EN

Ludzie inwestora

Trends
Firma Warsaw Property Partners (WPP), znana wcześniej jako WX Management Services, oferuje usługi zarządzania nieruchomościami w pełnym cyklu inwestycyjnym, od pozyskiwania projektów, przez planowanie, projektowanie, zarządzanie i zarządzanie aktywami dla istniejących nieruchomości, aż do etapu samej sprzedaży. Czy jest duże zapotrzebowanie na tak kompleksowe usługi?

Jacek Wachowicz, współwłaściciel, Warsaw Property Partners: Z mojego doświadczenia w pracy dla funduszy nieruchomości i inwestorów prywatnych wynika, że inwestorzy niekoniecznie muszą mieć przedstawicielstwo na każdym konkretnym rynku, na którym inwestują, za to lubią współpracować z lokalnym partnerem operacyjnym, który zajmuje się ich inwestycją od początku do końca. Zazwyczaj jest to rodzaj inwestycji oportunistycznej, na przykład takiej, która obejmuje zmianę sposobu użytkowania budynku lub poważną przebudowę. W niektórych przypadkach mogą to być usługi zarządzania istniejącymi inwestycjami w celu dodania wartości do nich, gdzie wartość może zostać zwiększona poprzez zarządzanie wynajmem powierzchni, zarządzanie działaniami marketingowymi lub nakłady inwestycyjne niewiążące się z poważną przebudową. Tak więc zakres prac może być szeroki, łącznie z projektem koncepcyjnym, nabyciem, zawarciem umów, analizą due diligence, a następnie faktyczną realizacją projektu, wyjściem z inwestycji, albo może to być równie dobrze tylko jeden z tych elementów. We wszystkich przypadkach lokalny partner jest przedstawicielem inwestora na miejscu, jego oczami i uszami w biznesie.

Co zrobili Państwo do tej pory?

Christian Fojtl, współwłaściciel, Warsaw Property Partners: Jednym z pierwszych projektów, jaki zrealizowaliśmy jako WX Management Services, był remont biurowca TP SA [obecnie Spektrum] przy ul. Twardej w Warszawie. W celu przebudowy budynku zajmowanego wcześniej przez jednego najemcę na biurowiec dla wielu najemców i sprawienia, że będzie bardziej nowoczesny, przyjazny i atrakcyjny dla użytkowników, przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną modernizację powierzchni wspólnych i udogodnień dostępnych w budynku. Zmieniliśmy wejście, wymieniliśmy elewację, zmieniliśmy układy powierzchni na piętrach oraz rozmieszczenie wind. W rezultacie udało nam się odmienić wizerunek i wygląd budynku.

Jaki był Państwa wkład w ten projekt?

CF: Spektrum jest dobrym przykładem tego, o czym mówił Jacek. W tym przypadku inwestor miał projekt, nawiązał z nami współpracę, razem określiliśmy strategię, zrealizowaliśmy ją, przeprojektowaliśmy obiekt, przeprowadziliśmy całkowite repozycjonowanie, wynajęliśmy go ponownie, a następnie wprowadziliśmy go na rynek i sprzedaliśmy. To samo zrobiliśmy z biurowcem K1 w Krakowie, który również był budynkiem przeznaczonym dla jednego najemcy. Tutaj byliśmy zaangażowani w określenie strategii dla produktu. Innym przykładem jest warszawski Radisson.

W lutym nazwa firmy została zmieniona z WX Management Services na WPP, czyli Warsaw Property Partners. Skąd potrzeba takiej zmiany?

CF: Spółka powstała jako spółka-córka Warimpeksu pod nazwą WX Management Services. W 2013 roku kupiłem 50 proc. udziałów w niej, zaś w ubiegłym roku nabyłem pozostałe akcje. Od tego roku Jacek, ja i Bartosz Bzoma będziemy akcjonariuszami i dyrektorami zarządzającymi tej spółki. I w ramach tego procesu zmieniamy nazwę na WPP. Wprawdzie Warimpex nie ma już bezpośredniego udziału w firmie, ale nadal mamy z nim bardzo dobre relacje biznesowe.

Jakie są teraz Państwa plany?

JW: Nie będzie żadnych zmian w zakresie świadczonych przez nas usług. Mamy teraz jednak większe możliwości, ponieważ w spółce jest trzech partnerów zarządzających o różnych umiejętnościach oraz osiągnięciach, i chcemy realizować więcej transakcji z partnerami z segmentu kapitałowego.

Czy teraz jest dobry czas na inwestowanie? Wydaje się, że rynek się zmienia lub zmieni się w najbliższej przyszłości.

CF: Rynek stale się zmienia, więc myślę, że nigdy nie należy być zbyt optymistycznym, nawet gdy rynek wygląda bardzo obiecująco; ani zbyt pesymistycznym, gdy rynek jest trudny. Myślę, że to, co robimy i co chcemy zrobić, to dobre projekty oparte na realnych biznesplanach, a nie na szaleńczo optymistycznych prognozach na przyszłość. Nawet jeśli nastąpi spadek koniunktury – a on nadejdzie prędzej czy później – to myślę, że pracując nad odpowiednim rodzajem projektu i robiąc to we właściwy sposób, można lepiej przetrwać okresy recesji i projekty też je przetrwają. Takie właśnie projekty chcemy realizować. Ponadto trudne aktywa i aktywa przechodzące przez trudne czasy wymagają silnego i aktywnego zarządzania. Jest to również usługa, którą będziemy świadczyć na rzecz naszych partnerów.

Kategorie