę wśród reprezentatywnej grupy przedsiębiorców-użytkowników powierzchni magazynowych. Na podstawie tego badania powstał raport „Proptech na rynku magazynowym”. Gdy pytamy ekspertów rynkowych, co ukształtuje rynek nieruchomości w najbliższej przyszłości, w pierwszej trójce odpowiedzi zawsze pojawiają się nowoczesne technologie. Jednak sztuką jest nie tylko zauważyć trendy rynkowe, ale również być ich kreatorem. I to udaje się firmie Segro, współtwórcy analizy. Innowacyjne rozwiązania, takie jak oświetlenie ledowe, systemy monitoringu mediów czy automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych, są standardem w obiektach tego dewelopera. Firma zdaje sobie sprawę, że nowoczesne technologie stosowane na rynku nieruchomości, popularnie zwane proptech, optymalizują procesy, generując oszczędności – czy to czasu, czy ostatecznie wymierne w postaci pieniędzy. Na wykorzystanie technologii należy jednak spojrzeć wielowymiarowo, nie tylko przez pryzmat korzyści finansowych. Zrównoważony rozwój, w tym dbałość o środowisko, to także ważny aspekt wdrażania tego typu rozwiązań, z czego zdają sobie sprawę zarówno firmowe zarządy, jak i docelowi użytkownicy magazynów.

Ewa Andrzejewska, redaktor naczelna Eurobuild Central & Eastern Europe


Branża oceniła

Badanie przeprowadzono metodą ankiet elektronicznych i telefonicznych na reprezentatywnej grupie polskich przedsiębiorców (88 proc. ankietowanych reprezentowało przedsiębiorstwa średnie lub duże, 70 proc. korzystało z minimum 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej), pracujących głównie w branżach: produkcyjnej (36 proc.), logistycznej (22 proc.), handlowej (20 proc.) oraz usługowej (14 proc.), w firmach o zasięgu międzynarodowym (56 proc.). Stanowisko ankietowanych to przede wszystkim manager (26 proc.), kierownik (26 proc.) oraz dyrektor (22 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez wydawcę miesięczników „Logistyka” a Jakość oraz „Nowoczesny Magazyn”.Inteligentne magazyny

Inteligentne magazyny to przyszłość rynku logistycznego – pozwalają na usprawnienie łańcucha dostaw, uzyskanie oszczędności i ograniczenie wpływu na środowisko. Jak wynika z raportu, zdecydowana większość respondentów widzi bezpośrednie korzyści z rozwiązań proptech – najczęściej ekonomiczne i ekologiczne.

Segro jest jednym z liderów w zakresie zastosowania rozwiązań proptech na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Co więcej, dla wszystkich naszych nowo powstających obiektów standardem jest certyfikacja BREEAM. Określa ona nie tylko walory ekologiczne budynku, ale ocenia również takie obszary, jak zarządzanie obiektem, komfort pracowników, a także innowacyjność zastosowanych technologii.

We wszystkich naszych lokalizacjach wdrażamy system kontroli dostępu na teren parku automatycznie odczytujący tablice rejestracyjne wjeżdżających pojazdów. Tym samym gwarantujemy naszym klientom większe bezpieczeństwo oraz płynność komunikacyjną pracowników i stałych dostawców.

Wyposażamy nasze budynki w kompleksowy system monitorowania mediów, którego zadaniem jest pomiar zużycia mediów w czasie rzeczywistym. Korzyścią dla naszych klientów jest dostęp do zebranych danych, aby przeglądać historyczne zużycie i na tej podstawie ewentualnie modyfikować je w przyszłości. Klienci zyskują więc cenne narzędzie, które daje im możliwość wygenerowania konkretnych oszczędności, tym istotniejsze wobec rosnących cen energii elektrycznej.

Standardem w naszych parkach jest zewnętrzne oświetlenie LED, które pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet o 30 proc. Stosujemy również systemy sterowania oświetleniem, takie jak system DALI, dzięki którym można uzyskać dodatkowe oszczędności. Oprawy LED systematycznie instalujemy również wewnątrz istniejących powierzchni magazynowych.

Jako że pojazdy elektryczne uważane są za przyszłość motoryzacji, na terenie naszych parków montujemy ładowarki elektryczne – łącznie w 2019 roku pojawiło się 26 takich urządzeń.

Nowoczesnymi rozwiązaniami, które planujemy wprowadzić w dalszej kolejności, są m.in. monitoring ugięcia dachów (testowo zainstalowany już w naszym parku w Nadarzynie), a także inteligentne ławki z panelami solarnymi.

Mając na uwadze zaufanie, jakim od wielu lat obdarzają nas klienci, chcemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i być pionierem w branży w zakresie innowacyjnych rozwiązań optymalizujących procesy w parkach Segro.

Joanna Janiszewska, dyrektor regionalny Segro

Czas spokojnego rozwoju

Ludziom związanym zawodowo z nieruchomościami często towarzyszy przekonanie, że nowoczesne technologie już wkrótce przeobrażą rynek i wytyczą nowe kierunki rozwoju. Wnioski z raportu każą nam spokojnie spojrzeć na ich faktyczne oddziaływanie i przyszłość. Już pierwsze pytanie przeprowadzonej ankiety pokazuje, że znajomość samego terminu proptech (od angielskiego: property technology) nie jest wśród ludzi biznesu zbyt duża (co nie oznacza, że nie stosują rozwiązań, raczej nie zastanawiają się nad nazewnictwem). Ponad połowa ankietowanych nie zdołała poprawnie określić jego znaczenia, mimo że z nieruchomościami mają do czynienia na co dzień, pracując w przedsiębiorstwach zajmujących duże powierzchnie magazynowe – powyżej 5 tys. mkw. Z dalszej części ankiety wynika też, że choć 74 proc. respondentów korzysta z rozwiązań proptechowych, to w praktyce technologie tego rodzaju, które faktycznie mają powszechne zastosowanie, to systemy światła w magazynie. Z oświetlenia ledowego korzysta 66 proc. respondentów, a z czujników do obsługi tychże systemów 44 proc. Póki co mniej rozwinięte są pozostałe zdobycze proptechu, w tym systemy zdalnego odczytu i kontroli mediów oraz systemy automatycznie rozpoznające tablice rejestracyjne, z których korzysta co piąty respondent. Czy jest to dużo czy mało, to zapewne kwestia spojrzenia – interesujące wydaje się jednak, że tych polskich przedsiębiorców, którzy deklarują chęć wdrażania proptechowych technologii innych niż nowoczesne oświetlenie, jest wciąż relatywnie mało – od 4 proc. (automatyka budynków) do 22 proc. (systemy rozpoznawania tablic). Sądzić więc można na tej podstawie, że rynek będzie się zmieniał, ale zapewne nie bardzo dynamicznie. Powodem do optymizmu jest jednak to, że korzyści płynące z proptechu zostały zauważone przez przedsiębiorców. Aż 68 proc. stwierdziło, że wpisuje się on w korporacyjną strategię ochrony środowiska (w ramach CSR), ład organizacyjny firmy (56 proc.), praktyki z zakresu pracy (34 proc.) i uczciwe praktyki operacyjne (26 proc.). Doceniono także korzyści ekonomiczne (60 proc.) i ekologiczne (46 proc.) oraz zwiększenie bezpieczeństwa (40 proc.) związane ze stosowaniem rozwiązań technologicznych w nieruchomościach. Z raportu wywnioskować więc można, że polska rewolucja, czy też ewolucja, proptechowa w sektorze magazynowym postępuje, choć w najbliższych latach będzie miała raczej spokojny przebieg.

Rafał Ostrowski, dziennikarz Eurobuild Central & Eastern EuropeKategorie